מערכת COL | יום א' אייר ה׳תשע״ו 09.05.2016

איך תזהרו מנחשים? מוישל'ה גוטמן מסביר

כולם כבר מכירים בכפר: למישהו נתקע הרכב בלי מצבר, או בעיה אחרת? המתנדבים המסורים של ארגון ״מתנדבים בכפר״ בניהולו של מוישל'ה גוטמן יגיעו בשמחה לעזור. לאחרונה התקבלו קריאות מצוקה של תושבים על נחשים – חלקם ארסיים – שמשוטטים בחצרות, וגם לתוך בתים בכפר הגיעו ● מוישל'ה, יחד עם המתנדבים מגיעים במהירות, ועד להגעת לוכד מוסמך הם מסייעים במתן מענה ראשוני ● מהם כללי הזהירות הנדרשים? ומה עושים כשרואים נחש ארסי? מוישל'ה גוטמן, מסביר  זהירות, נחשים
איך תזהרו מנחשים? מוישל'ה גוטמן מסביר
מימין: נחש צפע שנלכד בחדר השינה בבית בכפר. משמאל: נחש ארסי באחד החצרות. בעיגול: מנהל "מתנדבים בכפר" מוישל'ה גוטמן

משה בן-חיים

ערך ההתנדבות בכפר גבוה מאוד, ובכל קריאה מהתושבים לסיוע או מצוקה נענים המתנדבים מיד לעזרה יש מתנדבים שמגיעים תוך זמן קצר מאוד לתת מענה בכל עניין. קטן כגדול.

לאחרונה, רבו מקרי שוטטות של נחשים, חלקם נחשים ארסיים ומסוכנים, ביניהם צפע ארץ-ישראלי, והללו לא נרתעים גם להיכנס לחצרות, ובמקרים מסוימים גם לתוך בתים.

שוחחנו עם מנהל הארגון מוישל'ה גוטמן, לשמוע ממנו על התופעה, וגם דרכי התגוננות אפשריים. הוא נענה בשמחה, "כדי שידעו מה לעשות במקרים כאלו".

והוא משתף אותנו: "בתקופה האחרונה נלכדו בכפר ע"י אנשי מקצוע בסיוע המתנדבים למעלה מ - 30 נחשים! ומתוכם בשבועיים האחרונים - 22. יותר ממחצית הם מזן 'צפע ארץ-ישראלי' ארסי ומסוכן. רק ביום חמישי נלכדו שני נחשי צפע בחצרות, ואמש (ראשון) נלכד נחש שטיפס עד לקומה שנייה בחדר השינה!"

אכן, סיכום מצמרר.

"ומה עושים עם הנחשים שנלכדו?" שאלנו אותו. והוא מפטיר בחיוך כוותיק ומנוסה: "מחזירים אותם לטבע. כידוע, נחש הוא חיה מוגנת".

ומה באמת עושים כשרואים נחש?

"דבר ראשון, יש להתרחק בצורה זהירה, ולקרוא ללוכד נחשים של המועצה. בנתיים, אפשר להסתייע בארגון "מתנדבים בכפר" שייתן מענה ראשוני, וירחיק את הסכנה עד להגעת הלוכד המוסמך".


נחש צפע ארסי שנלכד בחדר שינה בקומה השנייה, באחד הבתים בכפר


מה הם אופני הזהירות מנחשים?

"יש להקפיד להתקין רשתות לדלתות והחלונות בבית. כשיוצאים לחצר, כדאי לצאת עם נעליים סגורות. אין להשאיר בחצרות חפצים שאינם בשימוש, ולא מים, כי נחשים מחפשים מים. חפצים שאינם בשימוש או עשבייה לא מנוכשת מביאה עכברים וחולדות, והנחשים באים בעקבותיהם, בתקופה זו במיוחד. נחש חי בטבע, ולא מגיע לאיזור חשוף ונקי. הכפר מוקף בפרדסים, ונחשים עלולים להגיע גם לשטח הכפר, ולכן יש לשמור על נקיון החצרות.

"היו לאחרונה בכפר שני מקרי הכשה, ב"ה שלא הגיע לכלל סכנה.

"במקרה הכשה של נחש: לא לזוז, ולהזמין מיד מד"א. ב"ה בכפר חב"ד יש קרוב ל-30 מתנדבי הצלה ומד"א. לאדם המוכש לא כדאי לזוז ממקומו, כי הארס עלול להתפשט יותר, ולהביא ללחץ דם גבוה, וסכנת התייבשות.

"לסיכום, חשוב לדאוג לסביבה נקייה בחצרות, ולנקוט באמצעי זהירות", מסכם מוישל'ה גוטמן, וממהר לעוד קריאה של "מתנדבים בכפר". 

בכל בעיה או מפגע ניתן להתקשר למוישל'ה גוטמן:  054-3366544
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.