מערכת COL | יום כ"ג שבט ה׳תשע״ו 02.02.2016

נט"ן חדש לעיר ביתר ● ר' יוסי רייניץ: המשמעות – הצלת חיים

נט"ן הגיע לעיר: אמש הגיעה לביתר עילית ניידת טיפול נמרץ לראשונה בתולדותיה, בהוראת שר הבריאות יעקב ליצמן, לאחר מקרי אסונות שארעו בעיר ● ר' יוסי רייניץ, חסיד חב"ד ומתנדב מד"א ואיחוד הצלה מהוותיקים בעיר ביתר, מסביר על החשיבות של הגעת הנט"ן לעיר החרדית, על פעולות התנדבות בשבת, וגם על ההשלכות המיידיות בנוגע להצלת חיים ● בפנים, קטעי וידאו: כך קיבלו מתנדבים בביתר את הנט"ן החדש  נט"ן בביתר
נט
יו"ר איחוד הצלה סניף ביתר שמשי גרוסברגר והמתנדב יוסי יונה מקבלים את הנט''ן החדש. למעלה: ר' יוסי רייניץ (צילום: מתנדבי 'איחוד הצלה ביתר')
משה בן-חיים

אמש, קיבלו יו"ר איחוד הצלה סניף ביתר ר' שמשי גרוסברגר ומתנדבים בביתר את הנט"ן החדש, שישהה דרך קבע בעיר ביתר, ויצטרף לשני אמבולנסים 'לבנים' שהיו עד כה.

ביתר עילית, הנחשבת עיר בעלת אחוז ילדים הגבוהה ביותר בארץ, ידעה כמה אסונות ל"ע, כשאחד מהם אירע לאחרונה כשפעוט נפטר בפתאומיות, וכל מאמצי המתנדבים להצילו לא צלחו.

אחד המתנדבים שהשתתף במאמצי ההצלה, כתב טור כואב שהתפרסם גם כאן ב-COL, ובו הוא טען שאילו היה נט"ן בעיר, יתכן והיה ניתן להציל את הפעוט.

יש שיאמרו שבעקבות הפרסום הנ"ל הדברים הגיעו לידי פתרון, ויש שיאמרו שהנושא כבר מונח זמן רב, וזה רק זירז את המהלך.

כך או כך, הסיפור התגלגל והגיע לכנסת, שם חה"כ סמוטריץ' מהבית היהודי הגיש שאילתא לשר הבריאות ר' יעקב ליצמן, וזה מצידו אישר את המהלך. כאמור, אמש התבשרו תושבי ביתר, והמתנדבים, כי הנט"ן החדש עושה דרכו מירושלים בואכה לעיר ביתר, שם הוא התקבל בקריאות שמחה, וגזירת סרט, כדת וכדין.

ר' יוסי רייניץ, מתנדב כ-15 שנה בעיר ביתר עילית, עושה סדר בכל הסיפור הזה, ובשיחה ל-COL, הוא מסביר על חשיבות הגעת הנט"ן:

מה המשמעות וההישג בהבאת הנט"ן לעיר?

"בעיר עם כ-55.000 תושבים ועוד כ-20.000 בפריפריה הקרובה, כשהחדר מיון הקרוב נמצא במרחק 20 דקות נסיעה וכנ"ל ניידת טיפול נמרץ הקרובה, המשמעות היא הצלת חיים ממש.

"כיום יש לנו בעיר אמבולנס רגיל המאויש ע״י צוות מד״א עם תיגבור שלנו כחובשים, ואמבולנס נוסף בכוננות.

"היכולת טיפול של אמבולנס 'לבן' במקרים מסכני חיים מוגבלת מאד, וקרו לא מעט מקרים שעקב כך קרה ל״ע היפך החיים, גם בתינוקות וגם במבוגרים.

כמתנדב בכיר, האם נתקלת באופן אישי או שסיפרו לך עמיתים איך הימצאות נט"ן יכלה להציל חיים?

"אני מתנדב ב"ה כ-15 שנה ויצא לי באופן אישי להיות כנהג אמבולנס וכחובש במקרים רבים בעבודה משותפת עם צוות נט״ן.


ר' יוסי רייניץ בקבלת תעודת הצטיינות ממד"א (ארכיון col)

"לפארמדיק יש סמכויות רפואיות הרבה מעבר לנהג אמבולנס וחובש. החל מאפשרות למתן תרופות ועד לשימוש באק״ג ועוד מיכשור רפואי מתקדם שקיים רק בנט״ן. ועוד פרוצדורות רפואיות כמו טובוס (החדרת צינור לקנה הנשימה במקרה של חוסר הכרה ), ולכן היכולת של הנט"ן להציל חיים גבוהה עשרות מונים מצוות האמבולנס ה'לבן'.

עבודה משותפת – למען התושבים

על רקע הדברים, קצת על מערך המתנדבים בביתר

"בביתר עילית מערך המתנדבים מונה כ70 מתנדבים, חלקם משמשים כנהגי אמבולנס וחלקם חובשים. כל המתנדבים, מתנדבים גם במד״א וגם באיחוד הצלה. אצלנו ב״ה האיחוד בין הארגונים מביא לעבודה משותפת בשטח - למען התושבים.

"לפני כ-5 שנים הקמנו בעיר את 'בית איחוד הצלה', שהוא למעשה בית למתנדבים. הוא כולל חדר הרצאות המשמש להשתלמות למתנדבים ושיעורי תורה בהלכות הצלה בשבת, וגם השתלמויות לתושבי העיר. לאחרונה, בפרוייקט משותף של איחוד הצלה וחברת התרופות 'נורופן' הכשרנו מאות מתושבי העיר לתת מענה ראשוני במקרים מסכני חיים.

 
חברי 'איחוד הצלה ביתר' בצילום משותף

"בבית 'איחוד הצלה' קיים גם מחסן ציוד למתנדבים לציוד השוטף, השאלת ציוד רפואי וגמ"ח לכוויות עם מאות נקודות ברחבי העיר לערכת ברנשילד לכוויות וטיפול טבעי לכוויות בשיטה ייחודית.

איך אתם מתמודדים עם המורכבות שבפעולות התנדבות בשבת?

"מערך המתנדבים כאמור משרת את תושבי העיר והסביבה גם כנהגי אמבולנסים וגם ביציאה למקרים 24 שעות ברכבם הפרטי לכל מענה רפואי בביתר והסביבה מכביש המנהרות ועד בית שמש.

מד״א כיום מביא נהג לאמבולנס 'לבן' 6 ימים בשבוע. לשבתות, עיריית ביתר מממנת נהג גוי לאמבולנס לבן, ונהגים מתנדבים מפעילים את האמבולנס השני, והשלישי. כעת עם הנט"ן החדש נגדיל את המערך, כשהנט"ן ישמש אותנו גם בשבת.

ור' יוסי מסכם:"ברוך ה'. יש לנו הרבה יולדות, בעיר ברוכת הילדים. ונקווה שעבודתנו תהיה רק להסעת היולדות".

צפו בוידאו: כך קיבלו בביתר את הנט"ן החדש:

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
    אישור
    מעלה תמונות...
    התמונות הועלו בהצלחה
    ויפורסמו לאחר אישורן
    התמונות תויגו בהצלחה
    ויוצגו במערכת התמונות
    המשך
    מתוך
    x
    תודה שנרשמת!
    מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
    x
    עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
    מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
    x
    קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
    באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.