מערכת COL | יום ו' שבט ה׳תשע״ז 02.02.2017

15 שנות מחקר: עורכי הספר המדובר בחב"ד מדברים ● מיוחד

חמש עשרה שנות מחקר, צוות חוקרים בינלאומיים שנבר בארכיונים במסע חוצה יבשות ואין ספור שעות עבודה, הולידו תיעוד היסטורי וחסר תקדים של JEM: סיפור חייו ופועלו של הרבי מיום הולדתו בי"א בניסן תרס"ב בניקולייב שבאוקראינה ועד יום נישואיו עם הרבנית בי"ד בכסלו תרפ"ט בוורשה בירת פולין ● השליח הראשי להונגריה הרה"ג ברוך אוברלנדר, מנהל JEM הרב אלקנה שמוטקין וחבר המערכת הרב לוי גרייזמן, מדברים לראשונה בראיון משותף • 'כפר חב"ד' מגיש הצצה לספר החדש, בשורת תגליות ומסמכים, חלקם מימי רוסיה הצארית ● הצצה לכתבה  שנים ראשונות של הרבי
15 שנות מחקר: עורכי הספר המדובר בחב

הרב משה מרינובסקי

כלל הלכתי ידוע קובע כי 'כלי שני אינו מבשל'. בעוד שכלי ראשון, הכלי שעמד על האש, ממשיך לבשל את מה שנמצא בו או הוכנס לתוכו גם לאחר שהוסר מן האש, כלי שני שאליו הועבר התבשיל מהכלי הראשון, כבר איננו באותה דרגת חום ו'אינו מבשל'.

בקביעה ההלכתית הזו השתמש הרה"ג הרב ברוך אוברלנדר, השליח הראשי בהונגריה, על־מנת להמחיש את ייחודו וחידושו של הספר החדש – 'שנים ראשונות', בהוצאת קה"ת. אלבום עשיר, בכמות ובאיכות, המביא את סיפור חייו ופעלו של הרבי מיום הולדתו, בי"א בניסן תרס"ב בניקולייב שבאוקראינה, עד יום נישואיו עם הרבנית בי"ד בכסלו תרפ"ט בורשה בירת פולין.

"ספרים ופרסומים רבים ונכבדים", מסביר הרב אוברלנדר, "עוסקים בסיפורים על הרבי אבל הספר החדש מתעד את קורות חייו, הליכותיו, נסיעותיו, עיסוקו ופעולותיו של הרבי באותן 'שנים ראשונות' והכול, ממש הכול, מבוסס על עדויות, תצלומים ומסמכים שנחשבים כלי ראשון. במקרים שבהם יש לנו עדות ישירה ונאמנה שבאה מכלי ראשון, כללנו גם אותה, אבל סיפורים, שלא לדבר על שמועות, שלא הצלחנו להגיע אל המקור הראשון שלהם – לא נכללו בספר. חד־משמעי. גם אם בשל כך נאלצנו לוותר על לא מעט סיפורים יפים ומרשימים. שכן זו מהותו וזה טיבו של הספר – תיעוד היסטורי מלא, מדויק שנחקר ואומת לפרטי פרטים".

מוסיף ומפרט עמיתו של הרב אוברלנדר למלאכה הגדולה, הרב אלקנה שמוטקין, העומד בראש המוסד JEM (ראשי תיבות באנגלית של תקשורת חינוכית יהודית) שמזה שנים עושה המון לשימור והפצת ההתוועדויות, ה'יחידויות' ופועלו של הרבי במגוון דרכים ותחת חסותו מתנהל גם מפעל התיעוד והסיפור בו אנו עוסקים הפעם:
"מרכיב המסמכים הוא אחד הבולטים והחשובים ביותר בספר. חלקם מהווים אישור ותיעוד לדברים שעד היום היו ידועים מפי השמועה. חלקם חושפים פרטים כאלה ואחרים בסיפור חייו ופועלו של הרבי. אבל היופי והגדולה שלהם הם בעובדה שבספר החדש מאות מהם מופיעים יחד וכל אחד ואחד משובץ בדיוק במקום המתאים לו לפי סדר השנים ולפי הענין וכל מסמך מופיע עם כל הרקע הנחוץ כדי להבין אותו ואת משמעותו בצורה הנכונה והמדויקת ביותר.

"אם לפרט, יש בספר גם כ־390 תמונות ומסמכים שכולם מופיעים בצבע מלא ובעצם מהווים מאות סיפורים אותנטיים על הרבי באותם ימים".

הרב אוברלנדר הוסיף והעיר שלשבחו של הרב שמוטקין ייאמר כי לאחר ההשקעה הגדולה והעצומה של עבודת המחקר, הליקוט והאיסוף של החומר הרב, בה הרב שמוטקין נטל חלק מאוד מרכזי, כשהגיע שלב העיצוב וההכנה לדפוס, הוא לא ויתר כהוא זה על איכות מעולה. לגבי הרוב המכריע של התמונות והמסמכים נעשתה עבודה מפרכת על מנת להגיע ל'כלי ראשון', המקור עצמו, ולא להסתפק בצילום מצילום וכד' וההדפסה של הספר כולו היא באיכות גבוהה מאוד.

