מערכת COL | יום ז' כסלו ה׳תשע״ו 19.11.2015

שלומי וסתם: "קיבלתי פרס 'אוסקר' משלוחי הרבי" ● מפעים

את שלומי לניאדו קשה היה לפספס בכינוס השלוחים העולמי. יהודי חייכן, די מפורסם בעולם הילדים בארץ (בכינוס התברר לו ש... גם בעולם) לבוש 'קצת צבעוני', מלווה בבובה ענקית – הלא היא 'סתם' המפורסמת ● שלומי הגיע למעשה להפקת סרט עבור 'יהדות TV', אך התאקלם בצורה מעוררת התפעלות בין צבא השלוחים ● על סודו של שלומי, ואיזה פרס 'אוסקר' בדיוק הוא קיבל משלוחי חב"ד, תוכלו לקרוא בכתבה המיוחדת ● מגזין שישי  שלומי וסתם מגלה את אמריקה
שלומי וסתם:
משה בן-חיים

את שלומי לניאדו, הצעיר החייכן והנמרץ, המשחק בהופעות רבות של ילדים, מכירים רבים, מסדרת קלטות הוידאו מפורסמות ופעילות בידורית שהוא מקיים בארץ במשך שנים. הוא גם חולש על פורום בו חברים 1400 (!) אמנים.

עד היום, הספיק להשיק מספר סרטים יהודיים-יחודיים, כשבין הצילומים משולבים, הופעות בפני קהל הילדים מכל רחבי הארץ. בשנים האחרונות החל בסדרת הפקות מיוחדות שצברו הד ציבורי ענק בהפקת יהדות tv, בראשות השליח הנמרץ, הרב יוסף יצחק כהן (המוכר גם מ'אשנב לחב"ד').

בכינוס השלוחים, כפי שדיווחנו בסדרת תמונות, נצפה בקהל הענק גם שלומי מיודענו. התכנית של שלומי המקורית, הייתה להגיע להפקת הסרט החדש של יהדות tv: "שלומי וסתם מגלים את אמריקה". הוא תכנן להגיע לכינוס השלוחים "ליום-יומיים", לצורך צילומים, ו'נשאב' לתוך כל העניין, למשך עשרה ימים רצופים.

כשביקשנו לשוחח עם שלומי לניאדו, הוא פשוט הגיב בשמחה. "באהבה גדולה אספר לכם", הוא פתח מיד. "אגב", מציין שלומי, "מהרגע שחזרתי הביתה אנשים מבקשים ממני ללא הרף לספר בדיוק מה היה שם ולשמוע על החוויות שעברתי. כל תמונה שפרסמתי בערוץ שלי במהלך הכינוס, גרפה המון תגובות אוהדות. ההתעניינות היתה גדולה מאוד, אנשים שלא קשורים בכלל לחסידות חב"ד, אמרו 'אולי גם ניסע לשם'? אני שוקל לעשות התוועדות, או הרצאה מיוחדת", הוא אומר בהתרגשות לא מוסתרת.

מאחורי הקלעים

קצת רקע על הפקת הסרט. "שלומי וסתם מגיעים לאמריקה" מחבר תחילה את הצופים לרבי הריי"ץ נ"ע שטבע את המונח "אמריקה אינה שונה". זה מתחיל ששלומי וסתם משחקים בכדור הארץ שמורכב מיבשה וים. מה יש ביבשה? שואל סתם. "יהודים". ומי דואג להם? תשובה: יהודי אחד. מי זה? הרבי. איך הוא דואג להם? וכאן הוא רואה את התמונה של השלוחים, וכאן יש את החיבור לכינוס השלוחים...

את הרעיון שנקרא "שלומי וסתם" יזמו חיים ורחל נועם מכפר חב"ד. "הרבי לא הסכים שיהיו בובות של חיות (טמאות) והם יזמו את הבובה 'סתם'. להם אני קורא ה'הורים של סתם'... החלטנו ללכת על זה כ'מפעל חיים'. את ההצגות ראו כ-2 מליון ילדים. בכל מקום, אנחנו שרים בתחילת ההופעה על בית המקדש".

