מערכת COL | יום ה' אייר ה׳תשס״ו 03.05.2006

ביקורו של האדמו"ר מסאטמר אצל הרבי

בשנת תשי"ח קיימה חסידות סאטמר שורת הפגנות בניו-יורק נגד "הציונים". אלה הגיבו בחמת זעם ובהסתה פרועה כנגד הסאטמרים בעיתונות ■ משלחת רבנים של חסידות סאטמר וביניהם "הרב מסיגט" - האדמו"ר מסאטמר זצ"ל שנפטר לפני שבוע ימים, ביקרה אצל הרבי כדי לבקש ממנו שינקוט בפעולה גלויה כנגד ההסתה ■ COL מגיש את מכתבו של הרב אוריאל צימר לרב טוביה בלוי, בו הוא מפרט על הביקור ■ מוגש לרגל תום ה'שבעה' לאדמו"ר מסאטמר זצ"ל ■ לסיפור המלא
ביקורו של האדמו
"אח לדעה במאה אחוז". האדמו"ר מסאטמר זצ"ל

בשנת תשי"ח, חסידות סאטמר ארגנה מספר פעולות כנגד הציונים: הפגנות מול אולמות בהם נערכה מגבית לישראל, פרסום מודעה בעיתון ה'ניו-יורק טיימס' כנגד הציונים - ב"יום העצמאות", וקיום הפגנה מול 'הבית הלבן' בוושינגטון.

פעולות אלו עוררו חמת זעם בקרב הציונים והם החלו להסית כנגד הסאטמרים. 

במכתב שכתב הרב אוריאל צימר ע"ה ליבדלחט"א הרב טוביה בלוי מירושלים, הוא כותב: "ידוע לי מאחורי הפרגוד שכ"ק א"ש, אם כי אולי לא בתחילה לא גרס פעולה זו או אחרת בפרטיות, אבל בדרך כלל הייתה דעתו נוחה ובעיקר פעל תמיד בכל מיני דרכים למניעת ביטול או למניעת הסתה נגד פעולות האלה.

"בשבועות האחרונים אחרי ההפגנה בוושינגטון הגיעו ההסתות הציוניות למימדים נאציים ממש.

"בעש"ק חקת ביקרה משלחת של "התאחדות הרבנים" (סאטמר) אצל כ"ק א"ש וכן אצל עוד אישים רבניים ואדמו"רים כגון ר"א קוטלר, ר"מ פיינשטיין האדמו"ר מבויאן וכו'. במשלחת היו: הרב מווידיסלאב (רוטנברג), הרב מסיגט (בן אחיו של הסאטמארער) הרב משופרון (רבו של יצחק שיינברגר) ועוד.

"בשיחתם עם כ"ק א"ש היה אמנם נוכח חודוקוב אבל ממנו קל יותר להוציא ש"ס (?) מאשר ידיעה. בכללו של דבר שמעתי מכמה צדדים הונגריים שמכל אלה שביקרו אצלם היה כ"ק א"ש היחיד שראו בו - כלשונם - "אח לדעה במאה אחוז" (כדברי הרב משופרון שהוא הקנאי שבכולם), אינני יודע בדיוק מה ביקשו אבל כנראה שביקשו פעולה יותר גלויה.

"כ"ק א"ש - כפי שסיפר לי הרב מווידלסיאב - אמר שאינו יוצא לפומבי לא משום חשש אחר אלא משום שהוא חושש למידת התועלת שבזה, אלא שמאחורי הפרגוד הוא פועל, וכן כנראה הבטיח שבי"ב תמוז יזכיר את העניין.

"בי"ב תמוז אכן הייתה שיחה די ברורה בעניין הזה ואעתיק לך להלן את תוכנה על פי רשימותי (בלי אחריות כמובן). יש להביא בחשבון ביחוד כי היה זה בעיצומם של הימים שהתגלה ברחוב הסתה פרועה נגד סאטמאר ואיש לא העיז לצאת להגנתתם".

הוסף תגובה
5 תגובות
1.
ביקור אדמו"ר מסאטמאר
ה' אייר ה׳תשס״ו
כשמתאר את הרב חדקוב לא ידעתם לפענח מילה צריך להיות כך יותר קל להוציא שן מאשר להוציא ידיעה
4.
לתשומת לבם של עורכי "משפחה" ו"בקהלה" ר י...
ו' אייר ה׳תשס״ו
פירסום של הדברים שכתב אוריאל צימר שדמותו מקובלת על כל חוגי היהדות החרדית, ואין מי שמטיל ספק באמיתותם, בעיתונות החרדית הכללית, יכולה לתרום רבות להפרכת האשמה המגוכחת שמקובלת בחוגים אלו כאילו חב"ד היא בעד ה"ציונות" וחלוקה בעניין זה על הלך הרוח החרדי הכללי. אין ספק שפירסום פגישתו של האדמו"ר מסאטמאר זצ"ל עם הרבי בעניין זה והסכמתו של הרבי עמו ב100% (חילוקי הדעות הם רק באופן הפעולה) תשים קץ להאשמות כאילו הרבי חלק על כ"ק אדמו"ר מוהרש"ב נ"ע ביחסו ל"ציונות", ותגרום לרבים רבים נוספים לשנות את היחס לרבי ולהתחיל ללמוד את תורתו, שע"י כן קאתי מר דא מלכא משיחא.
5.
ש"ס
ו' אייר ה׳תשס״ו
= שומר סוד?
7.
העיקר חסר
ד' כסלו ה׳תשס״ז
שגם רבי יואליש ע"ה ביקר אצל הרבי זי"ע לניחום אבלים, וכשהרבי היה אצלו לנחם על פטירת ביתו מאד הפליא באזני חסידיו את הרבי זי"ע.
8.
תגובה 4
ז' אייר ה׳תשס״ז
נכתבה כנראה ע"י בעל התמונה האחרונה, ולשיטתיה אזיל!
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.