מערכת COL | יום ב' ניסן ה׳תשע״ו 10.04.2016

סערת בשר הטריפה: הפקחים הונחו להעלים עין ● מזעזע

כמו שפורסם, נתפסה לאחרונה רשת שהבריחה בשר טריפה לישראל ● כעת, מתברר כי מדובר רק ב'קצה הקרחון': לחצים של מספר גורמים הם שעמדו מאחורי הכנסת בשר הטריפה והמזוהם למסעדות ולחנויות בישראל במשך שנים  שערוריית הטריפה
סערת בשר הטריפה: הפקחים הונחו להעלים עין ● מזעזע
בשר טריפה שהוסלק בדופן כפולה במשאית, ונתפס במחסום בשבוע שעבר, בדרכו מרמאללה לירושלים (צילום: דוברות המשטרה)


כתבה שפורסמה היום ב'מקור ראשון' וב-nrg, חושפת 'קצה קרחון' בתעשיית הברחת בשר הטריפה לישראל במשך שנים. מסתבר, כך על פי התחקיר שהתפרסם, כי לחצים של הממשל האמריקאי, של מתאם פעולות צה"ל ביהודה ושומרון ושל ארגונים בינלאומיים הם שעמדו מאחורי הכנסת בשר הטריפה והמזוהם למסעדות ולחנויות בישראל במשך שנים. מהכתבה עולה כי שיקול מדיני גרם לממשלות ישראל להתיר להכניס תוצרת של מפעלי בשר ערביים ביו"ש לתחומי הקו הירוק, בידיעה שהבשר טרף, וגם אינו עומד בתקני בריאות הציבור.

"נאמר לשוטרים ולפקחים לא לאכוף"

"עצמו עיניים במודע", טוען פקח היודע דבר, "הייתה הנחיה, אך נאמר לשוטרים ולפקחים לא לאכוף אותה. באופן רשמי ההיתר היה להכניס את הבשר למפעלים במזרח ירושלים, אך למעשה מרגע שחצו את המחסומים לא הייתה כל מניעה להגיע איתו למערב העיר, לבית-שמש ולתל-אביב". הנוהג נפסק רק לאחרונה בעקבות החלטה של שר החקלאות, אורי אריאל, שסירב להמשיך ולהעלים עין מהתופעה. הסירוב הזה גרר את חשיפת התופעה בימים האחרונים של הבשר המוברח.

אפשרו הכנסת הבשר 'מטעמים מדיניים'

מהמידע ומהמסמכים שהגיעו ל'מקור ראשון' עולה כי במשך שנים הסכימו כל רשויות הממשלה הנוגעות בדבר לאפשר את הכנסת הבשר, מטעמים מדיניים. מדובר בראש ובראשונה במשרדי החקלאות והבריאות, אף שעדכונים הועברו גם לראש הממשלה ולשרי הביטחון והחוץ שכיהנו בישראל מתחילת העשור.

כך למשל, במסמך רקע שכתב לפני שנתיים המנכ"ל הקודם של משרד החקלאות, רמי כהן, נכתב כי "ביוני 2010, לפי החלטת משרד הבריאות, הסתיים תוקפו של ההיתר. לאחר פנייה של גורמים מטעם מתאם הפעולות בשטחים ומשרד החוץ, וקבלת עמדתם של שר הביטחון ושר החוץ (אהוד ברק ואביגדור ליברמן) שיש לאפשר את המשך הייבוא משיקולים מדיניים, ניתנה הנחיה לא לאכוף את האיסור על ייבוא מזון מעובד מן החי משטחי הרש"פ". כמו כן נכתב במסמך שההנחיה המאפשרת הכנסת בשר "הוארכה מעת לעת".

עם כניסתם למשרד החקלאות למדו השר אריאל והמנכ"ל שלמה בן-אליהו ש"השירות הווטרינרי ומשרד הבריאות לא מרוצים" מההסכמות בעניין ייבוא הבשר, וש"מבחינה מקצועית אין מקום לאפשר את הכנסת המוצרים, וההסכמה ניתנה עקב פניית גורמים מדיניים" - כך נכתב במסמך מאוגוסט 2015. בהנחיית אריאל נבחן הנושא מחדש, ובמהלך הבדיקה הגיעו למשרד החקלאות פניות חוזרות ונשנות של האמריקאים ושל מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, להמשיך להתיר את העברת הבשר למזרח ירושלים, למרות הסיכון לציבור.

בשלושה מכתבים ששיגר האלוף מרדכי בחודש שעבר למשרד החקלאות הוא ביקש להמשיך להתיר את שיווק הבשר בנימוקים מדיניים, ובראשם החשש שהרשות הפלסטינית תחרים את ישראל. בתגובה כתב לו המנכ"ל בן-אליהו: "פגיעה בריאותית באזרחי ישראל מול הטיעון שהרש"פ תחרים אותנו בלתי מתקבלת על הדעת. מערכת ההסכמים בין הצדדים מאפשרת לישראל למנוע סכנה בריאותית, ובמכתבך אין מועד ברור ותוכנית עבודה שתביא לתוצאה של עמידה בתקנים".

הוא הבהיר כי לנוכח הכשל הווטרינרי, לא תותר עוד הכנסת הבשר הפלסטיני לישראל למרות הלחצים הכבדים.

נוסף ללחצים של אלוף מרדכי, גם הממשל האמריקאי דרש כאמור מישראל להמשיך בהכנסת הבשר לתחומי המדינה. הנושא עלה בהרחבה בחודש שעבר בפגישה בין הנספח הכלכלי של ארה"ב בישראל ובין צמרת משרד החקלאות. חמישה מנציגי השגרירות השתתפו בפגישה, שנמשכה שעתיים וחצי ורובה הוקדש לעניין הבשר הפלסטיני.

השר אורי אריאל חשף אתמול בריאיון בגלי צה"ל מעט מהלחצים שספג. לדבריו, הוא אמר "לנציג של מעצמה גדולה מאוד" ש"כשאתם תהיו מוכנים להכניס את הבשר הזה לוושינגטון, אנחנו נסכים להכניס אותו לתל-אביב".

משגרירות ארצות הברית בישראל נמסר אמש בתגובה: כי "השגרירות לא לחצה על איש בסוגיה". מלשכת מתאם הפעולות בשטחים נמסר כי אנשים "פועלים עם משרד החקלאות למול נציגי הרשות הפלסטינית על מנת להסדיר את התקינה והסטנדרטים הנדרשים על פי משרד החקלאות. כל ניסיון לטעון אחרת הינו מופרך מהיסוד".

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.