מערכת COL | יום כ"ד אדר ה׳תשס״ז 14.03.2007

בפינלנד רוצים שיהודים יבלו ויאכלו כיהודים

מהגרים יהודים מרוסיה מנשימים מחדש את הקהילה היהודית הקטנה בפינלנד ובראש המאמצים לקרבם ליהדות ניצב שליח חב"ד המקומי הרב בנימין וולף ■ "אני רוצה להראות להם שלהיות יהודי זה חלק מהחיים וזה משהו שמביא שמחה. אנחנו אוכלים כיהודים, עושים עסקים כיהודים, ומבלים עם חברים כיהודים", הרב הסביר ■ הוא מארגן מפגש חודשי ל'יהודים החדשים' בהלסינקי, לאחר שרבים עלו לישראל או התבוללו בנישואי תערובת  להמשך הדיווח
בפינלנד רוצים שיהודים יבלו ויאכלו כיהודים

מאז שנות התשעים, הקהילה היהודית בפינלנד ראתה את אוכלוסייתה מתמעטת בצורה דרסטית בעקבות הגירה לישראל ונישואי תערובת. אולם עדיין קיימים בהלסינקי הבירה בית-כנסת בן מאה שנה המאכלס את בית-הספר היהודי ומסעדה כשרה.

מה שהוביל ומוביל לשינוי הם ההגירה של יהודים ממדינות ברית-המועצות לשעבר שהעדיפו את המדינה האירופאית השכנה לרוסיה על-פני ארה"ב, ישראל וגרמניה. וסיבה נוספת היא פעילותו של שליח חב"ד למדינה הרב בנימין וולף הפועל גם עם 'יהודים חדשים' אלה.

סוכנות הידיעות היהודית JTA דיווחה כי
חב"ד והקהילה היהודית נמצאים בחזית בפעילות עם יהודים מהגרים ממדינות ברית-המועצות לשעבר. בית-חב"ד מארגן מפגש חודשי של רוסים.

"היה להם זמנים קשים ברוסיה ועכשיו אנחנו צריכים להעביר להם את המסר שהזמנים השתנו", אמר הרב וולף. הקהילה היום מונה 1500 איש.

איך אפשר לפעול איתם כשאין להם שום ידע מהתרבות והמורשת שלהם ומבלי לשעמם או להפחיד אותם? זהו אתגר עבור הרב וולף.

"אני רוצה שהם ירגישו שלהיות יהודי אינו דבר שהוא רק דת או להיות בבית-כנסת", אמר הרב וולף. "אני רוצה להראות להם שלהיות יהודי זה חלק מהחיים וזה משהו שמביא שמחה. אנחנו אוכלים כיהודים, עושים עסקים כיהודים, ומבלים עם חברים כיהודים ואני רוצה לתת להם את האפשרויות האלה". 

הוסף תגובה
1 תגובות
1.
binke
כ"ה אדר ה׳תשס״ז
keep up the good work and keep smiling we all love you. mk
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.