מערכת COL | יום ט"ו אייר ה׳תשע״ו 23.05.2016

"ויהי בארבעים שנה" • ה"פאראד" המיוחד בשנת תשל"ו

בדרך כלל התקיים "פאראד" בחזית 770 בשנים בהן חל ל"ג בעומר ביום א' בשבוע. יוצאת מן הכלל היתה השנה שהוכרזה על ידי הרבי כ"שנת החינוך", שנת תשל"ו - לפני ארבעים שנה בדיוק • על היוזמה באתערותא דלעילא, על ששת הפסוקים שנוספו במהלך ה"פאראד" ועל השידור לציון הרשב"י במירון • וגם: למי הורה הרבי לרקוד ב"פאראד", ומה הכריז הרבי בסיום הריקוד? • יומן מרתק -  "פאראד" תשל"ו
הרבי ב"פאראד" בשנת תשל"ו (צילום: JEM)

בשנת תשל"ו לא חל ל"ג בעומר ביום ראשון ובפשטות לא הייתה סיבה לארגן "פאראד". אלא שבאותה שנה יצא כ"ק אדמו"ר בקריאה כי שנת תשל"ו תהיה "שנת החינוך". עד מהרה החליטו חסידים כי הפתיחה המתאימה ביותר ל"שנת חינוך", יהיה "פאראד"...

כשכתבו לרבי את ההצעה לקיים 'פאראד' למרות שלא היה זה ביום ראשון, ענה הרבי: אם אפשר להשיג מספר גדול של ילדים – כדאי.

רשמית לא הודיע הרבי על השתתפותו, אך היו שניחשו שכך יהיה, בפרט עם הדלפת הידיעה לפיה ביקש הרבי שיכינו קשר טלפוני עם מירון. בימים הסמוכים לל"ג בעומר, היה נראה שמפאת מזג האויר הסוער לא יוכל הפאראד להתקיים. הרב י"י העכט הכניס אל הרבי בקשת ברכה לקיום התכנית, ולהפתעתו הרבי ענה שהוא מקווה להשתתף בפאראד! אין צורך לציין מה פעלה ידיעה זו בקרב התמימים ואנ"ש...

כשצא"ח (בניו-יורק) שיגרו דו"ח מההכנות, כתב הרבי: "נת' ות"ח ת"ח, ודבר בעתו בסמיכות לל"ג בעומר הילולא דרשב"י, כי שם צוה ה' את הברכה חיים עד העולם. אזכיר עה"צ. ויה"ר שהמדובר יבוא לידי פועל שהמעשה הוא התכלית".

לכבוד הפאראד תלו את ששת הפסוקים הראשונים לילדי ישראל – עליהם הכריז הרבי כשבועיים קודם לכן, בהתוועדות שבת ר"ח אייר – בשלטי ענק. על הבנינים הסמוכים ל-770.

בבוקר ל"ג בעומר מלאו השמים עבים קודרים, גשם עז ירד בכל ניו יורק, והיה חשש גדול שהגשם ישבש את מהלך הפאראד. על אף מזג האויר, התחילה התכנית ב'ברכת כהנים' רבתי, ולאחריה יצא הרבי אל הקהל. באורח פלא לא ירד גשם כלל במשך כל הפאראד.

בשנה זו עצר הרבי לראשונה בדברו מפעם לפעם, כדי לאפשר להרב העכט לתרגם את השיחה לאנגלית (עד אז הוא היה מתרגם רק בסוף השיחה כולה). בהמשך נודע הפלא, שבדיוק בהפסקות אלו נותק הקשר ששידר את השיחה לאה"ק, ועד שהרב העכט סיים לתרגם, הצליחו לחדש את הקשר.

בשיחה הוסיף הרבי שישה פסוקים על הפסוקים שקבע בר"ח אייר, ובהוראת הרבי צירפו אחר ל"ג בעומר את הפסוקים האלו לפסוקים שכבר נתלו על הבנינים הסמוכים.

אחר השיחה עברו לפני הרבי הילדים והמוצגים, ומספרם הרב גרם נח"ר מרובה לרבי. מאז מכריזים את י"ב הפסוקים בכל פאראד ובכל 'ראלי' – כינוס ילדים – ברחבי העולם.

בשעה שעברה אחת התצוגות, שהראתה כיצד עוסקים התורה כל היום, מהבוקר עד הערב, מקימה ועד שכיבה, אמר הרבי להרב העכט שהוא רואה מיטות אבל לא כריות...

בסיום הפאראד, בשעה 1:40 לערך, שרו ניגון הקפות להרלוי"צ זצ"ל, והרבי הראה להרב משה העכט ע"ה לרקוד והתחיל הרב הנ"ל לרקוד עם אחד, ואחר-כך הצטרפו אליו עוד. ולאחרי זה הרבי הכריז "לשנה הבאה בירושלים!" (ניתן לשמוע את זה באחד הטייפ'ס של ניגוני התוועדויות).

כמו בכל ל"ג בעומר, בדרכו של הרבי לאוהל הק', עבר בתוך הפארק המיוחד בו הילדים שיחקו, אבל היה זה כבר מאוחר בשעה שהילדים כבר נסעו חזרה לביתם. קהל אנ"ש והתמימים חשבו שהרבי יחזור מהאהל מוקדם מפני ספירת העומר ויהיה התוועדות, אך לפועל הרבי חזר בשעה הרגילה, ולא התקיימה התוועדות.

מענה הרבי אודות הפאראד היה: "נת' ות"ח ת"ח. ויהי רצון שהמדובר יהי' לפועל שהמעשה הוא התכלית".

(לעריכת היומן נעזרנו ב"קובץ לחיזוק ההתקשרות" שיו"ל ע"י ועד תלמידי התמימים העולמי.)

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.