מערכת COL | יום א' כסלו ה׳תשע״ז 01.12.2016

והאיש משה גדול ● יוסי אליטוב

האיש אשר לו הכי הרבה מניות במפעל הענקים של כ"ק מרן האדמו"ר מליובאוויטש זי"ע, שהולך ומתפתח משנה לשנה - הוא הרב משה קוטלרסקי. הוא שומר על הגובה ועל החיוניות, מקפץ כמו גנרל בין יבשות, מזהה הזדמנויות ללא הרף וגורם לכך שמאות בתי כנסת קונסברטיביים ורפורמיים שהתרוגנו ממתפלליהם יעברו לידיים אורתודוקסיות. הוא עושה זאת בחכמה. הוא זה שמזהה את האברכים הנכונים ומשבץ אותם לפינות השונות ברחבי העולם ● העיתונאי יוסי אליטוב מקדיש חלק נכבד מטורו השבוע בעיתון 'משפחה' לכינוס השלוחים וליו"ר ועד הכינוס הרב משה קוטלרסקי  למאמר המלא
והאיש משה גדול ● יוסי אליטוב
יוסי אליטוב

באלול שנת תשמ"ד פגשתי, כילד, את החסיד הרב משה קוטלרסקי - הגנרל הבכיר בצבא השלוחים של חסידות חב"ד. ראיתי אותו ברחוב הגדול של איסטרן פארקווי, כשהוא עומד בפתח בית המדרש שבבניין 770 ומזמין לביתו אנשים שאין להם היכן לערוך את סעודות החג. כבר אז היה איש רחב גרם, מלא הומור ואהבת אדם. אדם שמתרועע לא רק עם נגידים, אלא מביא את פשוטי העם אל שולחן ביתו.

השבוע, בוועידה השנתית הכבירה בניו יורק, כשהפלא הזה שוב קרה ואלפי שלוחים התכנסו יחד לאירוע שנראה סטנדרטי לכאורה אך טומן בחובו את העוצמה היהודית הכי גדולה שניתן להעלות על הדעת - שוב נזכרתי בו. מול הכנס שבו השתתפו המנהיגים שיושבים על השיבר של עם ישראל - התחדדה ההכרה הברורה שכל אדם שהתגלגל לכל פינה בעולם הכיר בה זה מכבר: אם יש את נפשך במרכז יהודי שפתוח כמו חדר מיון קדמי ונותן עוצמות של אמונה ושמחה ועידוד, ומקווה טהרה ומזון כשר ותפילות במניין - סורה לבית חב"ד המקומי ותתמלא גאווה יהודית מזן אל זן.

האיש אשר לו הכי הרבה מניות במפעל הענקים של כ"ק מרן האדמו"ר מליובאוויטש זי"ע, שהולך ומתפתח משנה לשנה - הוא הרב משה קוטלרסקי. הוא שומר על הגובה ועל החיוניות, מקפץ כמו גנרל בין יבשות, מזהה הזדמנויות ללא הרף וגורם לכך שמאות בתי כנסת קונסברטיביים ורפורמיים שהתרוגנו ממתפלליהם יעברו לידיים אורתודוקסיות. הוא עושה זאת בחכמה. הוא זה שמזהה את האברכים הנכונים ומשבץ אותם לפינות השונות ברחבי העולם.

משפחתו כמעט ואינה רואה אותו. את רוב זמנו הוא מבלה על מטוסים. הוא אינו מרבה לדבר על עצמו, אבל יבוא יום שבו ייכתב החלק שלו בתחייה היהודית בשליחות הרבי מליובאוויטש זי"ע. יום אחד יסופר כיצד בחור הישיבה שיצא בהוראת רבו לחפש נקודות בגלובוס - הפך לגנרל עוצמתי, כששום דבר אינו עוצר בעדו. לא בכדי, הנגידים הכי גדולים בעם היהודי נמסים מול דבקותו במטרה. כאשר ר' משה מגיע אליהם ואומר: 'יש בניין ענק בבירה אירופית שעומד למכירה, צריך עכשיו עשרה מיליון דולר כדי לרכוש אותו ולהקים בו בית כנסת או מקווה טהרה' - אף אחד אינו מהסס.

כשמתבוננים בפעילותו של ר' משה, רואים אדם נטול פניות אישיות. הוא מחויב למשהו אחד: לצו המשלח - הרבי מליובאוויטש זי"ע, שהפעיל אותו בשנות חייו והתווה לו את הדרך לזיהוי נקודות בגלובוס, את האופן שבו יש לגייס שליח. ה'אני' של ר' משה לא קיים; כולו עסוק בשליחות. גם כשהוא מחליט החלטה מורכבת או מעיר הערה קשה - איש אינו כועס עליו, משום שהכל יודעים כי האיש הזה אחראי בשליחות רבו על המהפכה היהודית הכי גדולה: לנצח על יציאתם של אלפי שלוחים לכל נקודה בעולם, לדאוג להם לכל צרכיהם, ולהפעיל מערך שדוגמתו לא היה בהיסטוריה האנושית. האיש הזה, ואלפי השלוחים שהוא מייצג, ראויים להערצת אמת.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.