מערכת COL | יום ח' כסלו ה׳תשע״ו 20.11.2015

פולארד השתחרר: הרב זעפרני מדבר על הביקור בצינוק ● בלעדי

"נכנסנו לכלא השמור, עם שערים חשמליים הננעלים ונפתחים, עד שסוף סוף הגענו לתאו של פולארד, 3 קומות מתחת לאדמה, בצינוק. מצלמות גלויות וסמויות בכל פינה ועל התקרה וסוכנת פדרלית שמפקחת על השיחה" ● היום, לאחר 30 שנות סבל בל יתואר, שוחרר יונתן פולארד מהכלא הפדרלי ויצא לחופשי ● הרב שמואל זעפרני, מי שהיה עוזרו האישי של הגר"מ אליהו זצ"ל, חושף ל-COL, על הביקורים של הרב אליהו אצל פולארד ועל הקשר המיוחד שנרקם ביניהם ● מצמרר: סיפור מ'כלי ראשון' על הנס בכניסה לכלא השמור ביותר בעולם, לפני 25 שנה ● מגזין שישי  לכתבה המלאה
פולארד השתחרר: הרב זעפרני מדבר על הביקור בצינוק ● בלעדי
הרב מרדכי אליהו זצ"ל, עם יבדלחט"א הרב שמואל זעפרני, באחד הביקורים אצל יונתן פולארד (ארכיון הרב הראשי). משמאל: יונתן פולארד לאחר שחרורו, היום

משה בן-חיים

יהונתן פולארד שוחרר הבוקר מכלאו, לאחר 30 שנה. דור שלם גדל על זה. יונתן פולארד, מי שכונה 'המרגל היהודי', הואשם בכך שריגל לטובת ישראל והושלך לכלא השמור ביותר בעולם. כל הנסיונות ההשתדלויות וההפגנות, לחץ דעת הקהל מול נשיאי ארה"ב במשך השנים, לא הועילו, ורק היום, לאחר מלאת 30 שנה למעצרו – הוא השתחרר סוף-סוף.

מי שהפיח תקווה בליבו של פולארד בכלא במשך השנים, היה הרב מרדכי אליהו זצ"ל. במשך השנים נערכו תשעה ביקורים של הרב אצל יונתן, ופולארד החשיב את הרב אליהו לרבו המובהק, וגם שינה את שמו ליהונתן, על פי עצת הרב.

הרב שמואל זעפרני, מי שהיה יועצו הקרוב של הרב מרדכי אליהו זצ"ל, נאות לחשוף בפנינו את מסכת הקשרים של הרב אליהו עם יונתן, ומספר על המפגש הראשון עם יונתן פולארד:

"הרב ביקר תשעה פעמים אצל פולארד בכלא. הפעם הראשונה, הייתה לפני 25 שנה, כשיונתן היה בכלא השמור ביותר בארה"ב, כלא 'מריון' באילינוי (לפני שהועבר לכלא בו הוא היה עד היום, בצפון קרוליינה).

"וכך זה היה: יום אחד קורא לי הרב. הוא שמע על נסיבות מאסרו של פולארד, ואת מסירות נפשו למען עם ישראל והרגיש צורך לנסוע ולבקרו בכלא. לקח חצי שנה (!) לארגן את הפגישה, לא לפני פגישה של הרב אליהו עם הנשיא לשעבר רונלד רייגן ועם דמות שהיתה לה השפעה על הנשיא בוש".

גלאי המתכות לא צלצל

לאחר מסכת שלימה של אישורים וכדו', הביקור יצא לדרך והרב זעפרני נסע גם הוא כעוזרו האישי של הרב אליהו, להם התלווה גם נציג השדולה למען פולארד. הכלא 'מריון' מכונה 'השמור ביותר בארה"ב' וכבר בנסיעה לשם הם הבינו מדוע. עשרות ק"מ לפני האתר כבר היו עמדות בידוק מדוקדקות לנכנסים.

