מנחם בן יוסף | יום כ"ד תשרי ה׳תש״פ 23.10.2019

זקן חסידי חב"ד הלהיב את הקהל בשירת 'הופ קוזאק'

עיתון 'השבוע בירושלים' מבית רשת 'קו עיתונות' מקדיש בגליון שיוצא לאור היום ידיעה נרחבת על אירועי שמחת תורה בהיכל בית הכנסת העתיק של חסידי חב"ד במאה שערים, ומתאר את האווירה המיוחדת ששררה במשך החג בין כותלי בית המדרש
זקן חסידי חב
הרב עידו וובר והגבאי המיתולוגי ר' צבי חנון. צילום: באדיבות המצלם

עיתון 'השבוע בירושלים' מבית רשת 'קו עיתונות' מקדיש בגליון שיוצא לאור היום ידיעה נרחבת על אירועי שמחת תורה בהיכל בית הכנסת העתיק של חסידי חב"ד במאה שערים, ומתאר את האווירה המיוחדת ששררה במשך החג בין כותלי בית המדרש:

קהל גדול של חסידים ואנשי מעשה מילא את היכל בית הכנסת העתיק של חסידי חב"ד 'בעל התניא שול' השוכן בטבורה של שכונת מאה שערים, באירועי חג שמחת תורה שנחוגו בהתוועדויות תוססות שנמשכו שעות ארוכות בהתאם למסורת רבת השנים.

בהתוועדויות שנערכו בלט בהשתתפותו המשפיע הרב מנחם דב דברוסקין ממגדל-העמק, אשר סחף את הקהל מדברים היוצאים מהלב ושיתף את הנוכחים בסיפורים שונים אודות הרבי מליובאוויטש זי"ע, להם היה עד מכלי ראשון.

משפיעי בית הכנסת, הרב עידו יצחק ובר והרב בנימין זאב סגל, נשאו דברים בפני שומעי לקחם ושמו דגש מיוחד על המבט החסידי הייחודי של ליובאוויטש אודות מהותו של היום הגדול כמו גם המשמעות של הריקודים ושמחת התורה ששייכת לפשוטי העם ולגדולים בתורה במידה שווה.

המשפיע הרב ובר העלה זכרונות הוד מחג שמחת תורה במחיצת מורו ורבו הגאון הרב משה ובר ז"ל, אשר כיהן במשך שנים רבות משפיע רוחני בבית הכנסת 'בעל התניא' והמונים נהרו להתוועדויות שבהן היה שופע תורה וחסידות. כשדמעות בעיניו, סיפר הרב ובר כיצד היה ניגש רבי משה זצ"ל לעליית 'חתן בראשית' אותה רכש מידי שנה. "דמעות זלגו מעיניו ללא הרף בשעה שבירך את ברכות התורה", תיאר הרב ובר.

סביב שולחנות ערוכים במעדנים לרוב ומשקאות שהיו מצויים בשפע גדול כפי שרק ב'בעל התניא שול' יודעים להעניק, הסתופפו חסידים מחוגים שונים ומקהילות קוטביות סביב המשפיעים ושתו בצמא את דבריהם. חלקם אף שטחו שאלות שצצו במוחם סביב דרכה של תנועת חב"ד וזכו למענה הולם ולהסברים שהניחו את נפשם.

ההקפות ספגו השפעה ישירה מהתוועדויות שקדמו להן ואף הן נערכו בקול רעש גדול ובשמחה פורצת גדר. ניגוני חב"ד העליזים קיבלו ביטוי בצהלות השמחה של החוגגים אשר הגביהו עצמם טפח מעל הקרקע ויותר ושאבו דליים של שמחה לכל השנה.

אחד מרגעי השיא של ההקפות נרשמו בעת שזקן חסידי חב"ד בירושלים, שריד לדור דעה – הרב ירחמיאל אלפרוביץ' עלה אל מדרגות ארון הקודש וממרומי גילו המופלג הלהיב את קהל החסידים שהתקבץ סביבו בשירת 'הופ קוזאק' כמנהגו זה שנים. 

בין היתר, כובדו הרב ובר ובנו ר' שניאור זלמן ובר כ'חתן תורה' ו'חתן בראשית', והללו צפויים לערוך קידושא רבא בשבת הקרובה. ב'מפעל שמחת תורה' בראשות ר' מנדל חנון שעמל על ארגון האירועים, ציינו בסיפוק רב את ההצלחה הגדולה.

הוסף תגובה
8 תגובות
1.
יוסי
כ"ד תשרי
חזק ביותר היינו שם ושמחה שלא רואים בשום מקום, כמובן נציין את הגבאי הראשי ר' צבי חנון על הכל ולמשך כל ימות השנה בפרט בחודש תשרי.
2.
מרים
כ"ד תשרי
באמת שנה ראשונה שאנחנו בירושלים, טעמנו את השמחת תורה בחב"ד מאה שערים, לא רצינו ללכת כמובן גם הילדים שעד עכשיו מדברים על החוויות שהיה שם, הריקודים, וכו' וכמובן הממתקים שחילקו להם בשפע רב, שנה הבא בעז"ה לא מפספסים שם, ושוב כאן המקום להודות להם על הכל על השפע וכו' וכו'.ועל העבודה הנפלאה שם שיהיה לכל אחד ואחד ושירגישו שם בבית רק חב"ד ממומחים בזה.
מסכים כל מילה
א' חשוון
3.
שניאור
כ"ד תשרי
מעניין לראות את זה פעם, נשמע מעניין!
4.
אפרים
כ"ד תשרי
היינו שם שנים, שגרנו בארץ, זה באמת מקום ששווה לבוא מרחוק, טעם של פעם עדיין מריחים שם כהיום, תמיד שאנחנו בארץ ובפרט בירושלים אנחנו יודעים לבקר בשתי מקומות, שזה הכותל, ובית הכנסת חב"ד מאה שערים.
5.
קלמן
כ"ה תשרי
כמתפלל קבוע, ומשתתף כל שנה בשמחת תורה, יכול להעיד על כל הדברים באמת טעם נפלא מרגישים שם רוח חיים, ופעילויות כל השנה הרב צבי חנון שדואג לכל אחד ואחד שיהיה לו את הכי טוב עם החיוך הנפלא שלו, והדאגה לבית הכנסת אני לא מכיר גבאי כזה שמתמסר יומם ולילה לבית הכנסת כמעט ללא שינה, ובנו מנדי חנון שעוזר להפצת המעיינות אם זה השיעורים במקום וכמובן הפרויקטים הגדולים כמו שמחת תורה וי"ט כסלו וכו' ובמשך השנה כולה
6.
אין על פארבריינגען יותר איכותי שבו הרב ד...
כ"ה תשרי
7.
חזק ביותר
כ"ו תשרי
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.