מערכת COL | יום י"ג אב ה׳תשע״ו 17.08.2016

זינוק של 8 אחוז במחירי הדירות תוך שנה

אתמול דווח כי מחירי הדיור ירדו בחודש האחרון ב־ 0.3 אחוז, אולם בפרספקטיבה שנתית, נראה כי המאבק במחירי הדיור המשתוללים לא נושא פרי: השמאי הממשלתי הראשי פרסם את דו"ח השינוי מחירי הדירות לרבעון השני של 2016, ומצא כי המחירים המשיכו לעלות ● זינוק חד במיוחד נרשם באשקלון שם זינק מחיר הדירות בשנה האחרונה ב־ 13 אחוזים ^ בבאר שבע המחירים עלו ב־ 9 אחוז ● בירושלים חלה ירידה במחירי הדירות בשיעור של 3 אחוז  זינוק של 8 אחוז
זינוק של 8 אחוז במחירי הדירות תוך שנה
בנייה בכפר חב"ד. ארכיון: COL
אתמול דווח כי מחירי הדיור ירדו בחודש האחרון ב־ 0.3 אחוז, אולם בפרספקטיבה שנתית, נראה כי המאבק במחירי הדיור המשתוללים לא נושא פרי: השמאי הממשלתי הראשי פרסם אתמול
את דו"ח השינוי מחירי הדירות לרבעון השני של 2016, ומצא כי המחירים המשיכו לעלות. "נצפתה עליה בשיעור של 2.5% (נומינלי) במחיר הממוצע של הדירות שנסקרו, לעומת הרבעון שקדם לו", ציין השמאי טל אלדרוטי.

ביחס לרבעון השני של 2015 מדובר בזינוק חד עוד יותר של 8 אחוז. הדוח עוסק במחירי הדירות ברבעון השני של 2016 , וסקר דירות מגורים בנות 4 חדרים ב־ 16 ערים גדולות ומרכזיות בארץ. "לא נסקרו דירות בנות חמישה חדרים ומעלה, הן בשל ריבוי שטחי הצמדה כגון גגות וחצרות והן בשל השונות ברמת הבניה של דירות אלה, שחלקן בנויות ברמת גמר גבוהה מאד", ציין אלדרוטי, "ניתוח מגמות התפתחות מחירים בדירות אלה עלול להקטין את רמת המובהקות של התוצאה או להטות אותה".

השמאי הדגיש כי "גם דירות קטנות בנות שלושה חדרים ומטה לא נסקרו, שכן קיים בהן מיעוט יחסי של עסקאות במרבית הערים וקיימת שונות רבה במאפייניהן" – דבר שעשוי להביא לסטיית תקן רחבה.

איפה הזינוק היה חדר ביותר? באילת המחיר הממוצע הוא 1,145,000 – עליה של 8% בשנה. באשקלון למשל נרשם נתון מדאיג – המחיר עלה ב־ 13% ל־ 1,135,000 בממוצע. בבאר שבע העליה הסתכמה ב־ 9% , בהרצליה ב־10% ובחולון ב־ 6%.

בירושלים חלה ירידה במחירי הדירות בשיעור של 3% לעומת התקופה המקבילה ב־ 2015 , אולם ברבעון השני חלה עליה של 1%. מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בירושלים עומד על 1.948 מיליון שקל. בחיפה וברחובות לא חל שינוי במחירי הדירות ברבעון השני, שעומדים על 1.374 מיליון שקל ו־ 1.531 מיליון שקל בהתאמה.

בעיר אשדוד חלה עליה של 5% במחירי דירות 4 חדרים ברבעון השני לעומת הרבעון הראשון
של השנה, ועליה של 7% ביחס לתקופה המקבילה ב־ 2015. מחיר ממוצע עומד על 1.464 מיליון שקל. גם בכפר סבא חלה עליה דומה ברבעון השני, וזינוק של 8% ביחס לתקופה המקבילה.

מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים חדשה או מיד שניה בכפר סבא עומד על 1.859 מיליון שקל. ברמלה חלה עליה של 5% ברבעון השני ושל 10% לעומת התקופה המקבילה ב־ 2015. מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בעיר עומד על 1.293 מיליון שקל.

מלאי הדירות החדשות שטרם נמכרו, נכון למרץ 2016, עומד על כ־ 28 אלף יחידות דיור – עליה קלה ביחס למלאי ברבעון הקודם. עוד עולה מהנתונים כי ביוני 2016 , היקף המשכנתאות שנטל הציבור עמד על כ־ 5.6 מיליארד שקל – נתון הגבוה במעט מהממוצע בשנה האחרונה, וזאת למרות עליה בשיעורי הריבית למשכנתאות.

בלשכת השמאי הממשלתי מסבירים כי מחירי הדירות המשיכו לעלות ברבעון השני בטווח שיעורים הדומה לאלו שנצפו ב־ 2015. השפעות תכנית מחיר למשתכן טרם באו לידי ביטוי ברבעון הנסקר בערים שנצפו, בין היתר משום העובדה שמספר נמוך יחסית של דירות הגיע עד כה אל הצרכן הסופי וכן בשל מיעוט פרויקטים מסוג זה בערים הנסקרות
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.