הרב מנחם ברוד | יום ד' חשוון ה׳תשפ״ב 10.10.2021

שם המחלה: התנערות מסמכות | הרב מנחם ברוד

עוד קרבנות, עוד אלמנות, עוד יתומים. המשותף לכולם – הם לא היו מחוסנים והקורונה הכריעה אותם | לא כאן המקום להרחיב בנסיבות הגורמות לאנשים לא מעטים לבלוע את ההבלים האלה ולהאמין בהם בקנאות דתית ממש. אבל כדאי להניח את האצבע על גורם אחד מרכזי – התנערות מסמכות | הרב מנחם ברוד
שם המחלה: התנערות מסמכות | הרב מנחם ברוד
צילום אילוסטרציה: שניאור שיף, COL

בכל שבת, כשאנחנו יושבים להתוועדות בבית הכנסת שלנו בכפר חב"ד, אנחנו חשים בכאב בחסרונו של המשפיע האהוב, הרב אברהם-שמואל בוקיעט ע"ה. הוא נפטר מקורונה בה' באדר האחרון, והוא רק בן 70. והלב דואב, כי בדרך הטבע היה יכול להיות עימנו ולהעניק לנו את הטעם הטוב של התוועדויותיו, אילו היה מזדרז לקבל חיסון. 

אני זוכר היטב את שיחתי איתו, כשסיפרתי לו שהתחסנתי, והוא אמר שבדעתו להתחסן גם כן. למרבה הצער דחה זאת בשל נסיעתו להאדיטש, ונדבק במחלה שממנה לא החלים.

כמוהו ר' מרדכי חסין ע"ה, בן 38, מאנ"ש באר-שבע. הניח אלמנה וחמישה יתומים. או הרב יריב שמעון אלוני ע"ה, בן 45, מכפר יונה. הניח אלמנה ושנים-עשר יתומים, הגדולה בהם בת 12 בלבד. ובשבוע האחרון התארכה הרשימה בעוד קרבנות. ר' יוסף-חיים-שלמה מאירזון ע"ה, בן 45, מנווה-יעקב בירושלים. ר' יעקב זלוף ע"ה, בן 48, מנתניה. ר' שלמה לנגר ע"ה, בן 45, מרמת אביב. עוד אלמנות. עוד יתומים. המשותף לכולם – הם לא היו מחוסנים והקורונה הכריעה אותם.

אנחנו מקבלים מדי יום ביומו דיווחים על עוד ועוד נפטרים מקורונה ועל מספר החולים קשה החדשים, אבל ממספרים בלבד קשה להתרשם. כאן מדובר באנשים מתוכנו, בשר מבשרנו, שאנחנו מכירים אישית, ולדאבון הלב הם כבר לא איתנו. האם לא מן הראוי להזדעזע ולחשוב איך מונעים את המקרה הבא היל"ת?

חשוב להבהיר: השורות הבאות על ההתנגדות לחיסונים אינן מתייחסות כלל וכלל לשמות הנפטרים ע"ה. אינני יודע מה היו הסיבות של כל אחד ואחד מהם לאי קבלת החיסון. הרב בוקיעט ודאי לא היה מתנגד חיסונים או אדם שלא היה כפוף לסמכות ח"ו. ההפך הוא הנכון. אין ספור פעמים הדגיש את חובת הציות לרבנים ולסמכויות שהרבי מינה. הוא פשוט לא הספיק להתחסן, כשמתן החיסון היה בתחילתו. כנ"ל הנפטרים האחרים, שאין הם נושא הדיון כלל וכלל.

אני מדבר על החיים, שממשיכים להתבטא, לפרסם הודעות, להעביר סרטונים וכדומה נגד חיסונים, ושמתעקשים בצורה תמוהה ובלתי מובנת כלל למנוע מיהודים להגן על חייהם.

עד היום סברנו שהפסוק "הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב, וְלַטּוֹב רָע; שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ; שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר", נאמר על עניינים שבשכל ובהשקפה. שם יכולה להתקיים טעות של הפיכת חושך לאור ואור לחושך. על מציאות ברורה הנראית לעיניים לכאורה אין מקום להפיכת היוצרות. אבל עכשיו עינינו רואות את טירוף המערכות הזה במלוא טירלולו.

