מערכת COL | יום כ"ד שבט ה׳תשע״ו 03.02.2016

פרסום ראשון ב-COL: הרב משה הבלין צורף לבית-דין רבני חב"ד

תגיות: משה הבלין
היסטוריה בבית-דין רבני חב"ד בארץ-הקודש: לראשונה מזה למעלה משני עשורים, נפתחו השורות בבית-הדין, הגוף האחראי על ענייני חב"ד - ע"פ הוראת הרבי ● הערב אנו חושפים לראשונה כי הגאון הרב משה הבלין שליט"א, רב העיר קריית-גת ושדרות, צורף כחבר בית-דין רבני חב"ד הרב משה הבלין צורף לבית-דין רבני חב"ד
פרסום ראשון ב-COL: הרב משה הבלין צורף לבית-דין רבני חב
חבר בית-דין רבני חב"ד, הגאון הרב משה הבלין שליט"א (צילום: לוי ישראלי)

חיים ברון

לראשונה מזה למעלה משני עשורים, נפתחו השורות בבית-דין רבני חב"ד בארץ-הקודש, הגוף האחראי על ענייני חב"ד - על-פי הוראת הרבי. הערב אנו חושפים לראשונה כי הגאון הרב משה הבלין שליט"א, רב העיר קריית-גת ושדרות, צורף כחבר בית-דין רבני חב"ד.

הרב הבלין משמש גם כראש-ישיבת חב"ד ורב קהילת חב"ד בעיר קריית-גת. הרב נולד בירושלים ובצעירותו למד בישיבת 'תומכי-תמימים' בכפר-חב"ד. בשנת תשמ"ז שימש כאחראי על סדרי הלימודים של האורחים ותלמידי ישיבות חב"ד ששהו בחצרות קודשנו אצל הרבי.

לימים מונה לעמוד בראשות ישיבת חב"ד בקריית-גת, תפקיד בו הוא משמש עד היום, כאמור, בהצלחה רבה.

במשך שנים משמש הרב הבלין כדיין בהרכבים שונים בבית-הדין. הוא משמש כחבר עמותת הרבנים פיקוח נפש ופועל רבות ונצורות בתפקידיו הציבוריים. הרב מוזמן רבות לאירועים חב"דיים בולטים המתקיימים ברחבי הארץ. רק באחרונה השתתף בטקס פתיחת בית-חב"ד במודיעין בראשות הרב ברוך סלונים ובאירוע החגיגי של הכנסת ספר-התורה ל'גבעת ליובאוויטש' בכפר-חב"ד.


הגאון הרב משה הבלין שליט"א משתתף בהכנסת ספר-תורה לבית-הכנסת 'גבעת ליובאוויטש' בכפר-חב"ד בחודש האחרון (צילום: שניאור שיף)

הרב הבלין יצטרף לששת חברי בית-הדין (לפי סדר א-ב): הרב אליהו יוחנן גוראריה - רבה של חולון, הרב מנחם-מענדל גלוכובסקי - רב קהילת חב"ד ברחובות (המשמש גם בתואר סגן מזכיר בית-הדין), הרב יוסף הכט - רבה של אילת, הרב אברהם-מיכאל הלפרין - רב הגבעה הצרפתית בירושלים, הרב יצחק-יהודה ירוסלבסקי - רב קהילת חב"ד בקריית-מלאכי (המשמש גם בתואר מזכיר בית-הדין), הרב זאב-דב סלונים - רב מרכז העיר ירושלים.

בית-דין רבני חב"ד הוקם ביוזמת הרבי במהלך שנת תשל"ו ובו מתנהלים כל ענייני חב"ד בארץ-הקודש. יצויין כי החבר האחרון שצורף לבית-הדין היה הרב לוי ביסטריצקי ע"ה, רבה לשעבר של העיר צפת, שהלך לעולמו לפני למעלה מעשר שנים.

האם בעקבות פתיחת השורות וצירופו של בית-הדין יצורפו רבנים נוספים? בכירים בבית-הדין לא שוללים את האפשרות על הסף. 

ארבעים שנות שליחות

בשיחת-חג מיוחדת שהעניק הרב ל-COL, לקראת חג-השבועות תשע"ה, התייחס הרב למספר סוגיות, מהם ניתן ללמוד מעט על השקפתו.

האם ניתן להגיע לאחדות אמיתית, השיב הרב: "דבר בהחלט אפשרי. אם התורה אומרת שאחדות ישראל זה התנאי לקבלת התורה, בהחלט זה אפשרי. הרבי מביא בשיחה שכשבני ישראל הגיעו להר סיני הקב"ה לא אמר להם כלום 'משום חולשא דאורחא'. היו חלשים ועייפים מהדרך. הרבי שואל, הרי באו 'על כנפי נשרים', והרי גם עשו הכנות לקבלת התורה? הרבי מסביר, שכדי להגיע ל'כאיש אחד בלב אחד', זה מביא חלישות. אם הקב"ה נתן הכח לזה, בוודאי שכל אחד ואחד יכול".

על הקושי והאחריות בתפקיד רב עיר, התבטא: "בכלל, עבודה של רב היא מאוד קשה. מאידך, כשמצליחים להשפיע על הסביבה זה מעודד ומחזק. אנו כאן בסך הכל – כולל השנים בהם כיהנתי כרב שכונה – כ-40 שנה בשליחות, רואים התפתחות גדולה מאוד בעיר.


הרב משה הבלין בחנוכת בית-כנסת חב"ד במודיעין בשבוע שעבר

"בשבועות אפשר ללכת באמצע הלילה ולראות בתי כנסת מלאים, 'לילה כיום יאיר'. זה לא היה פעם, בהתחלה היה מאוד קשה. ב"ה, נוספו גם שכונות חרדיות חדשות, והעיר מאוד התפתחה מבחינה רוחנית".

על הייתרון של רב עיר חסיד חב"ד, אמר הרב: "כולם היום מבינים שחסיד חב"ד זה משהו אחר לגמרי. כל המטרה היא רק לקרב, לחזק, ולרומם כל יהודי. לדאוג לצדקה, מזון, אהבת ישראל בכל פרט ופרט. בפסח לדאוג למצות וליל הסדר, סוכות לסוכה וארבעת המינים, ר"ה תקיעת שופר וכו'. גם בשבועות לדאוג שיגיעו לבית הכנסת לשמיעת עשרת הדיברות".

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.