הרבנים הראשיים לישראל מכרו את החמץ של המדינה לנכרי
![הרבנים הראשיים לישראל מכרו את החמץ של המדינה לנכרי הרבנים הראשיים לישראל מכרו את החמץ של המדינה לנכרי](https://col.org.il/files/uploads/crop/2023/04/642bfa246e49b_1680603684_news_main_gallery.jpeg)
הטקס שנערך בבית הרבנות הראשית לישראל, על ידי הרבנים הראשיים לישראל הרה"ר הראשון לציון הרה"ג יצחק יוסף, הרה"ר הרה"ג דוד לאו יחד עם שר האוצר בצלאל סמוטריץ שהסמיך בכתב את הרבנים הראשיים לישראל, למכור את החמץ של מדינת ישראל בהתאם לחוק נכסי המדינה לנכרי חוסיין ג׳אבר, תושב אבו גוש, במעמד השר לשירותי דת הרב מיכאל מלכיאלי מנכ"ל המשרד לשירותי דת יהודה אבידן ומנכ"ל הרבנות הראשית יהודה כהן.
במהלך טקס המכירה קיבלו הרבנים הראשיים מג'אבר מקדמה על סך של 20,000 ₪, על פי הסכם המכירה עליו חתמו הצדדים, לאחר חג הפסח יעריכו שלושה שמאים את שווי החמץ של המדינה ואז יוכל הקונה, ג'אבר להשלים את העסקה וככל שלא יוכל להשלים את העסקה - החמץ יוחזר לרשות המוכרים.
הסכם המכר הוא בעל תוקף הלכתי וחוקי ומאפשר לאזרחי ישראל לקיים בהידור את מצוות הפסח מבלי להיכשל בחשש של חמץ הנותר בבעלותם.
חלקו הראשון של הטקס נפתח בחתימת ומסירת כתב הרשאה של שר האוצר בצלאל סמוטריץ לרבנים הראשיים, המעניק להם את אחריות על החמץ של המדינה ומסמיך את הרבנים הראשיים למכור את החמץ של מדינת ישראל.
נוסח שטר ההרשאה אותו מסר שר האוצר לרבנים הראשים:
"בתוקף סמכותי... אני מסמיך את הרבנים הראשיים לישראל, הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו, שניהם ביחד או כל אחד לחוד, להיות מורשים לכל פעולה הקשורה למכירת חמץ לנכרי, כנהוג וכמקובל בישראל".
לאחר מכן, מכרו הרבנים הראשיים בשם המדינה את החמץ לחוסיין ג׳אבר.
בסיום הטקס, בירכו הרבנים הראשיים לישראל, שר האוצר והשר לשירותי דת את עם ישראל ואיחלו לכל עם ישראל חג פסח כשר ושמח.
![](https://col.org.il/website_files/img/col/news/add_comment.png)