המגפה כבר קטלה למעלה מ־4.8 מיליוני בני אדם בעולם, ו־7,912 בני אדם בארה"ק. ועדיין בעיני אנשים מסוימים היא סתם הצטננות חסרת משמעות. ואילו החיסון שמציל חיים הוא 'חיסול', 'תוכנית השמדה' ועוד ביטויים מטורפים הנשמעים מפי חבורה הזויה זו. אנשים פשוט השתגעו.

לא כאן המקום להרחיב בנסיבות הגורמות לאנשים לא מעטים לבלוע את ההבלים האלה ולהאמין בהם בקנאות דתית ממש. אבל כדאי להניח את האצבע על גורם אחד מרכזי – התנערות מסמכות. בעולם מתוקן בני האדם יודעים שיש סמכות. בענייני תורה ויראת שמיים – רבנים, משפיעים. בענייני רפואה – רופאים. בענייני בטיחות מבנים – מהנדסים. אדם מן השורה אינו מתיימר להבין ולפסוק בסוגיות מקצועיות, והוא מכפיף עצמו לסמכויות הרלוונטיות.

כשהיסוד הזה מתערער, מתחילים כל אחד וכל אחת לחשוב שהם מבינים בדברים שאין להם מושג בהם. הם צפו בכמה סרטונים מגמתיים, ראו כמה הודעות ווטסאפ, וכבר יש להם דעות מוצקות בעניינים רפואיים טהורים.

זהו בדיוק מקצועו של הרופא – לקרוא מחקרים, לראות נתונים, לנהל סיכונים ולהחליט החלטות. לאדם הפשוט אין שום כלים לעשות זאת, וגם אין לו יכולת להבחין בין אמת לשקר. וכך הוא ממחזר שקרים והבלים ומפיץ אותם הלאה, ואנשים משלמים על כך בחייהם רח"ל.

חייבים להחזיר את הכפיפות לסמכות. לציית לרבנים, לשמוע בקול הרופאים, כהוראת הרבי אין ספור פעמים. להפסיק לחשוב שאנחנו חכמים מכולם ומבינים בכל עניין. ובענייננו – הרבנים והרופאים אומרים לנו: לכו להתחסן. אז רוצו.

