מערכת COL | יום י"ט אב ה׳תשע״ו 23.08.2016

בצפת ציינו היום את היארצייט של הרב לוי ביסטריצקי ע"ה

בצפת ציינו היום (ג') את היארצייט של הרב הבלתי נשכח, הרב לוי ע״ה ביסטריצקי. בשעות הבוקר הגיעו עשרות אנשים לקברו, שם הוכן על ידי העירייה מאהל מיוחד • הרב שמואל אליהו, רבה של צפת סיפר לנוכחים כי עבד עם הרב באופן שוטף במשך עשרות שנים והוא פוגש עד היום תושבים שמספרים לו כמה הרב לוי ע״ה חסר להם • עיריית צפת חידשה את אנדרטת הזכרון המוצבת באחד מרחובות הראשיים של שכונת כנען בעיר • המקווה של חמדון בלבנון, ובלוקים של קרח: לרגל יום היארצייט, שמענו מא' החסידים מוקירי זכרו של הרב, סיפור מדהים, והוא מתפרסם כאן לראשונה  הרב לוי ביסטריצקי ע"ה
בצפת ציינו היום את היארצייט של הרב לוי ביסטריצקי ע
משמאל למעלה: רבה של צפת הרב לוי ביסטריצקי ע"ה. מימין: אנדרטת הזכרון שחודשה ע"י עיריית צפת, לזכרו של הרב הבלתי-נשכח

בצפת ציינו היום (ג') את היארצייט של הרב הבלתי נשכח, הרב לוי ע״ה ביסטריצקי. בשעות הבוקר הגיעו עשרות אנשים לקברו, שם הוכן על ידי העירייה מאהל מיוחד לעולים לקברו.

הרב שמואל אליהו, רבה של צפת סיפר לנוכחים כי עבד עם הרב באופן שוטף במשך עשרות שנים והוא פוגש עד היום אנשים צפתיים שמספרים לו כמה הרב לוי ע״ה חסר להם.

עיריית צפת חידשה את אנדרטת הזכרון המוצבת באחד מרחובות הראשיים של שכונת כנען בעיר.

*

המקווה של חמדון בלבנון, ובלוקים של קרח

לרגל יום היארצייט, שמענו מא' החסידים מוקירי זכרו של הרב, סיפור מדהים, והוא מתפרסם כאן לראשונה:

בזמן מלחמת לבנון, נכנס חייל צה״ל לחנות והבחין כי המוכר בעל החזות הערבית לא נראה רגוע, לאחר כמה דקות סגר המוכר את הדלת וצעק ״שמע ישראל״ לעבר החייל היהודי. כאשר נותרו לבדם בחנות, לחש בעל החנות באוזנו של החייל שהוא יהודי(!) והתחנן בפני החייל שידאג לו לצרכים יהודיים.

בין לבין סיפר היהודי-הלבנוני אודות החיים היהודיים בעיירה בחמדון, ובמהלכה הגיעו גם למצב המוזנח של בית הכנסת המרכזי של בחמדון - לאחר שהפת״ח הפך את בית-הכנסת לבסיס שלו וזרע שם חורבן. אולם, אמר בעל החנות, עיקר הבעיה שלנו זה לא בית-הכנסת, אלא מקווה הטהרה שהיה יחידי בבחמדון ויצא מכלל שימוש עקב ההפצצות הקשות שהיו כאן. בקול חנוק מבכי ביקש בעל החנות מהחייל: "תעשה משהו כדי שיהיה לנו מקווה טהרה".

בקשה זאת של היהודי הלבנוני הגיע באותו יום לאוזנו של הרב לוי ביסטריצקי, רב חב״ד בצפת שלימים נבחר לרב העיר צפת, הרב שרק כמה שנים לפני כן עלה מארצות הברית חשש מעט לנסוע ללבנון, אך מכיוון שזו הייתה משימה חשובה, הוא נסע, לא לפני שביקש את ברכת הרבי מליובאוויטש מניו יורק.

כשהגיע הרב ביסטריצקי למקום וראה את החורבן וההרס הגדול שנעשה למקווה, רשם לעצמו את התיקונים אותם צריכים לבצע. לאחר מכן חזרו לצפת ותכננו לבוא ביום ראשון הבא לתקן את המקווה, אולם, מאחר שלא היה קשר טלפוני מישראל ללבנון, טלפן הרב ביסטריצקי לאמו – שהייתה גרה אז בארצות הברית וביקש ממנה שתתקשר לערבי בביירות ותזמין אצלו ליום ראשון הקרוב 200 בלוקים של קרח, כדי שיהיה ביכולתם למלאות את אוצר המים של המקווה. כך אכן היה, היא התקשרה והזמינה את הבלוקים.

כאשר הגיעו המשלחת מצפת ובראשם הרב ביסטריצקי ע"ה ביום ראשון בבוקר, המתין להם במקום המיועד הערבי שהביא איתו רק שני בלוקים בודדים של קרח, שאל אותו הרב ביסטריצקי מדוע הביא רק שניים, הרי הזמינו אצלו מאתיים?!, השיב לו הערבי, התקשרה אלי אישה וביקשה 200 בלוקים של קרח, זו כמות עצומה ולא רגילה, חשבתי שהיא לא יודעת על מה היא מדברת לכן הבאתי רק שתיים. לאחר שהסביר לו הרב ביסטריצקי שאכן יש צורך ב- 200 בלוקים של קרח, הלך הערבי והביא את הכמות הנדרשת. כשחזר אותו ערבי עם הכמות הדרושה, הכניסו הרב ביסטריצקי ואנשיו את הקרח כהלכה לתוך המקווה.

שבוע לאחר-מכן, חזר הרב ביסטריצקי לבדוק מבחינה הלכתית אם הכל כשורה, כשחזר לצפת דיווח על-כך לרבי מליובאוויטש, והוא נשאל האם יש חימום במקווה? כיון שלא סודר עניין החימום עד עתה, דאג הרב ביסטריצקי מיד לחשמלאי שסידר שם חימום מסודר.


יהי זכרו ברוך.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.