בכניסה למתחם הכלא, הותקן גלאי מתכות המתקדם והמשוכלל ביותר, כזה המגלה כל סוג מתכת קיימת. הנציג של הכלא, שהתלווה למבקרים, הסביר מראש שמי שיש לו סתימות או שתלים בשיניים שיודיע על כך. והנה עובר ראש השדולה והגלאי מצפצף. התברר שיש לו אבזם בנעל. "הגיע תורי להכנס", מספר הרב זעפרני, "ואז הגלאי צפצף. חיפשתי בכל הכיסים ולא מצאתי כלום. ואז הרב אומר לי: תוריד את הג'קט. התברר שהיה לי שם יומן כיס עם סליל מתכת.

"ואז הגיע תור הרב אליהו לעבור בשער. הרב נתן לי את המשקפיים שלו,  ועבר עם גלימת הראשל"צ. הרב עבר והמכשיר לא צפצף. הבודק, העיר לרב שיש לו בגלימה רוכסן ממתכת. הרב שאל אותי: 'על מה הוא מדבר?' והחל להוציא מכיסיו - עט ברזל, שעון וחגורה עם אבזם. הבודק לא האמין למראה עיניו, ביקש את השעון מהרב, ועבר בעצמו. והנה, הגלאי צפצף.

"הבודק החל למלמל משהו על שהמכשיר אולי מקולקל... הרב אמר לבודק מיניה וביה: 'תן לי בבקשה לעבור עם הכל, זה לא יצפצף'. לאחר שהבודק ביקש אישור מיוחד מההנהלה, אישרו לרב לעבור.


הרב מרדכי אליהו זצ"ל בניו יורק, לאחר ביקור אצל פולארד, תשס"ז

"המלווה הגוי מטעם הכלא, החל לפתע לשיר. אני שואל אותו: מדוע אתה שר? והוא ענה: 'אתם היהודים שקרה לכם את נס יציאת מצרים, פצחתם בשירה, אני עובד כאן 16 שנה מעולם לא ראיתי דבר כזה! זה נס, זה נס'... וכך חזר על זה בהתפעלות גדולה".

הרב זעפרני ממשיך לתאר את הכניסה לכלא השמור, עם שערים חשמליים הננעלים ונפתחים, עד שסוף סוף הגיעו לתאו של פולארד, 3 קומות מתחת לאדמה, בצינוק. מצלמות גלויות וסמויות בכל פינה ועל התקרה וסוכנת פדרלית שמפקחת על השיחה, ושתהיה רק באנגלית. "את התרגשות במפגש קשה לתאר. חיבוקים ונשיקות, כמו של אנשים שלא התראו זה זמן רב", משחזר הרב זעפרני.

"והנה, אנו מבחינים במפה לבנה על שולחן קטן במרכז החדר, ועליה מספר ממתקים ושתיה. הרב שאל אותו בהומור אופייני: 'מה זה כאן, בית הבראה?' – כלומר, מהיכן השיג את זה בכלא. ופולארד הסביר, שכל חודשיים שאסיר 'מתנהג יפה' בכלא, הוא מקבל ממתק אחד. כך צבר פולארד חצי שנה (!) ממתקים לקראת ביקורו הצפוי של הרב!...

"הרב אליהו, הביא לפולארד סידור מהודר עם הקדשה מיוחדת, לא לפני שהבולשת בדקה היטב את הספר מכל הכיוונים"...

אנקדוטה מעניינת: הרב הרגיש, שהסוכנת מבינה עברית היטב. ואז הוא אמר לי בלחש, תוך כדי שהיא דיברה עם פולארד: 'אומר לך תיכף בדיחה, ותראה שהיא מחייכת לפני שהיא מתרגמת...'

"זה היה הביקור הראשון של הרב אליהו אצל פולארד, אח"כ היו כשמונה ביקורים נוספים".

הרב זעפרני, מספר גם על הפגישה של הרב אליהו עם הרבי, שלושה ימים לפני שיצאו לראות אז את פולארד. "קודם היינו אצל הרבי בב' חשוון תשנ"ב, ובתאריך ה' חשוון, נסענו לבקר את פולארד".