הוסף תגובה
12 תגובות
1.
פורסם גם בעיתון כפר חב"ד כל הכבוד!
ד' חשוון
צודק בכל מילה!! הרב ברוד כל הכבוד!! נהנים ממש לקרוא את דעותיו שמשמיע לקהל הרחב ולקהל החב"די ללא מורא ופחד גם אם יש כאלו שהדברים לא ערבים לאוזניהם! וכל הכבוד!
2.
ישר כח
ד' חשוון
רבני חב״ד אמרו להתחסן, ולכן אין שאלה בכלל.
3.
כל הכבוד לרב ברוד
ה' חשוון
הגיע הזמן להוקיע ברבים את מכחישי החיסונים. אנחנו כעת נלחמים על חיינו ובזמן כזה לא חולקים כבוד לאף אחד גם לא לאלו שעקב הכחשתם נפטרו. כל הכבוד לרב ברוד שהוקיע אותם ברבים, ממנו יראו וכן יעשו.
כבוד המתים והחיים
ה' חשוון
הגיע הזמן להוקיע את המגיב שאינו מכיר את המושג "כבוד המתים", חושב שבשם ה"פיקוח נפש" מותר לעשות מה שרוצים. רבותי!! פיקוח נפש הוא סעיף בשולחן ערוך, וכדאי למגיב האוטומטי להשקיע את עצמו בלימוד הלכות אלו. מנופפים כאן בפסק הרבנים הנכבדים שקוראים ובצדק שאין כמותו - להתחסן, אך שוכחים שלא נכתב על ידם בשום פסק שניתן לרמוס את כבודם של המתים ומשפחותיהם בשם ה"פיקוח נפש". האם יעלה בדעתו של הכותב האוטומטי שנלאים את כספו בשם ה"פיקוח נפש" כדי להציל נפשות, או לחילופין עוד רעיונות הזויים כאלו??? אנו אנשים תורניים ומכבדים את כל חלקי השולחן ערוך ולא משתמשים בו וברבנים כפי אותו נפשנו. המצפה להבנה ורגישות שלמותר לציין, מחוסן כהוראת הרבנים
לא נכון
ה' חשוון
אין שום סיבה להוקיע אנשים שכבר. נפטרו, בפרט כשאין לך את התמונה המלאה למה לא התחסנו. הלכות לשון הרע רכילות וכו' חלות גם בקורונה
4.
הרב ברוד ישר כח
ה' חשוון
שכולם ילמדו ממך כיצד צריך להוקיע מתוכינו את אלו שלא שומעים לסמכות. לא לסייע להם בשום אופן. ולא להאדיר בכתבות את מיתיהם. הרב ברוד הינך העומד בחוד החנית לדרך הנכונה.
5.
גם אני מצטרף להנ"ל
ה' חשוון
כתושב מודאג בכפר אני וכמה מחברי, מזה זמן לא עוזרים לכאלה שחלו ולא התחסנו. אם אנחנו רוצים להצליח במאבק של הרב ברוד, על אלו המכחישים חיסונים לדעת שלא נעזור להם בחוליים ולא לנשותיהם וילדיהם בפטירתם. רק כך נצליח בעז"ה לגבור על המחלה לטובת כולנו, אין ברירה עת לעשות לה'. ישר כח לרב ברוד ששם את הדברים בצורה ברורה והחלטית על השולחן.
6.
אמת ויציב!
ה' חשוון
אבל מדוע הרבנים לא אומרים מה לעשות כעת לגבי חיסון שלישי לצעירים?
7.
יצחק
ה' חשוון
משפחות יושבות שבעה והכותב כותב נגדם!! הכותב הזה ירד מהפסים לגמרי. לכתוב נגד הרב בוקיעט, בזמן שנדבק ממש בתחילת החיסונים. הבן אדם טיפש או אכזרי?? לכתוב מגד 5 יהודים שמתו! אם זה פשע לא לקחת חיסון, מדוע אתה מקטרג על אנשים שנפטרו. אין לך רחמים על המשפחה!! דרך אגב, אני גם בעד חיסונים, אך אסור להיות כמו משיחיסיט ולאבד רגש לשני. למשפחות, לנפטרים. כולם יודעים שאחרי מות קדושים אמור וזה גם עניין בשו"ע בשביל לא לקטרג על המתים וכאן בלי בושה הכותב הנכבד בלי לבדוק עם המשפחות, הרי הם יושבים שבעה... והכותב כותב נגדם ואתם כמו גלמים מפרסמים!! היתכן??? אני בטוח שלא תפרסמו את תגובתי. אתם מאותו ראש של עיתונאים שאין להם רגש לזולת, אך חובת המחאה חובה לקיים ולכן אני שולח. הלוואי ותפרסמו תגובתי
8.
אמת ויציב
ה' חשוון
וביחד עם זאת יש רבנים'אמרו לא להתחסן. פשוט ההתנהלות של התקשורת הפוליטיקה הכוחנות דוחפת לנו לחיים מה לחשוב ואיך לחשוב מפעילים לחץ על רבנים וגם על חלק מהרופאים. מי שמתכחש לזה זה שטות גמורה. כל אחד יעשה כהוראת רבו. וזיכרו לא הנחש ממית...
9.
ומה עם נהרגי/מתי תאונות דרכים?!
ה' חשוון
מה דינם של היתומים מתאונות דרכים שרבו בזמן האחרון לפחות כמו הקרונה ? מי אשם כאן? למה על זה לא שווה להתריע???זה לא פוליטקלקורקט... הכותב מנפגעי תאונת דרכים- חווה על בשרו את הכול והיתמות...
10.
כל הכבוד
ז' חשוון
רוב חסידי חבד התחסנו ויש ברכה מהרבי לרבני חבד אז ממה חוששים?
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.