"גם לגבי מסמכים ותמונות שכבר פורסמו בעבר בבימות רבות, צוות ההפקה לא חסך מאמץ ומשאבים להגיע למקסימום איכות. הדבר נכון גם לגבי התמונה המפורסמת של הרבי כילד לפני התספורת. היא נסרקה לספר מהתמונה המקורית שהיא מאוד איכותית וחדה והאיכות הגבוהה של ההדפסה הביאה לתוצאה מאוד מרשימה".

כשהרבי סיפר על עצמו

עוד נשוב לעדויות ולמסמכים מהם מורכב הספר והמקוריות שלהם ולעבודה הכבירה שהושקעה בפרויקט, אך כבר בשלב זה נציג את המרכיב המרכזי והעוצמתי ביותר של הספר.

הרב לוי גרייזמן, הצלע השלישית של מערכת הספר השתתף אף הוא בשיחת הועידה שקיימנו עם העורכים לקראת השקת הספר, שקד עם הרב מנחם קסטל מספר שנים (!) על ליקוט ואיסוף של כל ביטוי שהרבי עצמו כתב או השמיע לאורך כל השנים המלמד על עצמו.

דווקא חסידים היודעים עד כמה הרבי הסתיר את מעשיו ואת גדולתו אפילו בשנות ההנהגה, שלא לדבר על ה'שנים ראשונות' בהם נקט במידת הצנע לכת עד הקצה האחרון, יופתעו כי עבודת הנמלים שנעשתה בתחום זה גילתה אינספור פרטים.
כך, למשל, כל הפעמים שהרבי השתמש כמשל או הסבר בדברים ששמע או חווה בשנות לימודיו ב'חדר', נכללו כאן. כל פעם שהרבי סיפר משהו על אביו הגאון המקובל רבי לוי יצחק המתייחס לאותם שנים, תועד. המאמץ השתלם ובסופו של דבר נאספו בידי המערכת כמה מאות ביטויים, סיפורים ועדויות על אותן שנים שהמקור שלהם הוא לא פחות מאשר הרבי בעצמו!

הרב שמוטקין לא חוסך שבחים מהעבודה של הרבנים קסטל וגרייזמן בתחום זה: "כשעמיתנו ר' מנחם ור' לוי התחילו במלאכה, רבים וטובים התייחסו לכך מתוך הנחה שאולי בדרך זו נצליח לאמת ולבסס דברים ידועים יותר וידועים פחות, אבל לא שיערו כי מדובר במאות התבטאויות. ממצא שהתברר רק לאחר עמל רב של איסוף וחיפוש בשיחות, אגרות, 'רשימות' וגם ביטויים במהלך חלוקת הדולרים לצדקה.
"התברר שבמשך השנים הרבי גילה מאות דברים כבדרך אגב, תוך כדי שיחה או מכתב בעניינים תורניים או בהנהגת הכלל והביטוי המלמד על הרבי עצמו ומעשיו 'נפל בין הכיסאות'. עכשיו, כל אלה נאספו לראשונה וכל אחד ואחד משובץ בדיוק במקום המתאים לו".

כך החל הפרויקט

הפרויקט כולו יצא לדרך לפני כחמש עשרה שנים. את הצעדים הראשונים עשה הרב אוברלנדר שהתחיל ברישום מסמכים, מכתבים ותעודות המלמדים על סיפור חייו ומעשיו של הרבי. הרב שמוטקין היה זה שקידם את הרעיון הראשוני לעבודת מחקר מקיפה ובשנים האחרונות הרב גרייזמן שקד על המלאכה במרץ ועסק בה במשרה מלאה כמה שנים.

"כמובן", מדגיש הרב שמוטקין, "לא פעלנו בחלל ריק. קדמו לנו אנשים וספרים רבים וטובים. במיוחד ראויה לכל שבח הסדרה 'ימי מלך' שיצאה לאור בשעתו על־ידי סניף קה"ת בארץ ישראל בעריכת הרב מרדכי־מנשה לאופר שהשקיע בה עמל רב ואסף חומר רב וחשוב מאוד. במשך השנים פורסמו עוד הרבה פרסומים חשובים לתולדותיו של הרבי. החידוש שלנו הוא בשני ההיבטים שהודגשו כאן. האחד – המחקר המקיף והפרטני והמאמץ להתחקות אחרי כל פרט ופרט, והשני – לתת לכל דבר ועניין את התמונה המלאה שלו.

"לגבי המחקר, הרב לוי גרייזמן הפעיל צוות חוקרים שהגיעו לשורה ארוכה של ארכיונים ממשלתיים וספריות שונות ברוסיה ובאוקראינה ובארצות נוספות, ובכל מקום הם חיפשו ונברו ללא לאות כדי להגיע לעוד רישום ועוד תיעוד של פרט כזה או אחר. כך, לדוגמה, הגענו למסמכים המקוריים שבהם רוסיה הצארית, בימי ניקולאי הראשון, מעניקה לצאצאי אדמו"ר הצמח צדק את התואר הנחשב 'אזרח נכבד לדורותיו'.

בהמשך הכתבה במגזין 'כפר חב"ד': המשך הראיון המרתק, לצד גילויים וחשיפות מתוך הספר החדש. אל תחמיצו את הכתבה ואת הגיליון המיוחד ומוספיו לרגל י' שבט!

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.