מערכת COL | יום כ"ג שבט ה׳תשס״ו 21.02.2006

הציונים הקדושים באוקראינה תחת מעטה שלג

עורך COL שרון גושן חזר הבוקר (שלישי) מביקור בציונים הקדושים של רבותינו נשיאנו באוקראינה. יחד עם החוקר החסידי יוסף-יצחק קמינצקי, יוסף-יצחק סלווין, ובנו אייל סלווין, הם ערכו מסע בזק של 36 שעות והתפללו בציוני רבותינו נשיאנו בעיירות האדיטש, ניעז'ין, מז'יבוז' וברדיצ'וב. "אינו דומה מסע עם קמינצקי ובלעדיו", הוא אומר. וגם: סגירת מעגל מקיץ תשנ"ו בדנייפרופטרובסק.רשמים וגלריית תמונות גדולה - ב'כתבה מלאה'
הציונים הקדושים באוקראינה תחת מעטה שלג
יוסף-יצחק קמינצקי, שרון גושן, יוסף-יצחק סלווין, אייל סלווין
רבות נכתב על מסעות לקברי רבותינו נשיאנו ברוסיה ובאוקראינה. מאות קבוצות ביקרו, ומאות עוד יבקרו, ואין טעם להשתפך בתיאורי רגשות וחוויות.

ברצוני לציין שלוש נקודות קצרות ממסענו:

א. ביקרתי לא מעט פעמים בהאדיטש, ניעז'ין, ובליובאוויטש. אך הפעם החוויה היתה שונה. במסע זה היינו בדרכים כל העת כ-30 שעות (למעט שינת לילה בבית מלון בקייב). המדריך, ר' יוסף-יצחק קמינצקי, שפע סיפורים, מעשיות, ואמרות חסידיות (שחלקם אף טרם הודפסו) והמסע כולו קיבל משמעות שונה. אינו דומה מסע עם קמינצקי ובלעדיו. זאת זכרו, כאשר תרצו לצאת למסע. אך לא רק סיפורים על רבותינו נשיאינו היו מנת חלקנו במסע זה. ר' יוסף-יצחק סלווין (שיזם את המסע) וקמינצקי הינם חברי ילדות מכפר-חב"ד. השניים העלו בנסיעות הארוכות זיכרונות וסיפורים מ'הימים ההם' בכפר-חב"ד, על החסידים, המשפחות, הקשיים והשמחות בימי הבראשית של כפר-חב"ד.

ב. הרגשתי במסע זה 'סגירת מעגל'. לפני כמעט 10 שנים בקיץ תשנ"ו הגעתי לראשונה לאוקראינה. שימשתי כמדריך בקעמפ 'גן ישראל' בעיר דנייפרופטרובסק בהנהלת רב העיר ושליח חב"ד הרב שמואל קמינצקי. בקעמפ כיהנו כמדרכים קבוצה גדולה של כ-15 בחורים מארה"ב, אנגליה וישראל. בתום הקעמפ יצאנו למסע בקברים באוקראינה, אך תקלות באוטובוס מנעו מאיתנו להגיע למז'יבוז' ולברדיצ'וב. האכזבה היתה לא קטנה, ומאז, למרות ששהיתי באוקראינה מספר רב של פעמים לא הזדמן לי להגיע למקומות אלו. השבוע, כמעט 10 שנים לאחר-מכן, זכיתי להגיע למקום בלווית אחיו ר' יוסף-יצחק קמינצקי.

ג. במהלך השהות הקצרה על אדמת אוקראינה הספקנו לערוך ביקור קצר בבית הכנסת ובישיבת 'תומכי-תמימים' בעיר ברדצ'יוב. את פנינו קיבל השליח במקום ידידי ר' משה טאלער שבשלוש שנים הקים במקום אמפרייה: בית כנסת, מקווה טהרה, גן ילדים, בית ספר מתחיל, ומעל הכל: סניף של ישיבת 'תומכי-תמימים' בעיר. ר' משה פועל בצניעות הרחק מאור הזרקורים, פרסום, ויחסי ציבור. "אין הברכה שורה אלא בדבר הסמוי מן העין", הוא אומר, ואולי הוא צודק.

