מערכת COL | יום ל' תשרי ה׳תש״ע 18.10.2009

מדוע נבחר הרב יהודה שם-טוב לנואם הראשי בבנקעט?

מתוך 4,000 שלוחים מרחבי העולם, נבחר דווקא הרב יהודה שם-טוב, שליח חב"ד בבוקס-קאונטי שבמדינת פנסילבניה, להיות הנואם המרכזי בבנקעט שייערך בסוף החודש ● מה הם השיקולים שהביאו לבחירה הסופית? ● נברנו בארכיון הגדוש של COL, המכיל את פועלה של חב"ד בעשור האחרון, ומצאנו חלק מהסיבות לבחירה ● הכנסייה שהפכה לבית-חב"ד, תרומת הענק של הקהילה לישראל, שורת הפעילויות עם כל שכבות האוכלוסיה, וגם: מדוע לילדים המוגבלים בבוקס-קואנטי אין מה לדאוג? לסיפור המלאבפנים: כך בונים בית-חב"ד: עץ עתיק, ספסלים, פרחים ומפל. בואו לסייר >>>
מדוע נבחר הרב יהודה שם-טוב לנואם הראשי בבנקעט?
הרב יהודה שם-טוב עם ילדה מיוחדת על רקע המבנה הייחודי של בית-חב"ד ● צילומי ארכיון: COL

מאת מנחם כהן

מתוך 4,000 שלוחים, נבחר דווקא הרב יהודה שם-טוב, שליח חב"ד בבוקס-קאונטי שבמדינת פנסילבניה, להיות הנואם המרכזי בבנקעט של כינוס השלוחים העולמי שייערך בסוף החודש.

את שמו של הרב שם-טוב, בחרה וועדה מיוחדת מטעם ה'מרכז-לענייני-חינוך', בראשה עומד הרב משה קוטלרסקי.

מהם הסיבות שהובילו לבחירת הרב שם-טוב? את זה לא בטוח שנדע. מה שכן, בארכיון COL הגדוש והעשיר, המכיל את פועלה של חב"ד בעשור האחרון, ניתן לקבל מעט תשובות.

לצד הפעילויות הרבות שמבצע הרב שם-טוב בעירו, כגון שבתונים מוצלחים, סדרת שיעורי-תורה, פעילות עם נוער וזקנים, מצאנו כמה דברים מקוריים שהובילו את העירייה המוקמית להעניק לו תעודת הוקרה מיוחדת.

העירייה: "בית-חב"ד האדיר"

מרכז ליובאוויטש של בוקס-קאונטי שוכן לצד בניין עיריית ניוטאון, בפרברי העיר פילדלפיה שבפנסילבניה.

הבניין היפייפה של חב"ד המתפרס על שטח של 18,500 רגל מרובע הוא גאוות האיזור. הוא שוכן בנורת' סטייס סטריט, אחת הרחובות היוקרתיים בעיר.

"בתי-קפה קטנים, חנויות בוטיק ועצים מלבלבים משווים לרחוב אווירה כפרית קסומה. ואפילו שבית-חב"ד משתלב בטבעיות בנוף המקומי, הוא שומר על יתרון בולט על פני השטח", התפייט העיתונאי יהודה צייטלין, בדיווח מיוחד שפרסם ב-COL בחודש אייר תשס"ו.

המבנה העתיק, כתב צייטלין, שימש בעבר ככנסייה נוצרית. הוא עבר שיפוץ יסודי מוחלט בפיקוח השליח הרב שם-טוב וזוגתו מרים.

העבודה לא הייתה קלה והעירייה, השוכנת דלת צמוד, רק הוסיפה לדאגות.

מכיוון שמדובר באחד המבנים העתיקים בעיר, עבודות השיפוץ היו צריכות להיעשות בפיקוח של אדריכלי העיר.


שיעור-תורה בבית-חב"ד, זמן קצר לאחר שחודש ● צילום: COL  

התוצאה הייתה שילוב מרתק של קורות עץ כהים, אבני ירושלים, חלונות וויטראז' בשלל צבעים, פריטי ריהוט מודרניים וחצר עם גן מטופח בקפידה עם ספסלים ומפל מים קטן.

עשרות תושבים מכל הדתות והאמונות באיזור, מתבוננים בהתפעלות מהבניין וחלקם אף דואגים להביע את שמחתם מהתוספת החדשה לקהילתם. הסלוגן של בית-חב"ד הוא "יהדות. נעשה בשמחה".

"המרכז לא רק שינה את הפנים של ליובאוויטש והיהדות בעיני הקהילה, אלא גרם להשפעה נכבדה על הקהילה עצמה", סיפר ל-COL הרב שם-טוב, זמן קצר לאחר גמר השיפוצים.

"לאחר כל השנים שהפעלנו מרכז ליובאוויטש פעיל ממיקומים קטנים, אנו זוכים לבית וכתובת מרכזית איפה שהכל מתכנס תחת קורת גג אחת", הוסיף השליח הראשי לאיזור בוקס-קאונטי.

עד תשס"ו, בית-הכנסת, משרדי בית-חב"ד, פעילויות החינוך והתוכניות לחגים ולצעירים - התקיימו ממספר מבנים ביארדלי וערים נוספים באיזור.