אולי השורשים מהם ינק בהיותו ילד בגן חב"ד בירושלים, הביאו לכך ששלומי היה ונשאר עם 'לחלוחית'. כשכתב לרבי מכתב בנוגע לרעיון של הופעות, הכניס אותו באחד מכרכי אגרות קודש, על פי מנהג עתין יומין של חסידים לשלוח לרבי מכתב ולהכניסו בספר קודש. כשפתח את הספר, הבחין באיגרת מעניינת העוסקת בהופעות, לצד הציטוט ש"יש להתחיל בבניין בית המקדש. ברכה והצלחה".

"אחרי שהפקנו את הסרט על בית המקדש, ישבתי וחשבתי האם זה מה שהרבי התכוון? הגעתי למסקנה שצריך בכל מופע לדבר על בית-המקדש, ומאז, כך אני עושה, ולא משנה מה ומי הקהל שלי באירוע".

הסוד של שלומי

מאחורי כל הסיפור וההתרגשות הגדולה על המסע המיוחד, שלומי 'החביא' סוד קטן. והוא מספר לנו: "כאן אני מגלה סוד קטן: כשאתה עושה סרט במאות אלפי שקלים, הציפייה לכסות את ההשקעה וגם בסוף להרוויח משהו. ההפקות הראשונות שערכתי אף אחד לא מימן לי, או סייע, הכל לבד. עד שהגעתי ליהדות טיוי וקבלתי עזר וסיוע בהפקות אבל באיזה שהוא שלב, הרגשתי שכל הידיעה העצומה קצת 'כבדה' עלי.תכננתי לבוא ולשאול את הרבי: האם להפסיק? במילים הכי פשוטות: באתי פשוט להגיד תודה, ולהיפרד. ככה תכננתי לעצמי.

"והנה אני בא לכאן ומקבל אהבה אדירה מהשלוחים, מאירוע לאירוע, מחיבוק לחיבוק. הרגשתי שקיבלתי את המסר מהרבי: לא רק שאתה לא מפסיק, אלא אתה ממשיך בכל השפות ובכל העולם!

"קיבלתי חיבוק אדיר מעשרות שלוחים. עשרות ביקשו להצטלם איתי. אמרו לי: הילדים שלנו ממש אוהבים אותך... מצאתי את עצמי צועק מול 770: 'רבי! למה לא ידעתי את זה עד עכשיו, שזה פרוייקט חובק עולם?'. כולם אומרים לי: הילדים שלנו כל הזמן רואים את ההצגות שלך. גם תלמידי הישיבה, ב'קבוצה', חלקם כילדים זוכרים, וממש חיבקו אותי וקיבלו אותי באהבה גדולה. איזה פירגון! צילמנו המון תמונות ב-770, בזאל, ברחוב. הרגשתי מדהים ומיוחד, גם בבנקעט. כולם אמרו לי: רוצים את הסרטים שלך בכל השפות. שאלו אותי: מה יש לך לומר? עניתי: 'לא רוצה לחזור...'


"לא רוצה לחזור": שלומי וסתם בכניסה ל-770

"חייב לציין כאן שהתודעה העולמית הזאת בזכות האתר יהדות טיוי שצופים בה עשרות אלפים בכל חודש מכל העולם.

"פגשתי במהלך הכינוס שלוחים מכל העולם ובמיוחד בארוחת ערב שבת מיוחדת שארגנו שלוחי הרבי בארץ הקודש, לשם לקח אותי הרב יוסף יצחק כהן, בו פגשנו הרב בערל לאזאר מרוסיה, הרב נחמיה וילהלם מתאילנד, הרב גורליק מקאזאן, ועוד ועוד, אני כבר לא זוכר את שמות כולם.

