מערכת COL | יום ז' אב ה׳תשע״ו 11.08.2016

לחיות את המקדש ● ראיון מיוחד

כבר מזמן הפך הרב מנחם מענדל שי' סופר לשם נרדף לכל מה שקשור ל"בית המקדש". החוברות המרהיבות, ההרצאות הקולחות והדגם המיוחד שבנה – הקנו לו שם של מומחה וראשון לנושא "בית המקדש" ● בעמדנו בערב 'שבת חזון' בה מראים לכל יהודי את בית המקדש, אין מתאים יותר לשמוע ממנו על הנושא האקטואלי כל-כך, ועל סוד הצלחתו בהנגשת המקדש לקהלים שונים, ובפרט ילדים ● בפנים, לגזור ולשמור: יצירה לילדים - בניית מזבח החיצון בתלת-מימד ● מגזין שישי  סופר המקדש 
לחיות את המקדש ● ראיון מיוחד
למטה: ילדים בת"ת מגדל העמק, בתחרות בניית ביהמ"ק מאבני החצץ בחצר. למעלה: הרב מנדי סופר על רקע דגם ביהמ"ק שבנה בעצמו

דב הלמן

זו למעשה 'העונה הבוערת' של ר' מנחם מענדל שי' סופר. החוברות המרהיבות, ההרצאות הקולחות והדגם המיוחד שבנה – הקנו לו שם של מומחה וראשון לנושא "בית המקדש", ובימים אלו הוא מרבה להרצות, להסביר, וללמד על הנושא, לקהלים רחבים.

בימים אלו של "שלושת השבועות" בהם נצטווינו לעסוק בענייני בית הבחירה, ובמיוחד ערב 'שבת חזון' בה מראים לכל יהודי את בית המקדש, אין מתאים יותר מלראיין את ר' מענדי סופר ולנסות לעמוד על סוד הצלחתו בהנגשת המקדש לקהלים שונים, ובפרט ילדים.


הרב מנדי סופר במהלך הרצאה על בית המקדש


ילדות בצל המקדש

מדוע דווקא בית המקדש? מה תפס אותך במיוחד בסיפור המקדש?

"בדיוק השבוע התכוונתי ללמוד עם הילדים שלי מספר על הלכות בית הבחירה של הרמב"ם, ולפתע מצאנו בתוך הספר דף של מחברת חשבון שנתלשה מתוך מחברת ישנה, מכיתה ח' בת"ת בלוד, שם למדנו מסכת מידות, וכבר אז אני יושב ומשרבט ומשרטט את צורת המקדש. זה מזכיר לי את מה שהרבי כתב שמאז כניסתו לחדר ועוד קודם לכן התחילה להתרקם בדמיונו ציור הגאולה. מאז שאני זוכר את עצמי נתפסתי על הנושא של בית המקדש, והתחלתי לצייר ולאייר את בית המקדש בצורות שונות ומעניינות.

איך אפשר להרגיש שתכנון בית המקדש אקטואלי לימינו?

"כשאתה משקיע ומתעמק בנושא, אתה מקבל תמונה חיה מ'בית המקדש'. זה מגיע לרמה שאתה מסוגל לדמיין את עצמך בתוך המקדש מטפס במדרגות העזרה...

"והיום הרבה יותר, שהרי בירושלים, ליד הכותל, יש כל הזמן תגליות חדשות. פעם אחת הגעתי באיזה בוקר ל"מרכז דייוידזון" וכשנכנסתי לאזור של הכותל הדרומי, במקום שהיו שני שערי חולדה, ששם למעשה היה מרכז הכניסה למקדש, יש שם שחזור של המדרגות ובתוך השחזור קיימים גם חלק מהמדרגות האוטנתיות שהשתמשו בהם עולי הרגל שעלו לבית המקדש. אין דבר יותר מוחשי ומרגש מזה".

כולם מדברים על הדגם המיוחד שבנית. כיצד באמת נולד הדגם הזה?

