מערכת COL | יום י"א אב ה׳תשס״ח 12.08.2008

נכה בגוף, גאון בראש ● מיוחד ל-COL

למענדי מינץ לא היה סיכוי לחיות. עוד לפני שנולד הרופאים קבעו שאפסו התקוות. כשסוף סוף נולד, הוא אובחן בפגם גופני של עצמות שבירות ■ אתמול (שני) מענדי חגג בר-מצווה כשהוא רוקד מכסא הגלגלים ומדהים קהל של 300 איש בפלפול וספר מיוחד שהוציא-לאור ■ "יש לו רצון חזק ואישיות של לוחם. זכינו לניסים", אומרים ל-COL הוריו הרב אפרים מינץ ורעייתו ■ וגם: הטיפ של הרב משה קוטלרסקי לגיוס כספים ■ שליחי COL יהודה צייטלין ומענדי לואיס בדיווח מיוחד, גלריית תמונות וקליפ וידאו  לסיפור המלא  ● בפנים: הרופא הגוי בשיחת וידאו ל-COL: מה לימד אותו מענדי >>>
נכה בגוף, גאון בראש ● מיוחד ל-COL
הת' מענדי מינץ רוקד וחוזר מאמר דא"ח לצד אביו, אמש ● צילום: מענדי לואיס, COL

מאת יהודה צייטלין, קרהונקסון ניו-יורק
צילום וצילום וידאו: מענדי לואיס, COL


נער בר-מצווה אמור להפגין את בגרותו בגיל 13. עכשיו אתה נהיה בנאדם, אוהבים להטיף לו אורחי החגיגה. אחרי שנות התרוצצות בארגז החול, ההורים קונים לו מגבעת וחליפה כהה והוא מסתובב כאחד הגדולים. זה היום שאביו אומר בהקלה "ברוך שפטרני" והבן נדרש לומר מאמר חסידות בעל-פה. הנער המאושר גם זוכה לעמוד במרכז רחבת הריקודים עם חבריו.

אמש, לעומת זאת, נער הבר-מצווה הת' מנחם-מענדל מינץ הפגין יכולות אחרות כשהיו צריכים להעלות ולהוריד אותו מהבמה בכסא גלגלים. הוא סובל מאוסטאוגנזה אימפרפקטה (פגם בו העצמות נשברות בקלות) ונזקק לעזרתם של אחרים כדי לתמרן פיזית.

"הרופאים אמרו לנו שהוא לא ייוולד, חלילה", אמרו בני המשפחה בשיחה עם COL בתום החגיגה שנערכה ביום שני במלון "האדסון וואלי" בקרהונסון בהרי הקטסקילס של ניו-יורק. "המחלה שלו מאוד נדירה והרופאים אמרו לנו מראש שאין סיכוי. במשך חודשיים הלכנו להתפלל באוהל של הרבי מידי יום".

בנוכחות קרוב לשלוש-מאות איש, בהם רבנים ושלוחים מרחבי העולם, מענדי מינץ חגג את כניסתו למצוות באמירת פלפול מרשים (לדברי נוכחים) שהקיף סוגיות מעניינות בגמרא והלכה. בקול נערי, הוא דיבר בשטף והקהל ישב אחוז התפעלות. הוא עשה דרך ארוכה מאז הולדת גופו השברירי והפעוט.

"זכינו לניסים ולברכות למעלה מדרך הטבע", הודה אביו הרב אפרים מינץ, מנהל מכון JLI ללימודי יהדות ותושב קראון-הייטס. רעייתו שיינא הוסיפה: "יש לו רצון כה חזק, אישיות של לוחם שיעשה הכל שיילך והוא זה שהכי יצליח".

קרוב משפחה הסביר ל-COL: "הוא תלמיד ב'אהלי תורה' בין כל התלמידים ואח בבית כמו כל האחים. גם יש לו מטלות שהוא צריך למלא – כמו לעזור לאחיו הקטנים בשיעורי בית. הגוף שלו מוגבל, אבל הראש יותר ממפותח. רופאים עד היום לא מאמינים שהוא חי וקיים. הם מבקשים שנשלח להם עוד תמונות ממענדי".

גאון בתורה

"השלוחים הוותיקים צריכים לדאוג", הרב משה קוטלרסקי, סגן יו"ר המרכז-לענייני-חינוך וידיד של מינץ האב, אמר למענדי בנאומו. "אתה שיש לך ניסיונות – אתה פה מפיק מרגליות. אתה כותב נפלא ופתוח לאנשים. אלוקים נותן לך כוחות להיות הצלחה. כמה בחורים יכולים לומר שהם הוציאו ספר לבר-מצווה שלהם?"

חוברת מהודרת בשם "בשער הפרשה – רעיונות מתורתו של הרבי על פרשיות התורה" אכן הייתה הפתעה מרנינה לבאי החגיגה. 200 עמודים, כתובים היטב באידיש, מסכמים שיחות שונות של הרבי בתמצות ובקלילות.

מענדי מינץ הוא בחור צנוע. בשיחה קצרה עם COL הוא סירב להרחיב או לפרשן מדוע הגיעו לחגיגה שלו קרובי משפחה ואורחים כה רבים. אלה קרקרו סביבו בריקודים, כל אחד ניגש לאחל מזל-טוב או לרקוד כשהנער בכסא גלגלים והרוקד עומד ואוחז את ידיו.

אתה מיוחד? הוא נשאל.

"לא ציפיתי לכל-כך הרבה אנשים", הוא עונה.

נו, התערב הרב קוטלרסקי המכיר את מענדי אישית. "אתה אומר חסידות, אתה אומר נגלה, אתה יודע לחייך".

"הוא גם יודע לגייס כספים", מישהו העיר. הרב קוטלרסקי נדרך.

לדברי המורה של מענדי בכיתה ג'-3 ר' וולוול קארפ, הסיפור הולך כך: הכיתה השיקה קמפיין התרמה לחב"ד חברון במסגרתו תלמידים הלומדים תניא בעל-פה מגייסים מבני משפחה וחברים סכום כסף על כל שורה בתניא. מענדי מינץ הלך לדודו דייויד מינץ, מייסד חברת גלידה הפרווה "טפוטי". הוא יצא משם עם 180 דולר לאחר שחזר תניא בעל-פה במשך חצי שעה רצופה. הדוד היה בתדהמה.

מתי התחלת ללמוד תניא בעל-פה, שאלנו.

אחיו הת' אייזיק מינץ נזכר: "בגיל ארבע אני חושב. המצאנו שיר על המילים בתניא כדי שיהיה קל יותר לשנן אותם בעל-פה".

הרב קוטלרסקי לא מוותר. "שמע, בא נלמד אותך משהו בגיוס כספים. היית צריך להגיד לדוד שבלי 180 אלף דולר תרומה אתה לא מגיע לבקרו".

אכן, הציפיות גבוהות מהנער המחונן הזה. "כשילדים רואים את ההתמודדויות שלו, הם מתביישים בבעיות שלהם. הוא מוציא את המיטב אצלם. ילדים נותנים מזמנם כדי להיות איתו ויש פעמים שהוא תקיף אבל הם מסורים ונתונים", מוסיף הרב קארפ.


לצפייה בוידאו לחצו על כפתור ההפעלה או על האופצייה הנוספת:
לא מצליחים לצפות?
לחצו כאן (להורדה)

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.