מערכת COL | יום י"ד אדר א ה׳תשע״ט 19.02.2019

האם בבובות משחק לילדים יש איסור של עשיית דמות אדם?

האם בבובות משחק לילדים אין איסור של עשיית דמות אדם, מדין הרחקה מעבודה זרה? ● הרב יוסף-שמחה גינזבורג משיב במדורו ב'שיחת השבוע' ● לתשובה
האם בבובות משחק לילדים יש איסור של עשיית דמות אדם?
שאלה: האם בבובות משחק לילדים אין איסור של עשיית דמות אדם, מדין הרחקה מעבודה זרה?

תשובה: אסור לפסל דמות אדם בולטת, שנאמר (שמות כ,כ): "לא תעשון איתי" – אסור ליצור דמות אדם שהקב"ה נראה בה לנביאים, ככתוב (יחזקאל א,כו): "ועל דמות הכיסא דמות כמראה אדם עליו מלמעלה".

ואולם כל זה אמור בפיסול צורת אנדרטה העומדת לנוי, שהיא צורה קבועה, אבל צורות העשויות לפי שעה, כגון להתלמד על-ידן או לשחק בהן – מותרות. ומכיוון שהבובות מיוצרות בעבור ילדים, לשחק בהן, ובפרט שפעמים רבות הן מתגוללות בעפר ובמקומות שאינם מכובדים, אין בכך אפילו חשד של עבודה זרה. לכן גם אם זו בובת אדם שלמה בכל איבריה, מותר לקנותה ולתיתה לילדים לשחק בה.

ומעניין לעניין באותו עניין: מאותו פסוק, דרשו חז"ל "לא תעשון כדמות שמשיי המשמשין לפניי במרום" – שאסור ליצור דמויות של שמש, ירח וכוכבים (כל עוד בני-אדם מזהים את הציור או הפיסול כדמויות אלו) גם כשאינן בולטות, אלא אם כן הן עשויות לצורכי לימוד, להבין ולהורות.

לכן לא נכון להשתמש בצורות אלה לסמלי מוסדות או יישובים, או לפרסומות, הן לענייני מצוות הן לענייני חולין, וגם לא רצוי ללמד ילדים לצייר צורות אלה (ויש להתיר כאשר עושים בהם פגם, כמו שמש או ירח שחסר בהם חלק מהעיגול).

מקורות: ע"ז מג,ב. טושו"ע יו"ד סי' קמא ס"ד ונו"כ. שו"ת: מהרי"ט חיו"ד סי' לה. יחווה דעת ח"ג סי' סד. אג"מ או"ח ח"ה סי' ט אות ו.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.