מערכת COL | יום ח' טבת ה׳תשע״ט 16.12.2018

גבעת אסף: חברי ועדת חוץ וביטחון נפגשו עם חברי הנרצחים

סיור מיוחד של חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) נערך היום (א'), נוכח האירועים הביטחוניים האחרונים במרחב עפרה- בית אל באיו״ש • יו"ר הוועדה, ח"כ דיכטר, סיכם ואמר: "כמי שיש לו ניסיון של 47 שנים בלחימה בטרור, חשוב לי להבהיר: לחבית הטרור יש תחתית" • לכתבה המלאה
גבעת אסף: חברי ועדת חוץ וביטחון נפגשו עם חברי הנרצחים
סיור מיוחד של חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) נערך היום (א'), נוכח האירועים הביטחוניים האחרונים במרחב עפרה- בית אל באיו״ש.

חברי הוועדה התכנסו תחילה לישיבה סגורה במפקדת אוגדת איו"ש יחד עם מפקד פיקוד המרכז, האלוף נדב פדן, שם קיבלו תדרוך מלא על כל הנעשה בגזרה בשבוע האחרון. לאחר מכן, חברי הוועדה וגורמי צה"ל, קיבלו תדריך בשטח נקודת הפיגוע בצומת גבעת אסף. חברי הוועדה שוחחו עם חבריהם של הנרצחים - חיילים מגדוד נצח יהודה שאבטחו את הצומת.

***

יו"ר הוועדה, דיכטר אמר במקום הפיגוע: "התחושה שלנו היא שבשבוע החולף קרו כאן כמה דברים שחייבו אותנו להיות כאן. לראות בעיניים את האנשים, את החיילים. חיים כאן ישראלים כמו כל אחד מאתנו. חשוב לנו שהאזרחים כאן יידעו שבדיוק כפי שמגנים עלי באשקלון יגנו עלי בעפרה ובדיוק כפי שמסדירים את המגורים שלי באשקלון יסדירו את המגורים בעפרה".

ערן ניב, מפקד אוגדת איו"ש: "את הטרור באיו״ש אנחנו מסכלים לילה לילה. הכוחות בגזרה נכנסים לפעילויות מידי יום ומבצעים מעצרים, תפיסות אמצעי לחימה וכספי טרור. דרך הסיכול אנחנו נלחמים בטרור. ההגנה החזקה באיו״ש היא כדי לעצור את הטרור שהצליח לעבור ולכן הלוחמים נדרשים להיות חזקים, חדים ומדויקים אל מול האיומים. בשבוע שעבר היו מספר פיגועים קשים, אותם נתחקר ומהם נפיק הלקחים להמשך".

***

הסיור נחתם בישיבת ועדת חוץ וביטחון, בהשתתפות גורמי צה"ל וראשי רשויות מיו"ש במזכירות היישוב עפרה.

ראש מועצת מטה בנימין, ישראל גנץ: "אישה בהריון מפונת כעת במצב בינוני מזריקת אבנים. מה שמתחיל באבנים, נגמר בירי. חייבים לעצור את השגרה הזאת שכלל לא מדווחת. אבן וכדור זה אותו הדבר בדיוק".

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון: "זו הממשלה שבחרתי בה, זה באמת פדיחה אבל אבחר שוב בנתניהו לראשות הממשלה. זה אכן מסר מורכב. לא ייתכן שיפקירו אותנו! בשנה הקרובה מתוכנן קיצוץ בהגנת היישובים. אזרחים שגרים כאן, צריכים לקבל הגנה. זה לא נושא של ימין ושמאל".

עודד רביבי, ראש המועצה המקומית אפרת: "אם יש אירוע בלי מחבל שמחוסל בנקודה, זה מלמד שאנו מאבדים את כח ההרתעה. מנציב קבילות החיילים אני לומד שמדובר על משהו הרבה יותר מערכתי".

