מערכת COL | יום ט' ניסן ה׳תשע״ו 17.04.2016

15 שנה להרה"ח ר' אברהם גורביץ ע"ה ● זכרון להולכים

היום ט' ניסן, חל היארצייט של הרה"ח התמים ר' אברהם בהרה"ח ר' רפאל דובער גורביץ, וציון 15 שנה לפטירתו ● ר' אברהם גורביץ למד במחתרת בישיבת תומכי תמימים וקיים תורה ומצות במסירות נפש מאחורי מסך הברזל ● היה מוותיקי כפר חב"ד, קבע עיתים לתורה, עסק במבצעי הרבי שנים רבות ● כתב COL שמע על החסיד שהיה חלק בלתי-נפרד מדמויות החסידים בכפר חב"ד  ר' אברהם גורביץ
15 שנה להרה
הרה"ח ר' אברהם גורביץ ע"ה, על רקע "בית נחום יצחק" בשיכונים בכפר חב"ד

כתב COL

היום ט' ניסן, חל היארצייט של הרה"ח התמים ר' אברהם בהרה"ח ר' רפאל דובער גורביץ, וציון 15 שנה לפטירתו.

כתב COL שמע בכפר חב"ד, קורטוב על הדמות המיוחדת, שהיתה חלק בלתי נפרד מהדמויות החסידיות של וותיקי כפר חב"ד.

ר' אברהם נולד ברוסיה, לאביו הרה"ח ר' רפאל דובער גורביץ, שהיה חסיד ומקושר לרבותינו נשיאנו, והיה מלמד תורה במחתרת ברוסיה במסירות נפש.

ר' אברהם למד בצעירותו במחתרת בישיבת תומכי תמימים וקיים תורה ומצות במסירות נפש מאחורי מסך הברזל.

כשעלה לארץ, קבע את ביתו בכפר חב"ד. קבע עיתים לתורה ולמבצעי כ"ק אדמו"ר נשיא דורנו.

שנים רבות עבד במפעל טקסטיל באיזור התעשייה בכפר חב"ד, וזאת מבלתי לוותר בתחילת היום על טבילה במקווה, שיעור ותפילה במניין.

א' מתושבי הכפר מספר: "היה יהודי ירא שמים, ולומד בשיעורים הקבועים בבית הכנסת. הקפיד מאוד ולא ויתר על מקווה לפני התפילה. אני לא יכול לשכוח את 'הציור' של ר' אברהם כשהוא היה מדווש על אופניו יום-יום למפעל הטקסטיל בו עבד. מהדמויות של פעם בכפר, יהודי חסידי שעמל לפרנסתו", הוא משתף בזיכרונותיו.

מאחד החסידים בכפר חב"ד, שהכיר את ר' אברהם, שמענו את הדברים הנ"ל: "ר' אברהם למד בתומכי תמימים מאחורי מסך הברזל, וזה היה ניכר עליו בהנהגות חסידיות בצורה 'פנימית'. היה מפריע לו שמישהו התנהג שלא כשורה, כמו שהיה נהוג בליובאוויטש".

א' מבני המשפחה מספר על חברותא הקבועה שהיתה לו יום-יום במשך שנים, עם הרה"ח ר' מאיר פריימן ב"בית נחום יצחק" בשיכונים בכפר. "הוא סיים במסגרת זו את הש"ס 8 פעמים", הוא נזכר. "לא היה מפספס אף פעם רמב"ם, גם כשהיה יום חתונה, היה קודם מסיים את הלימוד היומי, כתקנת הרבי".

החמיר על עצמו מאוד בפסח

בן המשפחה ממשיך ומספר אנקדוטה מהנהגותיו בפסח: "היה מחמיר מאוד על עצמו בפסח. היה אוכל רק מצות, בשר ויין, במשך כל החג. גם עגבניות מקולפות לא היה אוכל. חלב היה קונה אך ורק מר' זוסיק ריבקין". (הרפתן המיתולוגי והחסידי של כפר חב"ד)

כחלה ר' אברהם והתקשה ללכת בעצמו, לא וויתר על טבילה במקווה לפני התפילה. "אחד מהבנים היה מלווה אותו למקווה, והוא טבל בכוחות עצמו. לא חשש אפילו לטבוע, עד כדי כך לא וויתר על מקווה", הוא מספר.

כחסיד ומקושר לרבי, לא ויתר ר' אברהם על זיכוי יהודים במבצע תפילין, בכל יום שישי. "לא הפסיד כל יום שישי 'מבצעים', והיה נוסע במשך שנים יחד עם יבדלח"ט ר' יוסק'ה ניימרק, ור' שמעון בקרמן לכלא 4 בצריפין לזכות חיילים-אסירים", מספר לנו מתפלל ב"נחום יצחק".

"קמחא דפסחא" בסתר

ר' אברהם אסף במשך כמה שנים "קמחא דפסחא" לאחד מהתושבים שנזקק לכך. גם כשמצבו-הוא לא היה שפיר מבחינה כלכלית, לא לקח טיבותא לנפשיה.

כשפרש לפנסיה מעבודתו במפעל הטקסטיל בכפר, לימד תורה בכולל מיוחד לעולים בלוד, שם השפיע עליהם תורה וחסידות. חינך את ילדיו להתקשרות לכ"ק אדמו"ר נשיא דורנו.

נולד ביום ג' מרחשון ה'תרצ"א ברוסיה ונפטר בט' ניסן שנת ה'תשס"א, מנ"כ בהר הזיתים.

יהי זכרו ברוך.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.