מערכת COL צעיר | יום כ"א אייר ה׳תשפ״א 03.05.2021

עשור לאסון שטלטל את העולם: כשגלי הצונאמי היכו ביפן

תגיות: COL צעיר
לפני עשור שנים עצר העולם את נשמתו בחרדה; צונאמי אדיר שהיכה בערי החוף של יפן הפך אזורים שלמים לעיי חרבות • האסון העצום נצרב בתודעה כאחד האסונות הגדולים שידע העולם בתקופה האחרונה • גלרייה עצובה
עשור לאסון שטלטל את העולם: כשגלי הצונאמי היכו ביפן
shutterstock

אסון הצונאמי שפגע ביפן לפני עשר שנים מהווה עד היום סמל לאחד האסונות הגדולים שידעה האנושות בשנים האחרונות.

איש לא ציפה אז לגל ששטף את החוף כשהוא סוחף עמו את כל הנקרה בדרכו. ההרס והחורבן שהותיר הגל הגדול, היו בלתי נתפסים בעוצמתם. ספינות שנסחפו מלב ים נמצאו עם שוך הסערה בין בתי העיר. בנייני ענק השירו מעליהם קירות וחלקים, ובתים שעמדו על החוף, מצאו עצמם שקועים אי-שם במים הרדודים.

 

שרשרת אסונות

הכל התחיל ברעידת אדמה עוצמתית שהורגשה ביפן. המומחים הזהירו מיד כי הרעידה עלולה לגרום לצונאמי עוצמתי, אך אזרחי יפן לא הבינו את חומרת הדברים. מכאן הכל התגלגל במהירות; עשרות רעידות אדמה נוספות באו לאחר אותה הרעידה, גל עצום של צונאמי פגע בשלשה מוקדים מרכזיים באיזור העיר פיקושימה. בהמשך, גרמו הרעידות והצונאמי לסכר מקומי להיפרץ, וזרם נוסף של מים הציף את האזור.

 

התפוצצות הכור האטומי

קרוב ל16,000 בני־אדם נהרגו באסון. עוד כ2,500 איש הוגדרו כנעדרים, וכ2,152 כנפגעים. האסון היה נורא. אבל זה עוד לא היה הכל; הרעידה החזקה הורגשה היטב בכור הגרעיני שבעיר פוקושימה, וזו הפסיקה את פעולה באופן מידי על ידי מנגנוני הביטחון שעבדו כמצופה. אלא שהכור לא היה מוכן לאסון טבע כמו זה של הצונאמי. גלי המים שהכו בכור גרמו לנזקים עצומים ולפיזור של חומר רדיו-אקטיבי מסוכן בכל האיזור. הסכנה הייתה עצומה, וכל רגע שעבר סיכן את השוהים באיזור עוד יותר.

הממשלה היפנית נכנסה מיד לפעולה. 160,000 יפנים פונו מבתיהם, ועד היום לא הורשו לחזור אליהם. הסכנה להגיע לאיזור הכור בעינה עומדת, גם כיום. מאות אלפי היפנים שנמלטו מעירם עודם סובלים מהאסון הנורא שבא אליהם לפני עשר שנים בדיוק.

האסון בכור הגרעיני בפוקושימה מוכר כאסון התאונה השני בחומרתו בעולם מאז אסון צ'רנוביל לפני 35 שנים.  

צפו בגלריית תמונות מההרס הרב:

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.