מערכת COL | יום י"ז אדר ב ה׳תשע״ו 27.03.2016

השמעת בכורה: אהרן סיטבון השיק אלבום ראשון ● ראיון בלעדי

ר' אהרן סיטבון, חסיד חב"ד שהתגורר שנים רבות בצרפת ובצעירותו היה זמר מפורסם, מפתיע באלבום בכורה ● לאחר שהחל בביצוע שירים כמו "אדון עולם" ו"שומר ישראל", הוא מגיש אלבום בכורה המציב אותו כ"זמר נשמה יהודי" ייחודי, הפורט על נימי הלב, הרגש, והכיסופין ● בראיון בכורה ל-COL הוא חושף על מאחורי הקלעים של האלבום החדש ● בפנים: האזינו ללהיט המסתמן הבא: "ירושלים"  אהרן סיטבון – שהחיינו
השמעת בכורה: אהרן סיטבון השיק אלבום ראשון ● ראיון בלעדי
ר' אהרן סיטבון על רקע עטיפת אלבום הבכורה
משה בן-חיים

את ר' אהרן סיטבון הכרנו, יחד עם גולשי COL מהשיר הראשון שלו ('סינגל')
"אדון עולם" שהצביע על כיוון מבטיח, אם כי נראה מסתמן כאפיזודה שלא תמשך.

לאחר תקופה הגיע הסינגל הנוסף,
"אני מאמין" וכאן כבר השאלה היתה מתבקשת: האם ר' אהרן הולך למחוזות ילדותו בצרפת, וחוזר לשדה המוזיקה?

בשקט בשקט, הסתער ר' אהרן על המשימה, ועכשיו הוא מוציא אלבום עשיר ומרגש, בסוג של 'קאמבק' מפתיע לאדם בגילו, לאחר 30 שנה שלא עסק במוזיקה.


שר על כל הנשמה. ר' אהרן סיטבון באולפן

לפני הראיון עם ר' אהרן, קיבלנו את האלבום החדש (שבימים הקרובים יגיע לחנויות התקליטים). שיריו שהופקו בידיהם האמונות של המפיקים אלי קליין ואיצי ברי, מתאפיינים בקול צלול, ביצוע מעולה, הרבה נשמה, וגעגועים. אפשר להגדיר בשתי מילים: 'זמר נשמה' יהודי-חסידי.

יש אלבומים בהם יש כמה שירים טובים, השאר קצת כדי 'למלאת אלבום'. כאן, האלבום מלא בשירים איכותיים, עד כי קשה להצביע מי-מהם יהפוך ללהיט הבא. 

אי אפשר שלא להתייחס לשיר היוצא-מן-הכלל "ירושלים", עם ביצוע יוצא דופן, שצירפנו כאן בהשמעת בכורה לכתבה, ויתכן מאוד שבקרוב יהפוך ללהיט גדול בציבורים רחבים.

עד כאן, התרשמות אובייקטיבית ואישית של כותב השורות מהאזנה ראשונית לאלבום, ומכאן נתחיל בראיון עצמו.
 
כך נוצר הדיסק

ברכות על האלבום החדש. מה הביא מכמה שירים, בהם 'ניגבת את האבק', להפקת אלבום מלא?

"תודה רבה. קודם כל אלבום זה יותר רציני מסינגל. על האלבום עבדנו כשנה, השקענו המון זמן וכסף.

"הכל התחיל מהסינגל 'אדון עולם'. וכך זה היה: התנגנה בראשי זמן רב מנגינה של זמר בצרפת, וחיפשתי לה מילים מתאימות מהסידור או מתהילים. זמן רב חיפשתי ולא מצאתי. לילה אחד, פתאום זה הגיע: בשלוש לפנות בוקר פתחתי הגיטרה והסידור ואז ראיתי שהמנגינה התאימה באופן מושלם ל'אדון עולם'.

"קיבלתי המון תגובות על השיר, שעודדו אותי להמשיך בכיוון הזה. אך מאידך, לא ידעתי אם זה מתאים בגילי כשלא עסקתי במוזיקה 30 שנה? כתבתי לרבי מכתב, אותו הכנסתי באחד מכרכי אגרות הקודש. בעמוד בו פתחתי, הרבי כתב לאחד שחזר בתשובה ובעברו עסק גם בציור שלא על דרך התורה וכו' ושאל האם הוא צריך להמשיך ולעסוק בציור.

"הרבי כותב לו (תוכן): 'אם הקב"ה נתן לך את המתנה הזו, תמשיך בזה לקדושה. ואם תמשיך אני מבטיח לך הצלחה גדולה'. הרגשתי שהמכתב ממש מדבר אליי. הייתה זו תשובה שהתאימה בדיוק למצב שלי, בצירוף ההבטחה להצלחה. בהמשך קראתי מכתבים נוספים של הרבי, כולם עם ברכות מיוחדות. הרגשתי שיש לי את הכוחות להמשיך".

איך הגעת לסינגל הראשון "אדון עולם"?

"את 'אדון עולם' ביצעתי זה כרצון להיכנס שוב לאולפן, להרגיש את התחושה כמו פעם. חשבתי לעצמי: בגיל שלי, זה לא הזמן 'לעשות קאמבק'. ואז, כאמור, קראתי את המכתב של הרבי והרגשתי שיש לי כוחות להמשך הדרך. היום, כל יום אני פורט על הגיטרה ואני שר, אני שואל את עצמי איך 30 שנה הסתדרתי בלי זה?"...

