מערכת COL | יום ד' אייר ה׳תשע״ו 12.05.2016

הכירו את השליח שסוחף את הצעירים התל-אביבים ● מיוחד

השבוע, נתפס בעדשת המצלמה, שליח בית חב"ד לצעירים בתל אביב הרב עדי אלפנט כשהוא מניח תפילין למוכר עיתוני "הארץ" ● בראיון מיוחד ל-COL שמענו ממנו על 'סוד הקסם' המושך צעירים, על השבת האחרונה בכפר-חב"ד והתרוממות הרוח עם 40 צעירים תל-אביבים ● וגם: מה הוא הקונספט הייחודי שנקרא 'החברותא'? ● מגזין שישי  רב הצעירים בתל אביב
הכירו את השליח שסוחף את הצעירים התל-אביבים ● מיוחד
הרב אלפנט והצעירים התל-אביבים
משה בן-חיים

מהו סוד הקסם? עשרות צעירים תל-אביביים מגיעים לכפר חב"ד, עם הרבה חום והתלהבות. הם עולים לתורה, מתפללים, שרים בדבקות, וגם... אומרים תהילים כנהוג, לפני התפילה בשבת מברכים. מה הביא אותם מה'בוהמה' הצפונית להתחבר לשליח הצעיר הרב עדי אלפנט, ולהגיע לכפר חב"ד?

השבוע נתפס הרב אלפנט בעדשת המצלמה כשהוא מניח תפילין למוכר עיתוני 'הארץ' בתל אביב. פתחנו את השיחה בשאלה: מה בדיוק קרה שם?

והרב אלפנט מספר: "אנו מפעילים בתל-אביב שני דוכני הנחת תפילין קבועים, אחד בדיזינגוף והשני בארלוזורוב. בארלוזורוב הדוכן יחסית חדש, מזה כחצי שנה. יום אחד, נפתח מולנו דוכן חדש: מכירת עיתוני 'הארץ'. משהו שם צד את תשומת ליבי: היה כתוב על השלט, 'הגיע הזמן שתשקיעו במוח שלכם...'


תשקיעו במוח: הרב עדי אלפנט עם מוכר העיתונים, השבוע 

"ניגשתי לבחור בחיוך, והצעתי לו להניח תפילין. למעשה השתמשתי בטרמינולוגיה של השילוט עצמו: 'אולי הגיע הזמן שגם אתה תשקיע במוח שלך?', אמרתי בחיוך. והטיעון אכן שכנע, כך הגיעה לידכם 'תמונת היום'"...

לאחר ששמענו את סיפורה המלא של התמונה, קצת רקע על השליחות?

"נתחיל מהתחלה. נולדתי בארה"ב וגדלתי בזכרון יעקב. השליח הרב יוסף יצחק פריימן חיבר אותי לחסידות חב״ד, ובהמשך הפנה לישיבת 'חזון אליהו' בתל אביב, שע״י מרכז חב״ד ת״א בראשות הרב גערליצקי.

"עם הזמן הפכתי להיות חלק מהצוות. נוכחתי לראות שאני מצליח בשיעורים עם הצעירים והחיבור איתם פשוט וטבעי. ואז הגיעה הצעה מארגון חב"ד בקמפוס בראשות הרב משה שילת ובניהול הרב דוד קורץ. בהתחלה הציעו שנפעל בחיפה, לבסוף התברר שצריך גם שליח לצעירים בת"א, וכך הגעתי ל'בית חב"ד לצעירים - מרכז תל אביב', תחת השליח הראשי הרב יוסף גרליצקי.

"מרכז הפעילות שלנו הוא ביהושע בן נון 9 בבית כנסת של הרב הכט שאיתו אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מוצלח ופורה".

מיזם חברותא

מה זה "חברותא" ואיך זה התחיל?

"הכל התחיל בביתו הפרטי של תל אביבי ויחצ"ן רציני. שיעור תורה שמסרתי לו ולחבר נוסף, המשיך בעשרות תל אביבים שנפגשים אחת לשבוע ברוטשילד ולומדים מאמרים ושיחות של הרבי אל תוך הלילה, חלופה שנהייתה אטרקטיבית לא פחות מעוד בילוי ליילי, כנהוג. בהמשך זה גדל ואותה דירה היתה צרה מלהכיל, זה הזמן בו השיעורים עברו לבית עסק גדול בתל אביב, בניהולו של אותו בחור.

"בימי רביעי בשעות השיעור המוסיקה כבתה, החבר׳ה מתיישבים בהפרדה ולומדים יחד חסידות לעומק. אפילו את המטבח בעסק דאגו להכשיר ואף לסגור בשישי-שבת.

"מפה לשם, העניין תפס תאוצה והפך לקונספט שנקרא ׳החברותא׳ בדיוק כמו אז - במפגש הראשוני.
בתמונה למעלה: קונספט 'חברותא' בתל אביב. למטה: כוחה של התוועדות חסידית...

"כיום צעירים תל אביבים רבים לוקחים חלק בחברותא ומכירים את 'הקונספט' המוצלח. אגב, לאותו מנהל בר כבר יש מנחם מענדל קטן ב״ה"...

איך בכלל אתה תופס אותם? אתה חסיד חב"ד בלבוש חסידי, הם מלב ה'בוהמה' בתל אביב?

"האמת היא שאני לא עושה שום דבר חדש. דוכן תפילין בפינת הרחוב, עושה את העבודה. אני שואל עוברי אורח בסבר פנים: 'מה שלומך', ו'איפה אתה גר', רושם כתובות ומספרי טלפון, וכך זה קורה, כמו שכתוב 'ואתם תלוקטו לאחד אחד'.

