מערכת COL צעיר | יום י' אב ה׳תשפ״א 19.07.2021

מיהו ה"חוזר"? מה תפקידו, ומי הרבי שבזמנו החלה ה"חזרה"?

תגיות: COL צעיר
עם הסתלקותו של ר' יואל כהן ע"ה ביום חמישי האחרון, שחו כולם על פטירתו של "החוזר" - שמו השני וכינויו הנצחי של מי שהיה אמון על חזרת תורתו של הרבי שנאמרה בשבתות ובחגים • מי הוא ה"חוזר"? מה נדרש כדי לזכות בתפקיד, וממתי פעלו "חוזרים" בחב"ד? • דברי ימי החוזרים
מיהו ה
ר' יואל כהן ע"ה בעת "חזרה"

מעט לאחר חצות לילה של יום חמישי האחרון, התבשרו חסידי חב"ד בארץ ובעולם, על פטירתו של הגאון החסיד ר' יואל כהן ע"ה. 'שמו השני' של ר' יואל, התואר שהלך עמו לכל מקום, ושבו יצא שמו בעולם היה - 'החוזר'. ר' יואל היה 'החוזר', זאת ידעו כולם – גם רבבות שומעי לקחו שלא נימנו עם קהל חסידי חב"ד.

 

מי הוא ה'חוזר'? כיצד ניתן לזכות לתפקיד זה, ובמה התייחד ר' יואל מבין שאר ה'חוזרים'?

מאז ראשית ימי החסידות, היה ה'חוזר' אחד מן התפקידים להם זכו רק אחדים מגדולי החסידים. תפקידו של החוזר היה להאזין לדבריו של הרבי, להבינם היטב, וגם לזוכרם כלשון אמרם, ולאחר מכן, לחזור על הדברים שוב באזני החסידים.

 

ר' יואל כהן ע"ה בעת חזרה


 

לאחר שתמה אמירת המאמר, או השיחה על ידי הרבי, היה נעמד החוזר מול קהל החסידים וחוזר על מילותיו של הרבי. החוזרים המופלאים ביותר, ידען לחזור על דבריו של הרבי בדיוק נמרץ. מילה במילה.

חיבה יתירה נודעה לחוזרים שדייקו בחזרת המאמר כ'לשון הרב'. אך לא כולם זכו ליכולות מיוחדות שכאלו, שהצריכו זיכרון נדיר ויכולת ריכוז מופלאה.

 

החוזרים הראשונים

בימי אדמו"ר הזקן וכן בדורות שלאחריו, היו החוזרים שבים וחוזרים על המאמר פעם אחר פעם, כדי שהחסידים יבינו טוב יותר את המאמר. בכל חזרה היו החסידים שעמדו והאזינו, מבינים עוד חלק ועוד קטע; כך, לאחר מספר פעמים, היו חסידים שהצליחו לקלוט את המאמר כולו.

בין ה'חוזרים' המופרסמים של אדמו"ר הזקן היה החסיד ר' פנחס רייזעס. דרכו של אדמו"ר הזקן באמירת חסידות הייתה בהתלהבות עצומה. לעיתים, תוך כדי אמירת המאמר, היה הרבי מתגלגל על הרצפה, ובכך לרגעים ספורים היה קשה לשמוע את מילות המאמר. מסופר על ר' פנחס, כי היה מתגלגל גם הוא לצידו של הרבי, על מנת לקלוט גם את אותם מילים בודדות.

 

הנחותיו של ר' פנחס רייזעס נדפסו בספר מיוחד  - "מאמרי אדמו"ר הזקן  - הנחות הר"פ ז"ל"


לאחר שחזר על המאמר, כתב ר' פנחס "הנחה" – שחזור כתוב של המאמר שאמר הרבי. ה"הנחות" של ר' פנחס רייזעס מפורסמות כ"הנחות" מדויקות מאוד, הכתובות בלשונו של אדמו"ר הזקן, כמעט מילה-במילה.

כך נמשך הסדר בכל הדורות. הרבי היה אומר בפני החסידים מאמר; החוזרים היו עומדים בין הקהל ומאזינים בריכוז; לאחר שהרבי סיים לומר את המאמר, היו החוזרים עורכים "חזרה"; לאחר החזרה היו ה"חוזרים" מעלים את המאמר על הכתב.

 

בדור השביעי

בדור השביעי, זכינו לגילוי מיוחד. המצאת מכשירי ההקלטה וההסרטה אפשרו להקליט ולהסריט התוועדויות שלימות של הרבי, וכך ניתנה לנו האפשרות לראות ולשמוע את דברי הרבי, בדומה לפעם הראשונה בה נאמרו.

 

אנשי הצוות של JEM, בשעת שידור-חי של מעמד ה'פאראד' בטלוויזיה האמריקאית | קרדיט: JEM


למרות הגילויים הטכנולוגיים וההמצאות הנהדרות, רובם של התוועדויות הרבי נותר חתום בפני מי שלא נכח ב770 בשעת מעשה. התוועדויות רבות נערכו ביום השבת, בו לא ניתן להקליט ולשמר את הדברים בצורה דיגיטלית.

 

חזרה של חמש שעות!

לשם כך, נצרכו החסידים ל"חוזרים" גם בדורנו אנו. ה"חוזרים" היו עומדים במהלך ההתוועדות ומאזינים בריכוז לדברי הרבי. במוצאי השבת או החג, היו נעמדים כל ה"חוזרים" יחד, סביבם חסידים רבים שביקשו להאזין ל"חזרה", ויחד היו משחזרים כולם, בראשותו של החוזר הראשי, ר' יואל כהן ע"ה, את ההתוועדות כולה. מראשיתה ועד סופה. יש לזכור – לעיתים התוועד הרבי במהלך השבת חמש או שש שעות, ואף יותר!

 

ר' יואל כהן ע"ה, עומד על מקומו הקבוע בהתוועדות ומאזין לדברי הרבי


בשעת ה"חזרה" הייתה נכתבת "הנחה" מההתוועדות. מיד לאחר מכן הייתה מועברת ה"הנחה" לתקתוק ועריכה, ובתוך זמן קצר היו השיחות והמאמרים נשלחים לכל רחבי תבל. כך יכלו החסידים שלא נכחו ב770 ללמוד גם הם את דברי הרבי בהתוועדות.

 

החוזר הראשי

ר' יואל כהן ע"ה, ה"חוזר הראשי", זכה לשמש בתפקידו זה מאז קיבל עליו הרבי את הנשיאות. ר' יואל הגיע לניו יורק בתור בחור צעיר, מיד לאחר הסתלקות אדמו"ר הריי"ץ, ובמהרה התקשר לרבי נשיא דורנו.

עוד לפני קבלת נשיאותו של הרבי באופן רשמי בי"א שבט תיש"א, היה ר' יואל מאזין להתוועדויות השבת של הרבי, וביציאתה מעלה אותם על הכתב. אך טבעי היה, שעם קבלת הנשיאות ישמש ר' יואל בעל הזיכרון המופלא וההבנה המעמיקה בתורת החסידות, בתפקיד ה"חוזר" של הרבי.

 

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.