מערכת COL | יום כ"ח אייר ה׳תשע״ח 13.05.2018

הרבי לרב יהוסף גדליה רלב"ג: 'הרי אתה מלך'... • מיוחד

בשבת ז"ך אייר חל יום היארצייט של הרה"ג והרה"ח הרב יהוסף גדליה רלב"ג ע"ה, שהיה רבה של שכונת קריית היובל בירושלים; וחבר בית דין רבני חב"ד באה"ק. היה חתנו ויד ימינו של הרה"ח הנודע ר' עזריאל זעליג סלונים ז"ל, ואח"כ נציגו האישי של הרבי בירושלים ומנהל "כולל חב"ד" • השתדלות הרבי בעניין משרתו כרב בתי הרפואה באה"ק, מינויו כרב קרית היובל בירושלים, חבר בית הדין רבני חב"ד; ולאחר פטירת חותנו הגדול הרב סלונים ע"ה, מינה אותו הרבי ליו"ר הנהלת מוסדות חב"ד בירושלים, תפקידים שמילא במסירות ובאהבה • הרבי לרב יהוסף גדליה רלב"ג: 'הרי אתה מלך'... • הרב יהוסף גדליה רלב"ג ע"ה
הרבי לרב יהוסף גדליה רלב

בשבת זו ז"ך אייר חל יום היארצייט של הרה"ג והרה"ח הרב יהוסף גדליה רלב"ג ע"ה.
שהיה רבה של שכונת קריית היובל בירושלים; וחבר בית דין רבני חב"ד באה"ק. היה חתנו ויד ימינו של הרה"ח הנודע ר' עזריאל זעליג סלונים ז"ל, מתלמידי ליובאוויטש בשנות תער"ב – תרע"ו, ואח"כ נציגו האישי של הרבי בירושלים ומנהל "כולל חב"ד".

מתולדות חייו

בצעירותו, למד בארצות הברית, אצל הגאון פוסק הדור הרב משה פיינשטיין, שחבבו באופן מיוחד.

כשהגיע לעונת השידוכין, נשתדך עם מרת סימה תחי', בתו הצעירה של החסיד הנודע, הרב עזריאל זעליג סלונים ע"ה, מנהל כולל חב"ד בירושלים, מקים שיכון חב"ד ומוסדות חינוך חב"ד בירושלים. ושלוחם ובא כוחם, של רבותינו הקדושים, הרש"ב, הריי"צ והרבי נשיא דורנו.

במחיצת חמיו הגדול, נתקרב ביותר לחסידות חב"ד; והתקשר בכל נימי נפשו לרבי נשיא דורנו.

באותה תקופה, פורסם מכרז ממשלתי מטעם משרד הבריאות, שהיה אד בידי המפד"ל, למשרת רב לבתי הרפואה באה"ק, שידון ויפסוק בענייני רפואה והלכה, כולל בשאלות סבוכות במחלקות השונות, כולל המחלקות הפסיכיאטריות וכו'. הרב רלב"ג הגיש את מועמדותו לתפקיד, והצליח להיבחר פה אחד.

במהלך שנתיים פעל בכל בתי הרפואה, בהצלחה מרובה; וסייע רבות בפתרונות מגוונים לשאלות ובעיות לא פשוטות, ברפואה והלכה; והביא לקידוש ה' רב.

לאחר שנתיים, היה מהפך במשרד הבריאות, ותיק הבריאות, הועבר לישראל ברזילי, איש מפלגת השמאל - מפ"ם. מיד בכניסתו למשרד, הביע ברזילי מורת רוח, על הימצאות רב במשרד הבריאות, והוא ביטל את משרתו של הרב רלב"ג, על אף התנגדותם ומחאתם של רופאי ומנהלי בתי הרפואה, שהבינו את תרומתו הכבירה של הרב רלב"ג, לחולים ולצוותי הרפואה.

תגובתו של הרבי, כאשר הגיעה אליו השמועה, על הפיטורין היתה: לעשות הכל, שלא יעזוב את משרתו. הרבי הפעיל את מר שז"ר ע"ה בענין, אך מפ"ם לא הסכימו בשו"א לכך. לבסוף נאלצה המדינה, לתת להרב רלב"ג, פתרון ראוי והולם; והוא מונה, ליו"ר המחלקה לקשרים עם הגולה, במשרד הדתות. תפקיד שמילא אותו בהצלחה מיוחדת; ופעל בזה גדולות ונצורות.

 הרב חודקוב: הרבי מעוניין שהרב רלב"ג יגיש מועמדות לרב קריית היובל
בהמשך, קבל חמיו הרב סלונים ע"ה, טלפון מהרב חודקוב ע"ה, כי התפרסם מכרז לרב לשכונת קריית היובל, בירושלים, שהייתה אז שכונה עם אוכלוסיה רחוקה משמירת תורה ומצוות; ושהרבי מעוניין, שהרב רלב"ג יגיש את מועמדותו; ויבחר לתפקיד זה. ואכן הרב רלב"ג בנועם הליכותיו, זכה לתמיכה רחבה מכל הגורמים; ונבחר לתפקיד הרם, כשהוא מלווה בברכות מיוחדות של הרבי.

אז החלה תקופה חדשה ומיוחדת, בחייו של הרב רלב"ג וזוגתו הרבנית תבלחט"א, הם הצליחו להפיח רוח חיים של תורה, יהדות וחסידות; והביאו למהפך רוחני, בשכונה, שהיתה מנוכרת; והפכה למוקירה ואוהבת. רבים מהתושבים השתתפו בשעורי התורה; ובפעילות המגוונת שהפעילו הרב והרבנית, לגברים נשים ונוער. הוא זכה גם להקים בשכונה בית כנסת מפואר; ומקווה טהרה בור על גבי בור, כמנהג חב"ד.

עם הקמת בית דין רבני חב"ד, מינה הרבי את הרב רלב"ג, לחבר בית הדין; ולאחר פטירת חותנו הגדול הרב סלונים ע"ה, מינה אותו הרבי ליו"ר הנהלת מוסדות חב"ד בירושלים. תפקידים שמילא אותם במסירות ובאהבה.

"מיין קרוב..",
הרבי ראה את הרב רלב"ג, כראוי ומוכשר, להדריך את הרבנים הצעירים, בתחילת דרכם ברבנות.
והתבטא פעם לאחד הרבנים, שיגש אל "מיין קרוב..", קרובי הרב רלב"ג, להתייעץ אתו וללמוד ממנו בענייני הנהגת הרבנות. ושיאמר להרב רלב"ג: "ומי יודע אם לעת כזאת הגעת למלכות.." - על מנת שתעסוק בהדרכת הרבנים הצעירים.

אם בעלך הינו מלך, הרי שאת מלכה.."!

בתשרי תשנ"ב, היה הרב רלב"ג וזוגתו הרבנית סימה תחי', בפעם האחרונה בחצרות קדשנו. ובחלוקת הדולרים, פנה הרבי אל הרב רלב"ג ואמר לו: "הרי אתה מלך.. ברכה והצלחה"! וכשנגשה הרבנית תחי' אמר לה הרבי: אם בעלך הינו מלך, הרי שאת מלכה.."!

ביום כ"ז אייר תשנ"ד, נסתלק הרב רלב"ג ע"ה, לאחר שנזדכך ביסורים. אך שמו ופעלו האדיר, צרובים וזכורים; ולא יישכחו לעד.

*
תודת המערכת לרב מנחם וולפא שיחי'.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.