"בנוסף, הרבה מהחשיפה לעניין מתרחשת בזכות הפלטפורמה המדהימה של ארגון חב״ד בקמפוס שמאפשרת בדרכים רבות ומגוונות לפנות לקהל היעד שלנו ולהפוך אותם לחלק מאיתנו".

השבת המוצלחת בכפר-חב"ד

ספר לנו על בשבת האחרונה בכפר-חב"ד.

"קודם כל, זו יוזמה של 'חב"ד בקמפוס'. בדרך כלל, לאחר שהחבר'ה מתחזקים תקופה ארוכה בשיעורים, לוקחים אותם לשבת חוויתית ב'מכון אסנט' בצפת. הפעם, החלטנו לעשות זאת בכפר חב"ד.

"היה מדהים! שמחתי מאד לגלות את החיבור של הקבוצה למקום, לשקט, ולאווירה.. הזכיר להם גיחה קטנה לגליל - רק במרחק של 10 דק׳ נסיעה...

"ביום שישי לפני כניסת השבת, הרב מיכאל ווייגל העביר סדנא ב-770 וריתק את כולם. פתחו עבורנו במיוחד את קה"ת, וכאן המקום להודות על כך.
 
קבוצת הצעירים עם הרב עדי אלפנט בכניסה ל-770 בכפר חב"ד, בשבוע שעבר

"החדרים שקיבלנו במלונית החדשה היו ברמה גבוהה, וכך גם כל התנאים הגשמיים.
הרעיון היה חויה של שבת חסידית במלואה, הכוללת הליכה למקווה לפני התפילה, ולימוד חסידות. תפילה ב-770 בחדר הרבי, דבר שריגש מאד את כולם! תושבי הכפר קיבלו אותנו בחום ובלבביות.

"בסעודת ליל שבת התוועדתי עם הקבוצה, על 'עשו כל אשר ביכולתכם', וישבנו שעות ארוכות אל תוך הלילה. היה 'לחיים', ניגוני חב"ד, הרבה חבר'ה נפגשו אחרי זמן שלא התראו, כמו פגישת מחזור.

"תוכנית מיוחדת לנשים הייתה עם הגב' מירי שניאורסון והגב' בולטון, על 'העצמה נשית', והותירה רושם רב על המשתתפות".

איך הגיבו הצעירים?

"התגובות היו נפלאות. הם פשוט נפעמו מהמקום, עשר דקות מת"א, מקום שקט, צמחיה פורחת. שבת שלימה לא לשמוע את קול שאון העיר, זה בשבילם חידוש מרענן. שבת כפרית ייחודית. לאחדים זו שבת ראשונה אותה זכו לשמור כהלכה. חלקם קראו את כל ספר התהילים בהתאם לשבת מברכים.

"ב-770 הוציאו ספר תורה במיוחד בשבילנו, וכל אחד קיבל עליה לתורה, עבורם זו חוויה בלתי נשכחת".

'חיבוק חם מהרבי'

הרב אלפנט מספר על התגובות החמות שקיבל. "'לא התרגשתי כך מאז הבר מצווה שלי', אמר לי אחד המבקרים. סיפרתי להם בשם הרבי שאמר 'מי שלא יכול להגיע אלי שיבוא ל-770 בכפר חב"ד׳ ואכן ניתן היה לחוש את החיבוק החם שקיבלנו מהרבי, גם דרך החסידים, תושבי הכפר, שקיבלו אותנו בכזו הכנסת אורחים מוערכת. אנשים נפלאים שבהיכרות ראשונית זו הצליחו להרשים מאד את החבר׳ה שלנו מתל אביב".

שתף אותנו בסיפור מהפעילות.

"היה לי סיפור ממש עכשיו, 'טרי' ויוצא דופן: בשעת צהריים שבתית, אני יושב בביתי ולפתע רואה מבעד החלון חבר ילדות, מזכרון יעקב, שם גדלתי. לא התראנו מאז שהתחתנתי. קראתי לו מלמעלה: 'תעלה לקפה!'. כשראה אותי עם הלבושים והתפאורה הבייתית הבחנתי שהוא מופתע מאד וזו לו חוויה ראשונה מסוגה.

"תוך כדי דיבור על דא ועל הא, הוא מספר שמתחתן עוד חודשיים. איחלתי לו מזל טוב, אבל משום מה אני שם לב שהוא זע בכיסאו בחוסר נוחות. לא לחצתי, ונושא השיחה התגלגל הלאה, כך הסתיים המפגש הספונטני שלנו.

ו"הנה, אחרי כמה ימים הוא מתקשר: 'האמת, שתכננו הכלה ואני להתחתן בלי רב. אני מרגיש שלא במקרה פגשתי אותך, אני רוצה שתחתן אותנו!...'

"כעת, ניצבה בפני בעיה: בספירת העומר לא מתחתנים. מה עושים? אם לא אסדר את הקידושין בזמן שתכנן, הוא ח"ו יבחר בנישואים אזרחיים! התייעצתי עם רבנים, ואף אחד לא רצה לחתן אותו בגלל הסיבה הנ"ל.

"אחד משלוחי חב"ד שמע את הסיפור והפנה את תשומת ליבי למכתב של הרבי בנושא דומה, על זוגות עולים מרוסיה שהחתונה שלהם התעכבה בגלל ימי הספירה. הרבי כתב במענה ק' שלא יעכבו אפילו לרגע! כדי למנוע איסור. לבסוף התייעצתי עם רב ומורה הוראה והוא התיר. בים שישי האחרון, באו תחת חופה וקידושין כדת משה וישראל"...


הרב עדי אלפנט במהלך סידור הקידושין, בשבוע שעבר

לסיכום?

"ב״ה, השלוחים הפכו את העולם, עכשיו צריך משיח..."

הרב עדי אלפנט בהתוועדות פורים סוחפת בתל-אביב. צפו:
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.