יוחאי דמרי, ראש מועצת הר חברון: "לא ייתכן שהרס של בתים, ייעשה על רצף של כמה חודשים, זה לא מרתיע. צריך לעשות את הכל במספר שעות. העידו אנשי שב"כ שזה מה שגרם למשפחות לעצור מפגעים פוטנציאליים.

גיא יפרח, סגן ומ"מ מעלה אדומים: "היום כל מי שנוסע בציר ירושלים-ים המלח-מעלה אדומים, מקיים תרגולות לילדים איך להתכופף מפני זריקת אבנים. הסוגיה הזאת היא סוגיה קריטית. הבירוקרטיה אוכלת בנו: היישובים נוטלים על עצמם את עול אבטחת היישוב. כל שנה מחדש מצמצמים את מענק הביטחון שמקבלים הרשויות, כאילו תושבי מעלה אדומים אינם אזרחים כמו כל תושבי ישראל האחרים".

אליהו גפני, ראש מועצת עמנואל: "מספיק להכיר את משפחות הנפגעים שגרים ביישובים כדי להבין שעד כאן. חייבים לחזק את היישובים באבטחה ובשמירה"

שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון: "ילדים שאמורים לצאת לבי"ס, חוששים ולא רוצים ללכת. בגוש עציון יש שלושה צירים שמותקפים כל הזמן. משתי זריקות אבנים בשבוע, זה עלה לשתיים בשעה.

אם ילד לא יכול להגיע לבית הספר, אין ברירה וכל הכפר צריך להסגר ושאף אחד לא ייצא לעבודה. אז יש חשש שככה יקרו עוד אירועים? אנחנו מוכנים להיכנס לכוננות ספיגה. לפעמים אין ברירה וצריך להיכנס בהם ולהפוך את חייהם לגיהינום. כפר שלם צריך לשלם את המחיר כי כפר שלם לא נותן לילדים לצאת לבית הספר".

יגאל להב, ראש המועצה קרני שומרון: התרגלנו לזריקות אבנים שבשום מקום בארץ לא היה עובר בשקט ואחר כך מגיעים גם לירי. משהו בהתנהלות שלנו חייב לקבל גוון אחר. תושב צריך לסע בשלום הביתה. יש עשרות תושבים שלא מקבלים תב"ע ואז גם אין להם תקציב למרכיבי ביטחון והם חשופים לסכנות".

שלמה ועקנין, קב"ט מועצת ישע: "אנחנו מתמודדים עם אמבולנסים ממוגנים משנת 2001 שפג תוקפם. מדברים על סכנת הטרמפים – אין אוטובוסים! מי שרוצה לחוות את החוויה שילך לחניון אגד תעבורה בקרית ארבע ויראה כמה בקבוקי צבע מושלכים שם מדי יום וכמה אוטובוסים עם ניפוצי שמשות. כל אוטובוס שמושבת, אין אחר במקומו".

***

יו"ר הוועדה, ח"כ אבי דיכטר, סיכם את הישיבה והסיור ואמר: "כמי שיש לו ניסיון של 47 שנים בלחימה בטרור, חשוב לי להבהיר: לחבית הטרור יש תחתית! זו לא חבית ללא תחתית. בשנים הקשות מאוד של האינתיפאדה השנייה אמרו לנו בעולם שאין אפשרות לנצח את הטרור. צה"ל, השב"כ, המשטרה והתושבים הוכיחו שניתן לנצח את הטרור. האחריות שלנו כוללת. מהצפון לדרום ועד הפיגועים הקשים ביו"ש.

"אנחנו בוועדה נפקח על הנושא הזה לוודא שהביטחון ותחושת הביטחון לא ייפגעו. אם נצטרך לפעול חזק ומהר יותר כדי לספק תחושת ביטחון - אנחנו נספק תחושת ביטחון! אם יהיה עימות בין ביטחונם ותחושת ביטחונם של תושבי יהודה ושומרון לבין איכות החיים של הפלסטינים - אנחנו יודעים במה נתמקד".
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.