ולסיום, ברצוני להודות לכל מי שטרח וסייע להצלחת המסע, ובראשם לר' יוסף-יצחק סלווין - ישלח לו ה' הצלחה רבה ומופלגה בכל מעשי ידיו.
הוסף תגובה
12 תגובות
1.
המסע של חיי
כ"ג שבט ה׳תשס״ו
המסע לשורשי משפחתי היה מרגש מאין כמוהו הגעתי למקומות שלא האמנתי שקיימים למעט בסיפורים אבי ואני היינו צריכים כל הזמן לצבוט זה את זה בכדי להאמין שאנחנו באמת שם כמובן שהמסע לא היה מקבל את הנופך המתאים ללא ר יוסף קמניצקי שנתן חיות למקומות בסיפוריו חידודיו ומאמריו האיש הינו אוצר בלום של ידע כמו כן תודות לר שרון גושן על הליווי הצמוד בתקווה למסעות נוספים בעתיד אייל סלוין
2.
כל הכבוד !
כ"ג שבט ה׳תשס״ו
יישר כוח גדול על פרסום התמונות המיוחדות המעוררות רגשים חזקים להתקשרות..... עלו והצליחו
3.
הרב קמינצקי הגדול מכולם
כ"ג שבט ה׳תשס״ו
אכן הרב קמינצקי הינו פה מפיק מרגליות ואוצר בלום של סיפורים אמרות וחידודין.
4.
תמונות יפות לכותב נאה
כ"ג שבט ה׳תשס״ו
אחי היקר, בבקורך הבא באוקראינה - בקר גם אצלנו.... בחרסון. אגב, גם לנו יש "מאלינקע צדיק" - (במרכאות כמובן) - ר הלל
5.
ברוך הבא אייל
כ"ג שבט ה׳תשס״ו
השכן מהקומה למעלה.
6.
סוף סוף...
כ"ד שבט ה׳תשס״ו
רואים בעני בשר את העורך הנכבד והצנוע .
7.
העורך הנכבד והצנוע
כ"ד שבט ה׳תשס״ו
איני רוצה לאכזבך אך הוא נתפס בעדשת המצלמה לא בפעם הראשונה כגון כינוסי השלוחים האחרונים ב-770 (SUBWAY) ובמלון ניר עציון וכו אך אין לנו קובלנה ע"כ אדרבה. שמוליק.
8.
אייל סלווין
כ"ד שבט ה׳תשס״ו
אייל, מעכשיו יהיו הנחות בעמלות לחב"דניקים? :)) מנחם
9.
איל סלוין
כ"ד שבט ה׳תשס״ו
נראה שאתה מאושר שיהיה בהצלחה
10.
ליוסל ולאייל
כ"ה שבט ה׳תשס״ו
שמחנו לראותכם באהלי רבותינו נשיאנו עלו והצליחו בגו"ר הבני דודים מארצה"ב פ.ט.ל.
11.
איילוש סוף סוף ראינו
כ"ה שבט ה׳תשס״ו
יישר כוייח, ראינו את מה שראית זה באמת דבר עצום ואנו בתקווה שתפילותכם תתקבלנה במרומים במהרה בימנו,אמן. בטוחים שחזרת עם כוחות מחודשים אחרי כל הכוחות העצומים שיש שם. אוהבים מלא מלא וגאים החם,החמות והגיסה הקטנה..
12.
ברוך בואכם!
כ"ח שבט ה׳תשס״ו
באמת מרגש לראותכם מהלכים בגאון ישראל במחוזות שנרדפו בהם זקנינו. מנחם שטיינברגר, נחלת הר חב"ד
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.