מערכת COL | יום ד' תשרי ה׳תשע״ו 17.09.2015

חסידי חב"ד מספרים: קטע התפילה שמרגש אותם בימים הנוראים

ותפילה: בין כסא לעשור, ולכל אחד יש קטע בתפילה שלקח אותו למקום מיוחד, מרגש ואולי גם מצמרר ● הרגע חודר הלבבות של הגרמ"ש אשכנזי בתפילת "נעילה", פסוקי התקיעות שמעלים זכרונות מהתקיעות אצל הרבי, "היום הרת עולם" או ניגון אביו של הרבי ב"היום תאמצנו" ● שמונה חסידי חב"ד מספרים על הרגע המיוחד שלהם בתפילה ● מגזין כיפור  הקטע שריגש אותי
חסידי חב
צילום: מיכאיל בוכמן
משה בן חיים

לבוחן לבבות ביום דין
 הרב יעקב כהנא, בעל תפילה בימים הנוראים ב'רייטשיק שול'

"אם מתבוננים בתוכן המילים 'לבוחן לבבות' שנאמר ביום ב' של ראש השנה, יש בו שילוב משקף של כל מהות היום. מצד אחד, הקב"ה בוחן לבבות, והאדם מרגיש 'שקוף', ו'לית אתר פנוי מיניה'. בהמשך, אומרים 'לרחם עמו', 'לתומך תמימיו', ו"לעונה לקוראיו ביום דין", שהקב"ה למרות זאת שיודע עלינו הכל, הוא מרחם עלינו, תומך ועונה לנו.

"בעיני זה ממצה את משמעות היום הזה. השילוב בין מצד אחד, יום הדין, ומצד שני, אבינו מלכינו שמרחם עלינו. כל התפילה שזורה בשני המוטיבים הללו, וזה נותן שמחה בבחינת 'וגילו ברעדה' - אנו שמחים שה' עוזר לנו. השילוב הזה מאוד מרגש, ונותן שמחה וחיות".

תפילת ה"נעילה" של הגרמ"ש אשכנזי ע"ה
 הרב משה הורביץ, גבאי רוחני בבית-הכנסת 'בית-מנחם' כפר חב"ד

"ר' נת'קה אשכנזי ע"ה, שזכור למתפללים בקולו המיוחד והחודר לבבות, היה עומד לפני התיבה בכל התפילות. בתפילת נעילה, היה ניגש באופן קבוע אחיו, הרב המד"א הגרמ"ש אשכנזי ע"ה (שנפטר בתוך שנת תשע"ה). לא אשכח איך כילדים, חשנו את הדביקות מצד אחד, ומאידך את הפחד והרוממות מתפילת הרב. 'י-ת-ג-ד-ל ו-י-ת-ק-ד-ש שמיה רבה', לפני תחילת נעילה. היה מתפלל בניגון רווי געגועים ופנימיות הלב, והלוואי שהיינו מרגישים היום הרגשה מעין זו.

"ואוסיף עוד, שכשר' מאיר פרידמן ע"ה, היה נעמד לצד הרב, ובקול אדיר היה 'מסייע' לרב בניגון של הקדיש, הרגשנו הילדים כאילו אנו עומדים לפני כסא הכבוד..."

"אתה תאמצינו" בניגון ר' לוי'ק
 המרצה הרב אריק מלכיאלי

"'אתה תאמצינו' שרים בניגון של אביו של הרבי ר' לוי'ק שניאורסון. השירה הזו היא שמחה שפורצת גדר, וממתיקה את כל הדינים.

"לפני שנתיים זכיתי להיות על ציונו של ר' לוי'ק באלמא אטא ביום ההילולא כ' אב, שם ניגנתי את הניגון הזה. לניגון הזה יש עוצמה מיוחדת, הוא שמח מאוד, וזה ניגון שהרבי מאוד אהב".

'שמע ישראל' של תפילת נעילה
 איש התקשורת הרצל קוסאשוילי

"תום תפילת נעילה, כשכולם מכריזים 'שמע ישראל' פעם אחת, 'ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד' שלוש פעמים ושבע פעמים 'ה' הוא האלוקים', זה מראה את הפנימיות האמיתית של היהודי שהוא לא נפרד אף פעם מהעצם, ושרק צריך הזדמנויות כמו תפילת נעילה לגלות זאת.


צילום: מיכאיל בוכמן

"זה רגע השיא מבחינתי שממש מביא אותי לדמעות. מבחינת קטעי התפילה המרגשים ביותר, ב'סדר העבודה' של יום כיפור, 'עשרה הרוגי מלכות' ומתוכם ׳טיהר רבי ישמעאל עצמו׳ שהוא ללא ספק מרגש ומצמרר שאי אפשר להישאר אדיש אליו, כשמתבוננים במילים החודרות כליות ולב״.

אתיתי לחננך בלב קרוע ומורתח
 הזמר ר' מנדי ג'רופי

"קטע התפילה בו החזן כשמתחיל את חזרת הש"ץ (יוצר ליום ב' של ראש השנה) מבקש 'אתיתי לחננך בלב קרוע ומורתח. בקש רחמים כעני בפתח'.

"קטע תפילה בו החזן יודע שהוא שליח הציבור, אבל הוא לא באמת מסוגל לעמוד לפני ה' ולהציג את תפילת הציבור... אותי זה 'תפס' מאוד".

פסוקי התקיעות
 העסקן ר' לוי אדרעי

"בתפילות ר"ה יש הרבה קטעים מיוחדים ומרגשים, וכל העולם יש להם בערך את אותו נוסח... אבל מה שריגש אותי במיוחד זה הפסוקים שלפני ואחרי התקיעות. בפסוקים הללו אני נזכר בתקיעות אצל הרבי.

"זה ממש מזכיר לי את אותם רגעים מיוחדים שזכינו לשמוע תקיעות מהרבי. איך שהרבי היה אומר את הפסוקים לפני ואחרי, ואני מתמלא בגעגועים.

"אשרי העם יודעי תרועה..."

ונתנה תוקף
 ר' חיים שאול נוישטאט

"'ונתנה תוקף'. מאז ששמעתי את הסיפור מאחורי תפילה זו, איך שרבי אמנון ממגנצא סבל קשות, ובעודו עומד בשארית כוחותיו כרות ידיים ורגליים הינו זועק מקירות ליבו את התפילה; ובשיאה: 'ותשובה ותפילה וצדקה מעבירין את רוע הגזירה'.

"בעודי חושב רק לרגע על הסיטואציה, גופי מתמלא בצמרמורת והמילים החזקות ממילא, מקבלות משמעות כפולה ומכופלת, ועוצמה בלתי רגילה. 'מי יחיה, ומי...'".
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.