"הרב שבתי סלבטיצקי מאנטוורפן דיבר במהלך ההתוועדות על נושא מעניין... מה זה 'שלומי וסתם'? 'שלומי זה השלם', הוא הסביר, 'וסתם זה לא סתם. זה ששלומי לא יודע ומתייסר שהוא לא מושלם – זה מה שחביב על הקב"ה'. וכך הוא השליך מהסיפור שלנו על עבודת המידות, משהו שהותיר בי רושם ענק".

החוויות באוהל הק'

שלומי חש שהרבי נותן לו תשובות 'בשטח' לשאלות ולספיקות שהיו לו, והוא מספר כמה אנקדוטות: "אני יושב בפיצה ברחוב קינגסטון בקראון הייטס ובא מישהו ושואל אותי: אתה פנוי לסאן-פאולו? בשניה אחת בא בן אדם ומציע להטיס אותך לפינה אחרת של העולם? ומציע למי? למישהו שלפני רגע חשב להפסיק עם כל זה. זה היה מעודד מאוד.

"אגב, חלק מהתסריט היה צריך להיות בתוך טנק של חב"ד במנהטן. מאז שהגענו, חיפשתי במשך שבועיים טנק כזה ולא מצאתי. כשהיינו באוהל של הרבי, לאחר כל ההכנות שהסבירו לי: ללכת למקווה קודם, לתת צדקה, להוריד נעליים, ולהגיד את פרקי התהילים, נכנסנו בדחילו לאוהל הק'. אציין שמעולם לא כתבתי לרבי על דברים גשמיים כי שמעתי פעם מענה של הרבי על זה - וכתבתי לרבי בפשטות: 'רבי, אם אתה אוהב את הסרט הזה, תעזור לנו לעמוד בזה'. פשוט כך.

"הרב יוסף יצחק כהן איש מאוד מיוחד. הוא העמיד לרשות הפרוייקט צוות וציוד בעל ערך כספי רב ועוזר בכל מה שהוא יכול. אספר מה שקרה לנו מיד אחר כך:

"עלינו על הכביש למנהטן והנהג התבלבל. במקום לעלות על הגשר במחלף, ירדנו מתחתיו... ומה אנו רואים מולנו? את הטנק של חב"ד! ומה הוא אומר לנו? 'אם הייתם באים עוד שתי דקות הייתי עוזב – בגלל שאסור לנו לעמוד פה'. כלומר: אם לא היינו טועים ומגיעים לאותה נקודה, לא היינו מוצאים אותו! אבל פה ראיתי בעיניים איך הרבי עזר לנו!".

שלומי ממשיך: "עד שאתה לא מגיע לרבי ועובר את כל החוויות, הרוחניות והגשמיות, אתה לא יכול להבין מה זה. זה כמו 'בובספוג', סופג וסופג. ישבתי שעות בכניסה ל-770, נתנו לי 'משקה' ועוד 'משקה'. אף אחד לא שאל אותי למה אתה עם ג'ינס? אהבה, אהבה, אהבה... אני לא הייתי מאמין לעצמי שאגיע לניו יורק ולא אצא מפתח 770 והשכונה עשרה ימים רצופים, בלי לצאת לאיזה טיול במנהטן"...

לסיום, הוא מספר: הסרט החדש נגמר בנקודה ש'סתם' מבקש מהרבי משאלה: 'גם אני רוצה להיות שליח'. זה הנקודה - כל אחד צריך לעשות את השליחות שלו בעולם", הוא מסביר. "אחרי 20 שנה של הופעות – קיבלתי 'אוסקר' משלוחי חב"ד להמשיך הלאה", מסכם שלומי לניאדו.

(יהדות טי. וי.  מבקשת להודות לר' יחיאל אויירכמן על העזרה בגשמיות וברוחניות והצלחה לו ולכל בני משפחתו.  כמו"כ תודה לר' יוסי שטיינברגר ולכל בני משפחתו).
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.