מערכת COL | יום ט"ז אדר ב ה׳תשע״ו 26.03.2016

רבנים ומו"צים מזהירים: יש חמץ ברוב הסיגריות המיובאות (פ)

בבדיקת מעבדה מיוחדת התברר כי סוגי הסיגריות המיובאות מחו"ל ומשווקות כיום בארץ, עשויות ממאות רכיבים שונים שנבדקו והתבררו כטעונות כשרות לפסח ● גדולי הדור הורו "כי יש להימנע מלעשן כל סוגי הסיגריות שלא נתברר בבירור מה הוכנס שם" ● לפרטים מלאים
רבנים ומו
(צילום אילוסטרציה: שמוליק סופר, COL)
תהליך יצור הסיגריות בימינו מורכב ביותר. הסיגריות המיוצרות בחו"ל מכילות בנוסף לטבק, מגוון חומרי גלם המשמשים להארכת חיי המדף של הסיגריה, משמרי טעם, גורמי התמכרות, עמילנים, דבקים ועוד, בנוסף לטבק שטוף באלכוהול המשמש כמילוי בסיסי בכל הסיגריות.

נתונים אלה התבררו בעקבות בדיקה יסודית שערך בערב פסח תשע"ד הכימאי הנודע הד"ר הרב אליהו ליכט, אשר גדולי ישראל סומכים עליו את ידיהם בכל הנוגע להכרעות הלכתיות הנוגעות לחומרי גלם.

בעקבות הדיון הער שהתנהל אצל גדולי הפוסקים באשר לכשרות הסיגריות, נטל ליכט את הכפפה, ישב על רשימות מרכיבי הסיגריות מהחברות השונות מחו"ל, ניתח אותם מקצועית וגילה לתדהמתו כי חלק ניכר מהרכיבים בסיגריות הפופולאריות ביותר, טעון כשרות לפסח, ראוי למאכל כלב וקיים חשש גדול שהינו חמץ ממש. כך שהימנעות מעישון סיגריות בפסח אינה עוד חומרה יתרה, אלא כרוכה באיסורי חמץ ממש.

בעיית עישון הסיגריות בפסח מעסיקה את גדולי הפוסקים מאות בשנים, רבנים ומו"צים רבים ישבו על המדוכה, דנו בדברים במישור ההלכתי והמעשי והגיעו להכרעה עפ"י פסיקת המגן אברהם, המהר"ם שיק והמשנה ברורה: עישון סיגריות בפסח אסור בתכלית, משום החמץ המעורב במרכיבי הטבק.

בראש הפוסקים נגד עישון בפסח היה הגרי"ש אלישיב זצ"ל שדעתו היתה החלטית לאסור עישון בפסח אם לא הוברר כדבעי שאין בו שום תערובת, כעדות תלמידיו הגר"י אפרתי, הגר"י דרזי והגר"ד מורגנשטרן. ועוד אמר הגרי"ש אלישיב זצ"ל בעניין, כי יש להימנע מלעשן כל סוגי הסיגריות שלא נתברר בבירור מה הוכנס שם. והוסיף, שציבור יראי השם יהיו נמנעים מלעשן גם בערב פסח מסוף זמן אכילת חמץ משום החשש הנ"ל, וכן ראוי למכרם לגוי וזה שניפסל מאכילת כלב אינו מספיק.

בעל ׳פלגי צבי׳ כתב בספרו כי שאל בעניין עישון בפסח את מרן הרב וואזנר זצוק״ל שאמר שמעולם המדקדקים לא עישנו בפסח סיגריות שעירבו בהן חמץ.
.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.