שבועות לאחר גמר השיפוצים, עיריית ניוטאון הודתה לרב שם-טוב עבור "הסתגלות ושימוש במבנה חשוב", וציינו כי הפרס הוענק עבור "ההישג האדיר" לעיר.

ומי תומך בישראל? לבנוני-סורי

המבנה החדש הביא עמו גם פעילויות מחודשות. מיד לאחר חנוכת המבנה, החלו גם בסדרת שיעורים חדשים בבית-חב"ד.

את ההרצאה הראשונה במבנה, מסר העיתונאי הערבי ג'וזף פארה. פארה, יליד למשפחה לבנונית-סורית, הוזמן בעקבות מלחמת לבנון השניה.

דבריו של פארה נשאו מסר אקטואלי ועוצמתי בעקבות המלחמת בה ישראל נאבקה נגד ארגון הטרור חיזבאללה והתמודדה על פיגועי קטיושות בצפון ישראל.

בהרצאה בכותרת "דמיינו עולם ללא ישראל", פארה דיבר על תמיכתו בזכות הקיום של ישראל ומאבקה נגד טרור איסלאמי.

כבר בהרצאה הראשונה שנערכה באולם 'פוזז בגלייזר - ג'ואיש סנטר חב"ד', השתתפו 250 איש. האולם היה מלא עד אפס מקום.הערב הוקדש למיכאל לוין הי"ד, יליד בוקס-קאונטי שנהרג בעת שירותי בצה"ל במסגרת המלחמה בלבנון. הרב יהודה שם-טוב, השליח המקומי ומנהל הבית-חב"ד, נשא דברים לזכר תלמידו לשעבר וסיפר כי המנוח היה מודל לדוגמא לבני נוער.

פארה שוחח במשך 80 דקות. "מה שהדהים בנאומו היה דרישתו מישראל להפסיק לבטוח באמריקה והדולרים שהיא שולחת ולהתחיל להאמין לאלוקי אברהם, יצחק ויעקב", העיר הרב אריה ויינשטיין, שליח חב"ד המנהל את האקדמיה ללימודי יהדות.

בני הקהילה שהאזינו להרצאה, גם תרמו מכיסם לישראל. העיתון 'ג'ואיש אקספוננט' כי בפילדלפיה עצמה נאספו 8.8 מיליון דולר במסגרת המבצע 'ישראל אמרג'נסי ריליף', בו חברו 50 בתי-כנסת וקהילות, חלקם בהנהגת שלוחי חב"ד. אחת הקהילות המרכזיות הייתה של הרב שם-טוב.

להרלי רובק כבר יש חברות

אין ספק, הפעילות המרכזית של הרב שם-טוב, מתבצעת עם 'ילדים מיוחדים' במסגרת 'מעגל הידידות'. הסניף נפתח לפני מספר שנים ומעורבים בו כבר 100 משפחות.

בשלהי חודש תשס"ז, את אירוע התמיכה הראשון ל"מעגל הידידות". במסגרת הפעילות, מפגיש בית-חב"ד בני-נוער עם ילדים בעלי מוגבלויות גופניות ומפעיל עבורם תוכניות, משחקים ואירועים יהודיים.

"מעגל הידידות הוא ביטוי למצוות אהבת-ישראל במובן הכי עמוק", אמר הרב שם-טוב בדבריו לקהל שהתכנס באולם פוזז המרכזי בבית-חב"ד בהנהלתו בעיירה ניוטאון.

ההשקעה של הרב שם-טוב בילדים המיוחדים, התבטאה בשלל אירועים שערך עבורם. חלקם פורסמו ב-COL.כך, למשל, בחודש אייר תשס"ח, פורסמה הידיעה הבאה: להרלי רובק, בת 8, לא היו חברות עד שסניף 'מעגל הידידות' הוקם בבוקס-קאונטי.

"היא הייתה מסוגרת חברתית", הודתה אמה קים רובק. הסניף החב"די מפגיש בני נוער עם ילדים מוגבלים פיזית. "בהתחלה היא התביישה. היום היא שרה ומשחקת איתנו", סיפרה הידידה-מתנדבת שלה מישל ימין, בת 15.

במטרה לגייס כסף להפעלת הארגון נערכה צעדת התרמה קהילתית בהשתתפות 400 איש, בראשו צעד הרב שם-טוב ורעייתו מרים ושאר מפעילי הסניף הפועל עם 120 משפחות. הסכום שנאסף: 90 אלף דולר.

ההשקעה הרבה של הרב שם-טוב, הקנתה לו ניסיון רב בתחום. בכינוס שערכו עשרות שלוחי חב"ד בארה"ב בחודש תמוז תשס"ח, בנושא הרחבת הפעילות עם 'ילדים מיוחדים', נבחר הרב שם-טוב לאחר הדוברים המרכזיים.

● ● ●

בעוד חודש ימים, כשתראו את הרב שם-טוב נושא את הנאום המרכזי במעמד ה'בנקעט' בברוקלין, נסו להיזכר באפיזודות המובאות כאן. אפיזודות קטנות על שליח שחולל מהפכה של ממש בבוקס-קאונטי בח"י השנים האחרונות.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.