הרב זעפרני, נזכר במעמד המיוחד של שידור הדלקת הנרות, שהועבר בשידור חי לכמה ממדינות העולם, כשהרבי משתתף בבית מדרשו, ב-770: "הרב אליהו השתתף בהדלקה בכותל המערבי, ואמר אז, שהרבה יהודים שהיו בחשיכה הרבי האיר אותם בחכמתו ותבונתו. וכתוב, שהדלקת הנרות במנורה כשרה גם בזר, וכשיבוא המשיח, הרבי ידליק את המנורה". הרב זעפרני מוסיף, כי שמע שהרבי ביקש אחרי האירוע לראות שוב את דברי הרב אליהו".


הרב מרדכי אליהו באהל הק' בשנת תשס"ד. מצד ימין: יבדלח"ט הרב שמואל זעפרני

הכרת הטוב לפולארד

הקשר והתמיכה שהרב אליהו נתן לפולארד, היה משום הערכת והכרת הטוב של הרב אליהו לפולארד, שמסר את נפשו על עם ישראל. כידוע, פולארד חשף מידע על נשק מסוכן של הערבים, שהאמריקנים הסתירו מישראל.

במכתב שכתב מהכלא, זמן קצר לאחר שנכלא, הוא מנמק את 'הריגול' שעשה לטובת ישראל, וכתב שמעדיף להירקב בכלא, מאשר להתאבל על כמה וכמה אלפי יהודים בישראל שח"ו ימותו בגלל הנשק הלא-קונבציונלי. זה אחד הדברים שריגשו מאוד את הרב אליהו, מסירות הנפש שלו.

"בשנת תשס"ה, התקיים ערעור על גזר דינו בבית המשפט העליון בוושינגטון. יונתן הובא במיוחד מהכלא לדיון שארך רק 45 דקות. היה זה בחודש אלול, וכידוע בחודש זה הרב טרוד מאוד, קם לסליחות מוקדם, וכמעט לא ישן בלילות. בכל זאת, הרב נסע לארה"ב, רק בשביל לשבת כצופה בבית המשפט, שיונתן יראה אותו ויקבל מזה עידוד וכוחות. כל כך הרב הכיר תודה ליונתן".

הרב של פולארד

"פולארד הגדיר את הרב אליהו כרבו. הרב גם הציע לו לשנות את שמו ליהונתן, וכך גם עשה. הרבה שאלות העביר במשך השנים עם אשתו אסתר, והתייעץ עם הרב. יונתן היה כל כך חזק ברוחו, גם כשרצו לפני כשנתיים לשחרר תמורתו מחבלים, הוא סרב בתוקף. בכל פגישה שהיינו אצלו, השיחות התנהלו וקלחו עם הרב אליהו במשך כמה שעות. הוא נשמה בלתי רגילה, שמכיל הרבה עוצמות רוחניות."

טענו בארה"ב שהוא לא פעל כביכול ממניעים אידיאולוגים וכדו'.

"אלו הם עלילות. פגשנו אחד מבכירי המשפטנים בארה"ב ואמר שאין תקדים לכך בהיסטוריה. בדר"כ על עבירה דומה מקבלים שנתיים עד ארבע שנים. לקחו אותו כדוגמא שלילית 'למען יראו וייראו'".

איך התחושה לשמוע על שחרורו היום?

"התרגשות גדולה. אין ספק שכמו שהרב התפלל עליו כאן, הוא מתפלל על תלמידו גם למעלה בשמים. הנה זכינו בחודש ההארה חודש כסלו שהוא משתחרר. זוהי שמחה המהולה עדיין בעצב, שיש לו עדיין מגבלות. הוא אמר בזמנו לרב אליהו, שהדבר הראשון שירצה לעשות כשיבוא לארץ, זה ללמוד בכולל של הרב אליהו. בנתיים התקווה הזאת נדחית, ואנו מקבלים את הידיעה על שחרורו בשמחה ואהבה גדולה".

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.