מערכת COL | יום י"ט אלול ה׳תשע״ו 22.09.2016

המקווה שהביא את הכולל ● מיוחד

מי שמגיע לכפר חב"ד ונכנס לבית הכנסת 'מנדל'ס שול' בשעות הערב, יופתע ממראה מרנין: עשרות אברכים ובעלי-בתים שסיימו את יום העבודה יושבים ולומדים בעיון רב דף גמרא על פי סדר, שו"ע וחסידות, 'כולל אברכים' לכל דבר ועניין ● על המהפיכה מנצח ר' זלמן שיינברגר, בעצמו בעל 'זלמנ'ס פיצה' המפורסמת, והכולל שהקים מציין את תחילת השנה החמישית להיווסדו. מה הביא את ר' זלמן לנהל כולל בעלי-בתים, איך הכולל הוקם, ואיך אפשר להכנס להגרלה על 10 כרטיסי טיסה לרבי? מיוחד ● מגזין שישי  המקווה שהביא את הכולל
המקווה שהביא את הכולל ● מיוחד
למעלה: כולל ערב ב'מנדל'ס שול'. למטה: 'יענקל'ס מקווה'. בעיגול: ר' זלמן שיינברגר (צילום: שניאור שיף, COL)

צבי סופר

בשלבי הקמת המקווה החדש 'יענקל'ס מקווה' ע"ש  ר׳ יעקב (יאנוש) סטמבלר ע״ה בכפר חב"ד, יצאו יוזמי ובוני המקווה ר' זלמן שיינברגר ר' יענקי בורובסקי ר' שניאור רייכמן ור' מוטי הלפרין לסיור במקוואות ברחבי הארץ.


'יענקל'ס מקווה' בשלבי הבניה. נראה המד"א הגרמ"ש אשכנזי זצ"ל (ארכיון COL)

בשעות הערב, לאחר סיור באחת המקוואות בירושלים, נכנסו לבית הכנסת הגדול של בעלזא, ובאחד מחדרי בית הכנסת הוא נפעמו ממראה עיניהם: עשרות אברכים רכונים על גמרותיהם ולומדים בשקידה. נכנסו לחדר נוסף, והמחזה חזר על עצמו. "יום אחד זה יהיה גם בכפר חב"ד", חשב ר' זלמן לעצמו. והשאר כבר היסטוריה...

בשבוע הבא מוסדות 'מנדל'ס שול' יוצאים במבצע מיוחד, לרגל תחילת השנה ה-5 להיווסדות כולל האברכים, בנוסח 'יששכר וזבולון'. בין התומכים במסגרת הכולל, יוגרלו 10 כרטיסי טיסה לרבי. שוחחנו עם מי שעומד מאחורי הקמת הכולל, ר' זלמן שיינברגר:

איך הכל החל?

"מאז אוכלסה השכונה הצפונית בכפר חב"ד, ולאחמ"כ הוקם בית הכנסת מנדל'ס שול ומקווה טהרה, הרגשנו בצורך לתת מקום לבעלי בתים שעסוקים ביום-יום בטרדות הפרנסה, ומעוניינים לקבוע עיתים לתורה ולחסידות. כולנו מכירים את הבעיה שאנו עסוקים כל היום בעניינים השוטפים של החיים, ורוצים לקבוע עיתים לתורה, אבל לא תמיד לבד זה מתאפשר. כך למעשה עלה הרעיון של הקמת הכולל.

"כיום ב"ה יושבים בכל ערב, קרוב ל-30 אברכים ובעלי-בתים מאנ"ש שבאים לאחר שעות העבודה בשעות הערב, והוגים בלימודם. יש סדר לימוד מסודר, בנגלה וחסידות לפי הנחיית ראש הכולל הרב מנחם ווהבה.


שיעור תורה בכולל 'מנדל'ס שול' (ארכיון)


מה לומדים בכולל?