מתנה מבורא-עולם

לא רק עצם הוצאת האלבום, אלא גם הקול שלך מפתיע לא מעט.

"כמה אנשים קיבלו את האלבום, ומגיבים שאני צריך להמשיך, וגם מתרגשים מהקול. אומרים לי: איך בגיל שלך יש לך קול כשל בחור צעיר?... הם רואים את התמונה על העטיפה ולא מאמינים. מלחין מפורסם היה אצל בני מנחם, אמר לו: 'לא יאומן שזה הקול של אביך'. זה קידוש ה', הכל מהקב"ה, אני אפס אפסים הכל מבורא עולם, זו מתנה".


צפו בקליפ הראשון של ר' אהרן סיטבון: "אדון עולם"

שם הכותרת שבחרת לאלבום הוא "שהחיינו". מה זה אומר לך?

"הלחנתי את המנגינה בעודי פורט על הגיטרה, המנגינה פרצה מאליה. רציתי להעביר את הניגון לאיצי ברי ואלי קליין המפיקים, שיתאימו את המילים, לא היה לי מושג. למחרת, קמתי בשש ורבע, בדר"כ אחרי מודה אני, נהגתי שלא לדבר עד לאחר אמירת ברכות השחר, ובזה אני ב"ה מתמיד כבר כ-20 שנה.

"לפתע אשתי שומעת אותי שר 'שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה'. מהשמים נתנו לי את המילים הללו. מדובר על בית המקדש השלישי שבמהרה ירד מהשמים, כמו שהרבי אמר שהוא כבר בנוי והקב"ה רק ממתין להורידו לכאן למטה. אמרתי למפיקים: 'תעשו את ההכנות המתאימות ואני נכנס לאולפן'. באולפן, מישהו אמר לי: 'אולי כדאי שתעשה גם בית בצרפתית, זה מאוד יתאים'. וכך יצא השיר.

"אני רואה בשיר הזה שליחות, לבצע את המבצע של הרבי לפרסם שמשיח בא, כך אני רואה את התמונה. אין סיבה שפתאום בבוקר אני יקום וישיר כך".

פעמיים לפחות מוזכרת ירושלים ככותרת בשירים, ובצורה עקיפה בשירים אחרים, כמו "אני מאמין" ו"אחכה לו". דווקא אתה, שגדלת בצרפת מביע כאלו כיסופים לירושלים?

"לאור המצב שנמצאים בו היום, כל העולם כולו - כולל הגויים - צריך גאולה, ובעיקר עם ישראל שסבל וממשיך לסבול מכל הבעיות וכו', ובעיקר השכינה היא בגלות. כל אחד צריך גאולה פרטית וכללית. דווקא בגלל שאנחנו היום בירושלים, רואים את הגלות במלוא חומרתה. בצרפת אתה לא מרגיש שהארץ ההיא שלך. דווקא כאן שאתה רואה כל הבלגן הזה, מובן צריך כאן שביהמ"ק ירד ממש במקומו והגאולה השלימה תגיע!".

בשיר "אחכה לו" יש לך דואט עם הבן שלך דוד.

"חשבתי על זה מזמן. דוד זמר מצליח בחתונות ואירועים, וכמה פעמים הצעתי לו שיעשה אלבום משלו. יש לו את היכולת להיות זמר מפורסם ומצליח, אך הוא עסוק בעבודתו. חשבתי שאולי אעשה איתו דואט כהתחלה טובה. כעת אני עושה איתו יחד קליפ, עם השיר 'אחכה לו' שמופיע באלבום החדש. הקליפ הוקלט, ובקרוב יערך ויפורסם בע"ה".

יש לך גם שיתוף פעולה עם מקהלת חיידר "אהלי מנחם" בביצוה השיר "שהחיינו".

"שיתוף הפעולה נולד בעקבות מילות השיר 'ביום ההוא נבוא לירושלים, מקצה תבל ישובו הילדים'. הגאולה כוללת גם את הנשים והטף, רציתי שישמעו גם ילדים וגם מבוגרים בשיר הזה. לשיר יחד עם המקהלה של חיידר 'אהלי מנחם חב"ד' ועם אחד מנכדיי, זה הביא הרגשה מיוחדת".

יש סיבה לעיתוי של הוצאת האלבום?

"אמנם רציתי שיצא לפני פורים ולא יצא, אבל כל דבר שקורה הוא בזמנו, ובהשגחה פרטית. משנכנס אדר מרבין בשמחה, ואנו עדיין בחודש אדר, ועד היום האחרון של החודש מרבין בשמחה. גם חודש ניסן שמגיע הוא חודש שמח, ויש בו יציאת מצרים, ובו עתידין להיגאל. זו תקופה שצריך להרבות בשמחה ובשירה, ומקווים שבע"ה הפסח הזה נצא מהגלות לגאולה השלימה".

להאזנה לשיר "ירושלים"  מתוך האלבום החדש, לחץ על כפתור ההפעלה:

לאופציה הנוספת -
לחץ כאן

להאזנה לתקציר האלבום - לחץ כאן

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.