מערכת COL | יום ט"ז חשוון ה׳תשע״ו 29.10.2015

"שליחות תחת טרור": החיים בעיר הכי מתוחה בארץ ● תיעוד

חברון עיר האבות, הפכה לאחרונה למוקד טרור ומהומות, עם עשרות פיגועים בתוך חודש אחד ● איך מתמודדים שלוחי חב"ד בעיר? ● הרב יוסי נחשון משלוחי הרבי הנמרצים לעיר האבות, מספר על שליחות בלתי פוסקת תחת טרור מתגבר  שליחות בחברון
פעילות חב"ד בחברון
משה בן-חיים

הרב יוסי נחשון, משלוחי חב"ד הנמרצים בחברון עיר האבות, לא נח לרגע. בנוסף לפעילות חב"ד השוטפת, הוא מנהל את המבצע הייחודי "תפילין לחייל", בו מעניקים לחייל שמעוניין להניח תפילין כל יום, זוג תפילין מהודרות. הוא 'חי' את העיר חברון, ושיחה איתו היא כמו 'לשים אצבע על הדופק' ולחוש את החיים היהודיים המפעמים בעיר הקודש, למרות כל הרעש מסביב.

בימים טרופים אלו, בעת שהטרור הרצחני מרים ראש, וחברון הפכה ל'קן צרעות' של מחבלים ימ"ש, שאלנו את ר' יוסי על תחושותיו האישיות בשבועות האחרונים, כאיש חברון, לנוכח המצב.

"בנוגע לתחושות האישיות: הבעיה שאתה לא יודע מאיפה זה יצוץ לך. הכל נראה שקט ושליו, איפה שלא תלך - אתה חש בחוסר ביטחון אישי", הוא מספר, "מה שמאפיין את גל הטרור האחרון, זוהי הקלות הבלתי נסבלת של המחבלים לעשות פיגועים, זה לא נתפס. בהתנהלות האישית אנו בוטחים בריבונו של עולם, ומצמצמים במה שלא חייבים, בתקווה לימים טובים יותר".

מגבירים את הפעילות

ר' יוסי ממשיך: "בחיי השליחות, המצב בדיוק הפוך: יש יותר פעילות, ביקורי בית, בדיקת מזוזה, שיעורי תורה, וגם 'רץ חב"ד' - שמביא לכל פינה במחסום נידח קפה חם כיבוד ומילה טובה לחיילים. אני חייב לציין את הקמפיין המוצלח של צעירי חב"ד ש'תפס' יפה מאוד. אנשים מודעים מאוד לפרסום, שקורא דווקא בעת הזאת להתחזק בחוסן הרוחני שלנו".

הפרסום חלחל לשטח? עד לחברון זה הגיע?

"היום המדיה התפתחה מאוד, דרך הרשתות החברתיות, תוך דקות נחשפים עשרות אלפים. הפרסום משפיע. בתקופה האחרונה בגלל המצב יש פריסה גדולה של כוחות צבא, והפעילות השוטפת שלנו, גם גדלה באופן טבעי".המהומות שהיו אמש בחברון, היו קרובות ליישוב היהודי?

"ליד השכונות הנושקות לבית הדסה ולתל רומיידא, יש נקודות חיכוך. אתמול התקהלו מתפרעים ליד המחסום הצבאי בין שתי השכונות, וזה מה שגם צולם והיה בתקשורת. אולם המהומות לא השפיעו על השכונות היהודיות. התנועה זורמת ב"ה, והכל כרגיל".

מחקירת מחבלים התברר כי רבים שייכים לאיזור חברון. כיצד מתנהלים חיי שכנות עם הערבים בחברון, ביום יום?

"אני לא חושב שהשתנה משהו. יש בין השכנים גם ערבים בקשרי עבודה או שכנות יומיומיים עם יהודים. עיקר המהומות הם עם הצעירים שחשופים להסתה ומושפעים מהרשתות החברתיות, דרכם מקבלים את כל המידע ללא כל בקרה. זה שונה ממה שהיה מוכר לנו עד היום. גם במסגדים ובטלוויזיה שלהם קיימת הסתה.

"ואם תשאל אותי, חייבים לייבש את הביצה, ולא רק להלחם ביתוש הבודד. ואם לא, לא עשית כלום. לא צריך להתבייש, צריך להגיד שזה טרור, ולהכות בו ללא רחמים".

"צירי לידה אחרונים"...

הרב יוסי נחשון מוסיף ומספר על הטרגדיה הקשה של משפחת חסנו - כאשר בשבוע שעבר נרצח אב המשפחה אברהם (אשר) הי"ד לאחר שנדרס על-ידי מחבל. "אברהם היה יהודי גאה, שנלחם עם מה שיש לו. יהודי שמאוד התחבר לחב"ד".

בתחילה לא רצו להכיר באשר חסנו הי"ד כנפגע פעולות איבה, אך לאחר חקירה של כוחות הביטחון ולאחר שהתברר למעלה מכל ספק שמדובר בפיגוע אכזרי, הנושא לקראת הסדרה.

"השתדלנו לעזור במה שאפשר למשפחה. יש לו בן שלומד בצומת כנות בחווה החקלאית, קישרנו אותו לשליח בבני עייש, הרב אהרון קרניאל, שארגן לו כל יום שלוש תפילות במניין ואמירת קדיש על אביו הי"ד.

"כשליח חב"ד, אין לי אלא לצטט את דברי הרבי, שאנו בדור האחרון לגלות והראשון לגאולה. אלו צירי לידה אחרונים והכי כואבים. מכל הכיוונים הקב"ה מאותת לנו. מכת ברק אחת, 200 אלף בתי אב ללא חשמל. הקב"ה פותח לנו את העיניים", מסכם הרב יוסי נחשון.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.