ילדי שדרות מצאו בית-חם אצל חב"ד בוסטון
מאת חיים ברון, כתב COL בניו-יורק
בשעת בוקר מוקדמת, הם נחתו בנמל-התעופה jfk בניו-יורק. קבוצה של 20 ילדים משדרות, עיר מוכת הקאסמים. בחורים חב"דניקים, כשלצידם השליח הרב דן רודקין מבוסטון, קיבלו את פניהם בשמחה.
לאחר נסיעה של ארבע שעות, הגיעו הילדים לבניין מרווח וגדול, שם התפצלו לשני קבוצות, כשאחת הקבוצות נשארת לקעמפ מיוחד שמארגן הרב רודקין והקבוצה השניה מצטרפת למחנה-קיץ שמפעיל בית-ספר רוסי במקום.
רק עכשיו, הרשו לעצמם הילדים לחייך ולצחוק. שדרות מאחוריהם.
בין הילדים: בנו של הנרצח
הכל החל לפני שנה. בתם של מנהלי בית-הספר למטמטיקה לתלמידים רוסיים, נסעה לישראל ללמוד באוניברסיטה בתל-אביב. במהלך השנה, כשהקאסמים החלו לנחות בשדרות בזה-אחר-זה, היא הצטרפה לקבוצת מתנדבות בשדרות, וסייעה לילדים, תושבי העיר, ככל שיכלה.
במכתב מרגש שכתבה להוריה בבוסטון לפני מספר חודשים, היא סיפרה להם על הטראומות שילדי שדרות חווים, ועל שגרת-החיים הקשה. "אני מאוד רוצה למצוא דרך שתסייע ולו לכמה ילדים", כתבה להוריה.
המכתב, נגע לליבם. הם החליטו, לאחר התייעצות בניהם, להביא לבוסטון קבוצת ילדים לתקופת התרעננות. ההורים, מנהלי בית-הספר הגדול, פנו לרב רודקין, המנהל את "של"ה האוס" - בניין בבוסטון במסצ'וסטס המאכלס בית-כנסת, בית-ספר מצטיין ומרכז קהילתי לדוברי רוסית.
יחד עמו סיכמו שכל אחד מהם יקח על עצמו עשרה ילדים, שיהנו במשך ששה שבועות. הרב רודקין גייס לעזרתו מספר תורמים, והמיזם יצא לדרך. "היינו צריכים לארגן לילדים דרכונים, ויזה, כרטיסי-טיסה ואת כל הסידורים המתבקשים על-מנת שהם יוכלו להגיע לכאן ללא בעיות", סיפר ל-COL הרב רודקין.
לשאלתי על-פי מה נבחרו הילדים, הוא עונה: "בתם של מנהלי בית-הספר התעסקה עם זה בשדרות. היא בחרה ילדים להורים חד-הוריים וכדומה - שהמכנה המשותף לכולם, שמשפחתם לא רגילה".
בין הילדים, נמצא גם ילד בן 12, חנן יעקובוב, בנו של יעקב יעקובוב הי"ד שנהרג לפני כחצי שנה מפגיעת טיל קאסם, בעת עבודתו כמלגזן במפעל "עוף קור".
כלי-התקשורת מתעניינים
בואה של הקבוצה לבוסטון, סקרנה כלי-תקשורת רבים. עיתונאים רבים הגיעו למקום בו שהו הילדים ושוחחו עימם. אחד העיתונים המובילים במקום, "בוסטון גלובס", שלח עיתונאי בכיר וזה שוחח עם חנן יעקובוב במשך שעה ארוכה. הילד סיפר לעיתונאי על ההתמודדות הקשה, הנחישות, והרוח החזקה של התושבים בשדרות.
"בואם של הילדים למקום, חשף בפני כלי-התקשורת בבוסטון מציאות שהם לא הכירו. המציאות האמיתית איתם חיים כל תושבי העיר שדרות מידי יום ביומו מזה מספר שנים", אומר הרב רודקין.
לדבריו, "המטרה שלנו היא לתת לילדים הנאה וכיף, בכדי שיוכלו לשכוח מהאווירה הקשה בהם הם חיים לאורך השנה". הרב רודקין מספר, כי תוכניות עמוסות וגדושות מחכות לילדים לאורך השבועות הקרובים.
רכז הקעמפ הוא הת' ישראל קיל, כשלצידו מסייע רבות הת' מענדי אייזנברגר. "במהלך היום", סיפר ישראל ל-COL, "עשיתי היכרות עם הילדים והתברר לי שלאחד מהם חל בדיוק היום בר-המצווה על-פי התאריך העברי. הנחנו לו תפילין וחגגנו לו בר-מצווה, עם אוכל ושתיה, יחד עם שאר החברים".
הרב רודקין מבטיח להמשיך ולסייע לילדי שדרות, גם לאחר סיום הקעמפ המיוחד. "הצלחנו להשיג תרומה להקמת מתנ"ס ממוגן לילדים, שם הם יוכלו לשחק במחשבים ומשחקים", הוא אומר.
![](https://col.org.il/website_files/img/col/news/add_comment.png)
רוצים עוד תמונות, (למה לא רואים את מנדי)?
תצליחו ועלו מעלה מעלה
כל הכבוד על העבודה המסורה!
מאיתנו הידגרים ניו יורק
ג.נ