"זה התחיל מכך שרציתי להרגיש במו ידי את הדבר. קיוויתי להפוך את זה למשהו שהוא מוחשי, תלת מימד. ואז התחלתי בזמן הפנוי שהיה בידי, בימים ובלילות, לממש את ההחלטה ולבנות דגם משל עצמי, לפי אמת מידה של חצי סנטימטר לאמה, ואכן יצא דגם מפואר שנותן מראה מרהיב ומוחשי של המקדש... זה גם אפשר לי להתחיל ללמד ולהראות לילדים בצורה הכי קרובה וקלה את פרטי המקדש, ללא צורך בהסברה תיאורטית וערטילאית.

"במשך השנים, כשאנשים החלו לשמוע על הדגם, התחיל הנושא של ההרצאות. ביקשו להבין את הלכות המקדש מתוך הדגם הזה ולשמוע ממי שבקי וחי את נושא המקדש. ואין דבר יותר יפה מלראות אנשים סביב הדגם שרואים במוחש את המקדש, את ההדר והיופי שלו.

"בשנים האחרונות הכל נהפך למדיה וירטואלית, אז כיום אני לא לוקח את הדגם איתי להרצאות, אלא ממחיש זאת באמצעות מצגת מאוד יפה ומעניינת על המקדש".

אחת החוברות שערכת קרויה "בוני המקדש" שמוקדשת במיוחד עבור לימוד ילדים. איך מצליחים להנגיש את המקדש על מידותיו והפרטים המסובכים לתלמידים?

"בשביל זה צריך לראות את החוברת... אבל מה שמעניין בקשר להנגשה לילדים, מעבר לחוברת הסטנדרטית, עלה בדעתי לעשות דגם מיוחד לילדים בצורת משחק אטרקטיבי.

כוונתי לדגם המפואר של חברת המשחקים "ישראטויס" שהכנתי את התכנית שלו על כל פרטיה מהיסוד עד הטפחות, בצורה שתהיה הכי קרובה למקור, במטרה שהילדים יחוו ממש את בית המקדש. ואכן, אלפי ילדים זכו מאז לבנות בעצמם את בית המקדש הקטן שלהם".


"בית מקדש משלהם": ילדים בת"ת מגדל העמק, בתחרות בניית ביהמ"ק מאבני החצץ בחצר

איזה דרך היית ממליץ למי שרוצה להתחיל מאפס ולהכיר את המקדש?

"קודם כל, כמובן הלכות בית הבחירה לרמב"ם ומסכת תמיד, אבל מה שנותן את הטעם המיוחד הם השיחות המעניינות והמאלפות של הרבי. ולא פחות חשוב – וזה הרעיון המרכזי בהרצאה שלי הנקראת "מלב העולם לנפש האדם" – הוא מה המשמעות של המקדש כלפינו ואיך אנחנו מפנימים את הרעיון של "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם – בתוך כל אחד ואחד".

האם אינך חש תחושת מיצוי מעיסוק באותו נושא שוב ושוב?

"לא", עונה ר' מענדי נחרצות. "כל שנה מתחדשים לי הארות והערות. אם זה מהשיחות, מהרשימות או מהמכתבים של הרבי. לדוגמא, הסיפור של העלייה לבית עורר אותי להתחיל לחפור בזה ולחדש ולעיין בכך, ובזכות זה נולדה ההרצאה בנושא קדושת הר הבית - מקום המקדש. והעיקר שנזכה לכל זה בפועל ממש..."

---

יצירה לילדים: בניית המזבח החיצון

 1. הורידו את הקובץ המצורף
 2. הדפיסו אותו על דפי שמינית בריסטול לבן.
 3. גיזרו את החלקים במדוייק.
 4. הניחו על הקווים המקווקוים סרגל ועיברו שלוש או ארבע פעמים על כל קו על מנת ליצור קיפול מדוייק.
 5. לאחר מכן הדביקו את הבסיס של המזבח על גבי קרטון קשיח
 6. הדביקו את החלקים
 7. הצמידו את הכהנים והכבשים
 8. והנה לנו מזבח מדהים ויפה.
 9. (תוכלו להוסיף בפינות חתיכות קטנות לקרנות המזבח וכן גזרי עצים למערכה..)
 10. צלמו ושלחו לcol.........

  להורדת עבודת היצירה - לחץ כאן
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.