מערכת COL | יום כ"ו אדר ב ה׳תשע״ו 05.04.2016

יצירה ייחודית יצאה-לאור: תולדות רבי משה, בן אדמו"ר הזקן

שמונים שנה חלפו מאז אדמו"ר הריי"צ אמר ש"הגיע העת להתגלות פרשת משה" ובימים אלו המשימה המאתגרת הושלמה עם הוצאת הספר: 'תולדות רבי משה בן אדמו"ר הזקן', בו משולבים כתבי יד ותצלומים נדירים, השופכים אור חדש על גאונותו וחסידותו המופלאה של רבי משה ● לצד זאת, מובאת הגירסא החסידית המלאה לפרשת הויכוחים, המאסר והגלות אשר היו עד כה לוטים בערפל והשמצות חסרות בסיס  תולדות רבי משה, בן אדמו"ר הזקן
יצירה ייחודית יצאה-לאור: תולדות רבי משה, בן אדמו
שער הספר. משמאל: מאמר אדמו"ר הזקן - הנחת בנו רבי משה. למטה: הרב אלי מטוסוב במהלך עבודת המחקר

שמונים שנה חלפו מאז אדמו"ר הריי"צ אמר ש"הגיע העת להתגלות פרשת משה" ובימים אלו המשימה המאתגרת הושלמה – תולדות רבי משה בן אדמו"ר הזקן, יצאו לאור בספר מפואר ובו משולבים כתבי יד ותצלומים נדירים, השופכים אור חדש על גאונותו וחסידותו המופלאה של רבי משה.

לצד זאת, מובאת הגירסא החסידית המלאה לפרשת הויכוחים, המאסר והגלות אשר היו עד כה לוטים בערפל והשמצות חסרות בסיס. להערכת מומחים בתחום, הספר יהפוך עד מהרה לרב מכר, שכן הנושא המדובר פופולרי ביותר במיוחד בשנים האחרונות. 

הרב משה בן אדמו"ר הזקן היה גאון מופלא, אשר מהכתבים שלו, כלל חסידי ליובאוויטש לומדים, וזאת בגין היותו "חוזר" של רבנו הזקן ומכתביו הודפסו מאמרים בסדרת "מאמרי אדמו"ר הזקן" ב"תורה אור" ו"ליקוטי תורה" ומלבד זאת בספר החדש מתפרסמת לראשונה תשובה בהלכה של אדמו"ר הצמח צדק אל רבי משה, וגם כתב יד של רבי משה העוסק בנושאים קבליים. הספר המתעד את הגאון הגדול, אשר קמו עוררין עליו - משיב מלחמה בסגנון היסטורי-תיעודי אך בשפה קולחת ומרתקת ומתחקה גם אחר הפרשיה המורכבת באמצעות פיסות מידע אשר היו מפוזרות בתורת אדמו"רי ליובאוויטש כמו גם במקורות רבים ומגוונים מחוץ לחב"ד, אשר תיעדו את תולדות אדמו"ר הזקן ובנו.

הת' אברהם גולדשמיד צאצא של ר' משה הוא אשר עמל ויגע במשך מספר שנים על איתור מקורות אודות רבי משה ועל עבודת המחקר הסופי, והעריכה עבד באינטנסיביות ומסירות הרב אליהו מטוסוב, אשר מוכר מזה שנים כמומחה לתורת ותולדות החסידות. הרב יוסף יצחק קעלער, הכין נספח מיוחד ובו רשימת "הנחות" של רבי משה; ובעברית קלה: רבי משה כיהן כ"חוזר" של אביו, ובתפקידו זה, כתב מאמרים אשר שמע מאביו אדמו"ר הזקן. ועל ההתייחסות ל"הנחות" אלו, ניתן ללמוד מצילומי ה'הנחות' המתפרסמים בספר, ועליהן הגהות בכתב יד קודשו של אדמו"ר הצמח צדק. 

נחתום את הידיעה הראשונית על הספר, בפתיח המבוא לספר, מאת הרב טוביה בלוי, מחשובי רבני חב"ד:

"זה ספר תולדות אדם גדול בענקים, הרה"צ רבי משה ע"ה, בן זקוניו של כ"ק אדמו"ר הזקן אשר בחייו עלי אדמות זכה למלט ולפדות נפשו הטהורה מן השבי שנשבה מחיות טרף, שונאי ישראל שניסו לכלות בו את זעם שנאתם הטמאה. הספר הנפלא המוגש כאן, פרי עמלם וכשרונם של החוקר החסידי המפורסם, הרה"ח הרב אליהו מטוסוב, ואתו עמו התמים המוכשר והנעלה הת' אברהם גולדשמיד, משלים למעשה את הפידיון מן השבי של אותו אחד גדול הענקים, בכך שהוא פודה את נפשו הטהורה מידי טועים ומטעים מאחינו בני ישראל שטפלו עליו עלילות שקר לאחר עלותו לגנזי מרומים".

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.