מערכת COL | יום י"א שבט ה׳תשע״ו 21.01.2016

הרב מנשה חדד: "הופתענו מגודל התמיכה" • מיוחד

תגיות: מנשה חדד
השבוע, נחתם קמפיין ההתרמה של "הישיבה המרכזית" עם הצלחה שלמעלה מהמשוער • הרב מנשה חדד, מנהל מוסדות הישיבה המרכזית, מספר על יוזמת הקמפיין, ההפתעה העצומה מהתמיכה מכל העולם, התגובות שזרמו, התפתחות המוסדות ועוד • וגם: הייחודיות של הישיבה המרכזית, ומה התוכניות שבדרך לחיזוק וביסוס הישיבה • מגזין שישי  הרב מנשה חדד 
הרב מנשה חדד:
משה בן-חיים

אין כמעט חסיד חב"ד שלא הושפע בצורה זו או אחרת ממוסדות "ישיבת תומכי תמימים המרכזית" הכוללת את הישיבה הגדולה בכפר חב"ד, הישיבה הקטנה בלוד, וכולל האברכים שב-770 בכפר חב"ד.

ישיבת תומכי תמימים המרכזית, הישיבה הראשונה תחת שם הדגל "תומכי תמימים" שהוקמה באה"ק, עם דמויות הוד שהשפיעו על דורות של חסידים. וותיקי הישיבה, בוודאי זוכרים את הלילות הארוכים ביומי דפגרא בהם ניתן היה לראות את המשפיע ר' שלמה חיים קסלמן, ר' מנדל פוטרפאס, רבני ומשפיעי הישיבה, לעיתים גם המד"א של הכפר, ודמויות חסידיות אחרות בכפר חב"ד, שמסביבם בחורי הישיבה, תושבי הכפר, וגם אורחים שמרחוק באו.


המשפיע ר' מנדל פוטרפאס והרב דוד חנזין בהתוועדות אי-שם בשנות הממ"ים בישיבה הגדולה בכפר חב"ד (ארכיון col)

אי אפשר להשיג רוחניות בלי גשמיות. הנהלת הישיבה המרכזית יצאה השבוע בקמפיין התרמה, כשבסיומו הוא הוגדר כהצלחה: נאסף סכום כסף גדול הרבה יותר מהמצופה. מסתבר, שהמושג "הישיבה המרכזית", נגע בליבם של רבים מאנ"ש בכל רחבי העולם.

ר' מנשה חדד מנהל מוסדות הישיבה המרכזית, מספר בראיון ל-COL על היוזמה:

הופתעתם?

ר' מנשה חדד: " ידענו שישנה נכונות, אבל לא שיערנו שהיא גבוהה כל כך. במשך השנים, המוסד גידל אלפי חסידים, כאשר חלק לא מבוטל, שלוחים בכל העולם. יש קשר פנימי, יש ייחודיות למוסד. כנראה הם רק חיכוי לעיתוי".

בראשית דבריו, מוסר ר' מנשה חדד תודה בשם הנהלת הישיבה לכל התורמים והמסייעים: "הנהלת הישיבה מביעה בהזדמנות זו את תודתה והוקרתה לכל המסייעים, ולכל מי שנתנו תמיכה ועידוד. זה משמח מאוד ונותן את הכוחות לפעול ביתר מרץ למען הישיבה".

נשמח לשמוע על התפתחות המוסדות במשך השנים.

"לישיבה בכפר יש ביקוש גדול. השנה היה שיא, והתקבלו לשיעור א' בישיבה למעלה מ-80 בחורים. בישיבה בסה"כ למעלה מ-200 בחורים כ"י. בישיבה הקטנה בלוד, בשנים עברו היו כ-100 בחורים, וכיום 270 בחורים. בישיבה בלוד נאלצים שלא לקבל את כולם בגלל חוסר מקום בזאל, בפנימיה ובחדר האוכל. אילו היו האמצעים הישיבה היתה מתרחבת".

מה הסיבה שיצאתם בקמפיין הגיוס דווקא עכשיו?

"הצורך היה כבר מזמן, חיפשנו מקור. כששמעתי על היוזמה, נפל בראשי הרעיון. בכינוס השלוחים יחד עם חברי הנהלה נוספים יצאנו לדרך. בהשגחה פרטית זה יצא לפני י' שבט, וב"ה היתה הצלחה".


'מוקירים תודה': מתוך הקמפיין שהסתיים השבוע בהצלחה


מה באמת הייחודיות של הישיבה?

"הישיבה משכה אליה במהלך השנים מסלתה ומשמנה של אנשי החינוך. בחור רציני שרוצה ללמוד באווירה חסידית, הוא ימצא בה את מבוקשו. האווירה הזו נמצאת גם בישיבה הקטנה בלוד, וגם בכפר. והבחורים אוהבים את הישיבה".

היה יחס מיוחד של הרבי להנהלה הגשמית של הישיבה?

ישנו מכתב מהרבי לרב אפרים וולף, שניהל את הישיבה למעלה מ-50 שנה, ובו הרבי כותב שהנהלה גשמית היא גם הנהלה רוחנית. בשמונת הכרכים של "ימי תמימים" יש את ההתכתבויות של הרב וולף עם הרבי, היה כותב דוחו"ת על בסיס יומיומי לרבי, וטלפונים למזכירות דרך הרב חודוקוב.. כך הישיבה נבנתה עם השנים, בהוראות ברורות של הרבי על כל צעד ושעל. טבעי שהיחס לישיבה היה מיוחד, משום שהיתה הראשונה שהוקמה בארץ תחת השם "תומכי תמימים". אחריה קמו הישיבות בקרית גת ובמגדל העמק, שעליהן ביקש הרבי שיהיו תחת תו"ת המרכזית."

יש לציין שבשנים האחרונות הושם דגש גם על המראה החיצוני של הישיבות, מה שפעם לא היה כ"כ.

"אני באופן אישי סבור שצריך לתת לבחור גם את היופי והסדר, שיימצא באווירה נעימה המרחיבה דעתו בלימוד, תפילה והנהגה חסידית. מידי פעם משתדלים לשפר, כדי שלבחורים יהיה את התנאים הראויים.

יש תכניות לעתיד?

"יש תכניות, הכל תלוי בתנאים הגשמיים העומדים לרשותינו. ישנם תכניות, ואנו תקווה שיצאו אל הפועל ב"ה, להרחבת המוסדות של הרבי בגו"ר.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.