מערכת COL | יום י' חשוון ה׳תשע״ט 19.10.2018

סיפורה של תמונה / הרב אלי' וולף

תגיות: אלי וולף, JEM
חברת JEM פרסמה השבוע את התמונה השבועית של הרבי, תמונה בה הרבי נראה פוסע על המדרכה לכיוון 770, בג' תשרי תשמ"ג (צום גדליה), כשברקע עומדים בני זוג, יהודים יוצאי בוכרה. מה הסיפור השמימי שמסתתר מאחוריה? הרב אלי וולף חושף את הסיפור המלא • סיפורה של תמונה>>
סיפורה של תמונה / הרב אלי' וולף
כותב השורות הרב אלי וולף ליד ציון אביו של הרבי, הגאון המקובל רבי לוי יצחק, על רקע התמונה המיוחדת שפורסמה השבוע


חברת JEM פרסמה השבוע את התמונה השבועית של הרבי, תמונה בה הרבי נראה פוסע על המדרכה לכיוון 770, בג' תשרי תשמ"ג (צום גדליה), כשברקע עומדים בני זוג, יהודים יוצאי בוכרה.

להלן סיפורה של התמונה ושל היהודי העומד ליד הרבי:

בראשית שנת תשל"ב הרב מרדכי מנשה שיחי' גרליק ביקר לראשונה אצל הרבי, לאחר שיצא מרוסיה בסוף קיץ תשל"א.

בהיותו ב'יחידות' אצל הרבי, ר' מרדכי הביא לרבי תמונות של מצבת כ"ק אביו, רבי לוי יצחק שניאורסאהן נ"ע, שהוא צילם בהיותו באלמא-אטא יחד עם אביו ר' מנחם מענדל גרליק ע"ה ואחיו.

יחידות מיוחדת היתה לו אז, כמסופר בפירוט רב בספר "תולדות לוי יצחק" כרך ג', פרק עשרים ושמונה, פרק "האוהל".

בין הדברים הרבי הורה לו, לבקש מאביו - שעדיין נשאר ברוסיה ולא קיבל היתר יציאה - להחליף את המצבה הישנה של רבי לוי יצחק נ"ע בחדשה, עם מספר הוראות הכרוכות סביב החלפת המצבה והחריטה עליה.

אחת ההוראות היתה, שהחריטה תיעשה על ידי יהודי ירא שמים, שומר תורה ומצוות, שומר שבת.

המסר הועבר אל מעבר למסך הברזל, ואחרי תלאות רבות נמצא האיש המתאים לתפקיד אחראי זה, ר' גבריאל אחונוב.

על פרטי התלאות וההתמסרות למילוי המשימה הנעלית הזו, ניתן לקרוא בהרחבה בספר הנ"ל, וכן על הנסים האישיים שהתחוללו שם, על מכתבו של הרבי לר' גבריאל ועוד.

והנה סיפורה של התמונה השבועית:

אחרי שמשפחת אחונוב עלתה לארה"ק, בנו של ר' גבריאל, ר' אליהו חיים, למד בישיבת חב"ד בראשון לציון ולאחר מכן עבר ללמוד בחצר הרבי, במוסד "פר"י". לאחר כמה שנים הוצע לו שידוך עם בתו של ר' אריה ניאזוב משיכון חב"ד בלוד, הם נפגשו ביניהם, ודובר על שידוך למזל טוב.

ר' גבריאל הכיר עוד מימי מגוריו רוסיה יהודי מסויים שהיה נחשב כצדיק ומקובל, והוא היה מתייעץ איתו בעניניו. גם כאשר שידוכו של בנו עמד על הפרק הוא התייעץ עם יהודי זה, והלה אמר לו שהוא רואה שהזיווג אינו מתאים.

כיון שאלו היו פני הדברים, ההכרעה במשפחה היתה, שיכתבו על כך לרבי, וכפי שהרבי יורה - כך יהיה. הם כתבו לרבי, והרבי נתן את הסכמתו וברכתו לשידוך, והחתן והכלה השתדכו ולאחר מכן נישאו למזל טוב.

חלפה שנה מהחתונה, ועוד שנה, ועוד שנה, ור' אליהו חיים וזוגתו טרם נפקדו בפרי בטן. אביו ר' גבריאל כאב את המצב, מה עוד שהוא הרגיש פגוע שאלו הם פני הדברים, בשעה שאותו צדיק ומקובל אמר לו שהזיווג אינו מתאים - - -

והוא החליט לנסוע לרבי, ולדרוש ממנו ילדים לבנו, כי רק בהסכמתו וברכתו של הרבי, בנו וכלתו נישאו יחד, כך שהוא צריך להסדיר להם זרעא חיא וקימא...

ר' גבריאל ורעייתו נסעו לרבי לקראת ראש השנה תשמ"ג, וכשהוא הגיע ל-770, ניגש למזכירות וביקש להיכנס לפגישה אצל הרבי, להתקבל ליחידות.

במזכירות אמרו לו שכעת הדבר לא בא בחשבון, ועליו להמתין בתור. ר' גבריאל לא הבין את הענין, הוא הרי הגיע במיוחד מהארץ לפגוש את הרבי, יש לו נושא דחוף לדבר איתו, ואין לו זמן לשבת ולחכות - 
והוא החליט "להסתדר לבד", הוא יפגוש את הרבי...

ר' גבריאל ורעייתו המתינו על המדרכה וחיכו שהרבי יגיע ל-770. כשהרבי יצא מרכבו, ניגש ר' גבריאל והציג את עצמו: "אני גבריאל אחונוב". הרבי מיד הודה לו על כל מה שעשה למען מצבת אביו, וכשהוא הזכיר את מצב בנו, הרבי השיב לו במילים ספורות, שהוא יכול לחזור לארה"ק, "הכל בסדר".

ר' גבריאל היה כעוס ופגוע, לא לזה הוא ציפה, וכי כיצד מילים ספורות אלו יכולות לשנות את המצב, והלא הם מחכים כבר כמה שנים לילדים?!....

בהגיעו חזרה לארה"ק, כלתו סיפרה לו שהיא שבה כעת מהרופא, והוא אישר לה, לראשונה מאז שהם החלו לבקר אצלו, שהכל בסדר,

ובתחילת חודש מנחם אב של אותה השנה, תשמ"ג, נולדה לבני הזוג בתם הבכורה, בחודש מנחם אב בשנה לאחר מכן נולד להם בן, ולאחר מכן עוד בת, וכך הם זכו לשמונה ילדים...
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.