מערכת COL | יום ו' חשוון ה׳תשס״ח 18.10.2007

ציציות שנקשרו על ידי גוי נמכרות באזורים החרדיים

לא בודקים בציציות: ציציות למבוגרים ולילדים בהכשרים מהודרים נמכרים בחנויות, אך הקונים אינם שמים לב שעל פי רוב ההכשר הוא על הטווייה, ולא על קשירת הציציות עצמן ■ הטלת פתילי הציציות היא עבודת קודש שלא תמיד נמסרת לידי אנשים הגונים. מעדויות של בעלי חנויות ומפעלים, עולה שיש מפעלים המפקידים את מלאכת קשירת הציציות, בעיקר של ילדים, לידי עובדים זרים וערבים ■ אז מה עושים? ר' שלמה ליפש מנהל חנות 'יודאיקה' בכפר-חב"ד ממליץ לבדוק בציציות תרתי משמע  לידיעה בהרחבההרב גינזבורג: אסור ללבוש ציציות שלא נעשו 'לשמה'
ציציות שנקשרו על ידי גוי נמכרות באזורים החרדיים
חיים יצחקי, 'בקהילה'

האם הציצית שלכם ושל ילדיכם כשרה למהדרין?

בכל החנויות נמכרות ציציות למבוגרים ולילדים בהכשרים מהודרים, אך הקונים אינם שמים לב שעל פי רוב, ההכשר הוא על הבגד, כלומר על הטווייה, ולא על קשירת הציציות עצמן.

הטלת פתילי הציציות היא עבודת קודש שלא תמיד נמסרת לידי אנשים הגונים. מעדויות של בעלי חנויות ומפעלים, עולה שיש מפעלים המפקידים את מלאכת קשירת הציציות, בעיקר של ילדים, לידי עובדים זרים וערבים.

"טוב שמעוררים נקודה זו, שכן אנשים לא מודעים למה שקורה בשוק", אומר ל"משפחה" הרב אליקום דבורקס, מו"צ 'שארית ישראל' ומחבר ספרים רבים בהלכה. "בחנויות בריכוזים החרדיים עלולים למכור ציציות שאינן כשרות כלל לברכה, שכן ציצית שגוי קשר לבגד - פסולה, על פי מה שנאמר בבמדבר ט"ו ל"ח: '...ועשו להם ציצית...' והגמרא דורשת על כך במסכת מנחות דף מ"ב: 'בני ישראל יעשו ציצית ולא הגויים'. וכך נפסק ברמב"ם בהלכות ציצית ובשו"ע סימן י"ד.

"מעדויות שהגיעו כבר בעבר עולה, כי יש מקומות שגויים או נשים אחראים על המלאכה. לכן רצוי שיהיה הכשר על הטלת הציצית בבגד לא בידי גוי ולא בידי אישה".
ר' דב לוזון, בעל חנות ספרים ותשמישי קדושה, מוסיף כי יש מפעלים שנותנים לקשישים בבתי אבות לקשור את הציציות, ומפקחים עליהם, שאלה יהיו יהודים כשרים העוסקים במלאכה".

אך גם כאן דרושה השגחה. מה אם המטפל הפיליפיני המסור החליט 'לעזור' לזקן או סתם כך מתוך שעמום, תפס בידו את הציצית והחליט לקשור אותה?

בעיה נוספת בבתי אבות היא, אם נשים מטילות את הפתילים לציצית. "מעיקר הדין", מקדים הרב דבורקס, "השו"ע כתב שאישה יכולה לעשות זאת, וכך לפי מנהג עדות המזרח. אבל האשכנזים הנוהגים כדעת הרמ"א (בסימן י"ד) מחמירים ואוסרים, שכן היות שאישה אינה מצווה במצוות ציצית, ממילא אינה שייכת לעשייה". (אגב, גם בקטן מחמירים, ולא ניכנס לפרטי הדינים. ח.י.)

אז מה עושים? ר' שלמה ליפש מנהל חנות 'יודאיקה' בכפר-חב"ד ממליץ לבדוק בציציות תרתי משמע. "התווית היא אבא של הציצית. צריך להיות מוטבע עליה הכשר. אם יש פקפוק, כדאי תמיד להתקשר למפעל ולשאול איפה מטילים את הפתילות ומי קושר זאת. בשוק מסתובבות גם ציציות חסרות תוויות של שם מפעל או מספר טלפון - וזו אכן בעיה", הוא אומר.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.