מערכת COL | יום י"ג אב ה׳תשע״ו 17.08.2016

ירידה לצורך עלייה: גידול משמעותי בהיקף עולם התורה

האם יש קשר ישיר בין צירוף הסיעות החרדיות לממשלה הנוכחית, וביטול מה שכונו 'גזירות לפיד', להתפתחות עולם התורה? ● מחקר חדש שמתפרסם השבוע, קובע כי לפי הנתונים, מספר האברכים ותלמידי הישיבות עלה בצורה דראסטית  לסיפור המלא
ירידה לצורך עלייה: גידול משמעותי בהיקף עולם התורה
(אילוסטרציה: חיים טויטו)

האם יש קשר בין צירוף הסיעות החרדיות לממשלה הנוכחית, וביטול מה שכונו 'גזירות לפיד', להתפתחות עולם התורה?

מחקר חדש שפרסם השבוע מכון ירושלים לחקר ישראל והמכון הישראלי לדמוקרטיה, אותו מפרסם 'הארץ', קובע כי לפי הנתונים, מספר האברכים ותלמידי הישיבות עלה בשנת 2015 ב-8%, זאת לאחר ירידה בשיעור זהה בשנים 2012–2014.

עפ"י הנתונים, מספר תלמידי הישיבות והכוללים החרדיים עמד בשנת 2015 על 108,390, מהם 67% הם אברכים, גברים נשואים שלימוד תורה הוא עיסוקם העיקרי. הנתון הזה משקף עלייה של 8% במספר התלמידים יחסית לשנה קודמת, בשיעור כפול מהגידול הטבעי (כ-4%).

שינוי זה מגיע אחרי ירידה עקבית במספר התלמידים: בתוך שלוש שנים, מ-2012 עד 2014, ירד מספר הגברים החרדים הלומדים ב-8% (7% ירידה במספר הבחורים בישיבות, ו-9% במספר האברכים). כלומר, תוך שנה אחת נמחקה שחיקה בת שלוש שנים במספר האברכים.
המגמה שנרשמה תחת ממשלת נתניהו-לפיד-בנט התהפכה עם הקמת הממשלה הנוכחית בשנת 2015, בה המפלגות החרדיות, שחזרו לקואליציה, דאגו לבטל בזו אחר זו את שורת החוקים שעברו ביוזמת "יש עתיד", שכונו "גזירות לפיד", וצמצמו כמעט לחלוטין את הקצבאות לתלמידי ישיבות, לאברכים ולתלמידי חו"ל.

הממשלה הנוכחית הגדילה את תקציב הישיבות מ-564 מיליון שקל בשנת 2014, ל-984 מיליון בראשית 2016. לאחר מכן הוגדל התקציב ל– כ-1.1 מיליארד שקל.

שנתון החברה החרדית, משרטט את הפרופיל של החרדים בישראל, בהסתמך על מאגר של מספרים הלקוחים ממקורות מוסמכים וגלויים: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הביטוח הלאומי, צה"ל וגורמים רשמיים נוספים. הספר, על 212 עמודיו, כולל פרקים על דמוגרפיה, חינוך, כלכלה, רווחה ואורחות חיים.

את השנתון יזם ד"ר גלעד מלאך, ראש תוכנית חרדים בישראל של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שגם כתב אותו יחד עם ד"ר מאיה חושן וד"ר לי כהנר.

העלייה במספר האברכים מצטרפת לנתונים רבים אחרים בשנתון המעידים על התעצמות הקהילה החרדית ועל מגמות– ובראשם הנתונים הדמוגרפיים: החרדים מונים יותר מ-900 אלף נפש, שהם 11% מכלל אוכלוסיית המדינה ו-18% מאוכלוסייתה הצעירה (גילאי 0-19); במשפחה חרדית בממוצע יש 6.9 ילדים לעומת 2.1 בממוצע בציבור הכללי, והנתונים על הגידול במערכות החינוך החרדיות.

עוד בדו"ח: יותר ויותר גברים חרדים יוצאים לעבוד באופן מדווח, והשנה מדווח "הארץ", נחצה לראשונה זה שנים רבות קו האמצע עם כ-51% עובדים. כ-19% מהחרדיות והחרדים בני 20 ומעלה למדו או לומדים לתואר אקדמי, קבוצה שהולכת וגדלה משנה לשנה כמו גם שיעור משתמשי האינטרנט החרדים (41%), ועוד.

ד"ר מלאך העיר, כי עם כל השינויים שעולים מהשנתון לא נשברת המסגרת הקהילתית החרדית. "אנשים יוצאים ללמוד לימודים אקדמיים או מתגייסים לצבא, ועדיין נשארים, מבחירה, בתוך הקהילה החרדית. הקהילה מצדה כבר לא מרחיקה אותם", אמר.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.