מערכת COL | יום ד' אלול ה׳תשע״ט 04.09.2019

מדוע מונה אדמו"ר הריי"צ לרב העיר מוסקבה? כתב המינוי נחשף

בי' אדר ב' שנת תרפ"ד מונה כ"ק אדמו"ר הריי"צ נ"ע לרבה של העיר מוסקבה על ידי באי כח ומתפללים של בתי הכנסת ובתי המדרש בעיר מוסקבה •  מדוע הוא מונה?, כמה היה שכרו לחודש ומה עוד הבטיחו לריי"צ? • פרסום ראשון ב-COL: כתב המינוי בעברית וברוסית לסיפור המלא
מדוע מונה אדמו

בתחילת שנת תרפ"ד פעלו הקומוניסטים בכל דרך לניתוק העם היהודי מתורה ומצוות. אדמו"ר הריי"צ שהתגורר ברוסטוב, היה היחיד שהפריע להם בפעילות ונלחם בהם ללא מורא וללא פחד. באותה תקופה נסע אדמו"ר הריי"צ למוסקבה במטרה לארגן ולחזק את הפעילות היהודית שם.

מנהלי הג.פ.או. של רוסטוב החליטו שהם אוסרים את אדמו"ר הריי"צ, כדי לשים קץ לפעילות היהודית ברוסטוב. הדבר נודע לחסידי חב"ד ולאחר משא ומתן עם עם ראשי הג.פ.או. הוסכם שאם אדמו"ר הריי"צ יעזוב את רוסטוב מרצונו הם לא יאסרו אותו.

את התקופה בה התגורר במוסקבה מתאר אדמו"ר הריי"צ נ"ע באגרת, וכך כותב:

"ותחת לבוא לביתי ברוסטוב חזרתי על עקבי למוסקבה, והנני יושב שם עד יעבור ואירע דבר על אופנו. במשך ימי שבתי במוסקבה, וביותר מכפר שמסביב למוסקבה, מטעם המובן הכינותי לי תירוץ, והכשר על נסיעתי, וקיבלתי הצעה כתובה וחתומה מאת בתי הכנסיות במוסקבה אשר הם מבקשים אותי לבוא אליהם בתור רב" 

" אנחנו החתומים מטה, באי כח ומתפללים של בתי הכנסת ובתי המדרש בעיר מוסקבה החלטנו כולנו יחד למנות עלינו את כבוד מורינו ורבינו הרב ר' יוסף יצחק שליט"א באאמו"ר ליובאוויטש נבג"מ זי"ע שניאורסון לאב"ד רב ומורה בכל דיני איסור והיתר ובסידור גיטין וקידושין ובכל העניינים הדתיים בעירנו ואיש לא ימרה את פיו, ומתחייבים אנו סך עשרים אדומים לחודש ואם יתגבר היוקר מתחייבים אנו להוסיף כפי הערך. כן מתחייבים אנחנו להמציא לו דירה נאה ומרווחת ולשלם לו דמי שכירות", נכתב בכתב המינוי.
 
המינוי היה כדי להסביר לשלטונות את העובדה שהריי"צ נ"ע נשאר במוסקבה ולא חוזר לרוסטוב. 

למעשה המינוי החזיק בדיוק חודש ימים, ובי"א ניסן תרפ"ד חזר לרוסטוב ובחודש אייר עבר ללנינגרד.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.