מערכת COL | יום ט' אייר ה׳תשע״ח 24.04.2018

למרות בקשת הרב קרינסקי: הגביע נמכר הערב • כל הפרטים

סערת הגביע: למרות פניית מזכיר הרבי ויו"ר המל"ח הרב יהודא קרינסקי לבית המכירות להסיר את הגביע מהמכירה הפומבית, החליטו בבית המכירות 'קדם' למכור את הגביע. המכירה נערכה הערב (שלישי) • מרון ארן, מבעלי בית המכירות הפומביות 'קדם': "יתכן שהגביע המוצע למכירה הוא איננו אותו הגביע המכונה 'כוס של ברכה', שהרבי השתמש בו בקביעות, אלא גביע נוסף שהרבי השתמש בו בתקופה מוגבלת מסוימת. יש לנו אישורים כתובים" • ובכמה הוא נמכר? • סערת הגביע>>>
למרות בקשת הרב קרינסקי: הגביע נמכר הערב • כל הפרטיםכמו שדיווחנו כאן לראשונה, בית המכירות 'קדם' בירושלים הציג למכירה פומבית גביע ולצידו הסבר: "גביע גביע מצופה כסף שבירך עליו האדמו"ר רבי מנחם מנדל שניאורסון - הרבי מליובאוויטש, ברכת המזון, והבדיל עליו במוצאי חגים, וחילק ומזג ממנו יין "כוס של ברכה" לרבים מחסידיו ומעריציו.

במוצאי החגים, ראש השנה, שמחת תורה, אחרון של פסח, שבועות - נהג הרבי מליובאוויטש לעשות "הבדלה" על גביע היין שעליו בירך ברכת המזון בסעודת החג..."

כמו שפרסמנו כאן, במהלך התוועדות התייחס הרב יהודא קרינסקי למכירה הפומבית, ואמר כי שלח מסר לבית המכירות להסיר את הגביע מהמכירה, והתבטא שהשימוש באימות בשמו הוא 'הונאה'.

למרות הבקשה של הרב קרינסקי, בית המכירות 'קדם' ממשיך להציג את הגביע באתר המכירות, והערב הוא יימכר במכירה הפומבית.

מעבר לכך, חסידים ערכו השוואות בין צילומי גביע הרבי במעמדי 'כוס של ברכה' במשך השנים לגביע המוצג, ונראה כי המראה שונה בעליל: בגביע המקורי אין חריטות והוא 'נקי' למראה. בנוסף, טוענים חסידים, "לא ראוי למכור פריטים אישיים של הרבי במכירה פומבית לכל המרבה במחיר".
למעלה: מעמד 'כוס של ברכה'. למטה: הגביע המוצג למכירה

בהתייחסות ראשונה לסערה סביב הגביע, מסביר מרון ארן, מבעלי בית המכירות הפומביות 'קדם', את הצד של 'קדם' בעניין. "אין לנו ספק שהגביע הזה הוא הגביע של הרבי. יש לכך אישורים כתובים ומאומתים על ידי מומחי כתב-יד, וגם מלכתחילה כשפרסמנו את דבר מכירת הגביע, ציינו במפורש שהדבר מאושר בכתב על ידי גורמים מוסמכים. עם זאת, מפאת הרגישות, לא פרסמנו את האישורים באתר שלנו".


המסמך שמפרסם בית המכירות 'קדם'

"איננו אותו הגביע המכונה 'כוס של ברכה"

"יחד עם זה, יכול להיות שהגביע המוצע למכירה הוא איננו אותו הגביע המכונה 'כוס של ברכה', שהרבי השתמש בו בקביעות, אלא גביע נוסף שהרבי השתמש בו בתקופה מוגבלת מסוימת. זה גם יכול להסביר אולי חלק מהטענות שנשמעות בנושא. התמונה שפורסמה לצד הגביע, יכלה להוות סיבה נוספת לחוסר ההבנה שכן מדובר היה בתמונה להמחשה בלבד, בעוד מופיע בה ככל הנראה, גביע אחר של הרבי.

ארן מוסיף כי ״אנו מודעים לרגישות הקיימת בנוגע למכירת פריטים כאלה ואנחנו בהחלט רגישים לכך מאוד. דווקא בגלל זה היה חשוב לנו לפרסם את דבר המכירה ולא לערוך את המכירה בפרופיל נמוך, בכדי שאנשים יידעו שזה קורה. יחד עם זה, חשוב להבין שבית המכירות, כמו כל בית מכירות בעולם, הוא אינו הבעלים של הגביע ואינו צד משפטי בנושא. אנחנו בסך הכל מתווכים בין הבעלים לבין הציבור וחשוב לנו לעשות את זה בכל המקצועיות, היושרה והרגישות הנדרשים לכך״.

המייל שנשלח ל'קדם' ע"י מזכיר הרבי

לאחרונה, התפרסם גם המייל שקיבלו 'קדם' ממזכיר הרבי הרב יהודא קרינסקי, לבטל את המכירה הפומבית:
"הגיע לידיעתי כי כוס כסף שלכאורה היה שייך ובשימוש על ידי הרבי מליובאוויטש, הרב מנחם מנדל שניאורסון, הוצב למכירה פומבית על ידי בית המכירות שלכם.
לידיעתכם, כל מכתב האימות של כוס זו נושא חתימתי הוא הונאה. התמונה של הגביע היא בהחלט לא של גביע שהיה בשימוש על ידי הרבי.
אני ממליץ לכם להסיר פריט זה מהמכירה הפומבית."


הגביע כפי שמוצג היום באתר המכירות 'קדם'

לשאלת COL מדוע מתעקשים ב'קדם' להמשיך במכירה הפומבית של הגביע ולא מסירים אותו משם, טוענים בבית המכירות כי הם שלחו כתגובה בקשת התייחסות למסמכים בהם מופיעות חתימותיו של הרב קרינסקי, המעידים כי 'הגביע אותנטי'.
עוד טוענים ב'קדם' כי הם לא קיבלו כל תשובה בנושא.

למרות הסערה שחולל, הגביע הועמד למכירה הערב כ'גביע הרבי'.  

***

ל-COL נודע כי הגביע נמכר הערב במחיר של 36,000 דולר.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.