"שעה ראשונה נגלה, חצי שעה נוספת פעמיים בשבוע שו"ע, ושלוש פעמים חסידות. יש מבחנים בגמ' ובהלכות, ובשנה מסיימים שתיים-שלוש מסכתות. במשך ארבע שנים סיימו שבע מסכתות, ויש גם מילגה כספית לכל אברך. יש מקום ממוזג, כיבוד, וכל מה שצריך לאברך לשבת וללמוד ביישוב הדעת. העלות של הכולל שנתית סביבות 300 אלף שקל בשנה.

מה מביא אותך, מנהל עסק ידוע בכפר - 'זלמנ'ס פיצה', לנהל כולל לבעלי בתים בכפר?

"נשאבתי לזה. לפני כשמונה שנים, עם האיכלוס הראשון של השכונה הצפונית בכפר, עלה הצורך המיידי בהקמת בית כנסת, ולאחר מכן, כמו בכל מקום חסידי, התחלנו בהקמת מקווה מפוארת.

"ביקרנו לצורך בניית המקווה במקומות שונים בארץ לראות איך בונים מקווה וכו'. נכנסנו לבית הכנסת הגדול של בעלז בירושלים, ושם נפעמנו למראה עינינו: בחדר אחד יושבים עשרות אברכים ולומדים, כך גם בחדר אחר. שאלתי את מי שנלווה אלי: "יש אירוע מיוחד או יארצייט?" "לא", היתה התשובה. אמרתי לעצמי: "יום אחד זה יקרה בכפר חב"ד..."

המקווה שהביא את הכולל

עוד מספר ר' זלמן, על השתלשלות הדברים שהביאה בס"ד את הקמת הכולל:

"בזמן בניית המקווה קיבלנו תרומה יפה מהנגיד ר' יצחק מירלשווילי לבניית המקווה, בתחילת הבנייה. הוא ביקר במקום, התפעל ונתן תרומה נכבדה. שנה לאחר מכן פגשתי אותו וסיפרתי לו על המקווה שהבנייה מתקדמת וכו'. אמר לי "אני שמח לשמוע", ואז הפתיע: "ומה עם הפרוייקט הבא שלכם?..." באותו רגע, נזכרתי באותו ערב במה שראינו בבית הכנסת בירושלים. חשבתי קצת, ואמרתי לו: יש לי משהו, אני אבדוק את זה ואחזיר לך תשובה". כלומר, המקווה למעשה הביא את הכוילל..."

ואכן, לפני 4 שנים בדיוק, בחודש אלול, נפתח הכולל צעד אחר צעד, ומאז הפך למרכז של תורה וחסידות, סיומי מסכתות, וכ-43,000 שעות לימוד עד היום!

בנוסף למסגרת הכוללת, כאמור, מדובר במפעל שעלותו נאמדת בכ-300,000 שקל בשנה: תשלום המילגות המכובדות לאברכים ולמוסרי השיעורים, ואחזקת המקום.

כדי לממן את העלות הגבוהה של המילגות, מידי שנה בתקופה זו יוצאים במבצע 'זבולון ויששכר', שגם מי שלא מגיע בעצמו ללמוד בכל ערב, יכול להכנס כשותף מלא למצווה הגדולה של אחזקת לומדי תורה ושותפות מלאה במצווה.

ר' זלמן: "אנו קוראים לבעלי בתים שרוצים להכנס לשותפות, כעת יש לכם הזדמנות מיוחדת: ביום חמישי בשבוע הבא תתקיים הגרלה על 10 כרטיסי טיסה לרבי, ועו"ד שרון גושן כמיטב המסורת יפקח אישית על ההגרלה.

 
אחת ההגרלות לנסיעה לרבי, שהתקיימה ב'מנדל'ס שול' (ארכיון COL)

"אז אל תתפלאו אם מישהו מהשותפים להסכם 'יששכר וזבולון', יזכה פתאום בשתי כרטיסי טיסה לרבי לחודש החגים..."

ר' זלמן מסכם ומוסיף: "מידי שנה עושים סיומים של מסכתות, בנוכחות רבנים ידועי שם, דבר שמוסיף קידוש ה' וכבוד לכפר חב"ד וליובאוויטש".

*

להשתתפות בהגרלה של מוסדות מנדל'ס שול -
לחץ כאן>>
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.