מערכת COL | יום כ"ט תמוז ה׳תשע״ה 16.07.2015

תופעה בחב"ד: רבנים ושלוחים לומדים 'רטוריקה' ● רב-שיח

יותר ויותר רבנים ושלוחים החלו באחרונה ללמוד את 'תורת הנאום' ● מה עומד מאחורי התופעה ומדוע זה חשוב? ● פנינו לשלושה חסידי חב"ד, המרצים בפני קהלים רבים, וביקשנו להתחקות אחר התופעה ● מגזין שישי רב שיח ברטוריקה
תופעה בחב
(צילום: יואל בלינקו)
משה בן-חיים

לאחרונה יש 'טרנד' חדש, של השתתפות בקורס ללימוד רטוריקה ותורת הנאום.

לכאורה, מה יש כבר ללמוד? איך לדבר יפה? יש שיגידו, צריך פה רק כישרון. או שיש לך את זה, או שלא. אמנם כמו בכל דבר, כשרון זהו דבר מבורך, אבל בכל זאת במבט כללי על בוגרי הקורס של מכון 'אלף' ללימוד תורת הנאום, ניתן להבחין גם בכאלה שיש להם דווקא נסיון עשיר בהרצאות, והם נחשבו מזה שנים למרצים מבוקשים.

מה באמת מביא אותם - עם כל נסיונם העשיר - להתמקצע וללמוד את תורת הנאום?

ברב שיח מיוחד למערכת COL הם מספרים על החשיבות של התמקצעות בתחום:

איך הגעת ללמוד 'תורת הנאום', ומה הוא הוסיף לך שלא ידעת קודם?

הרב שלמה גרברצ'יק, סגן אלוף במיל. מנחה ומרצה מבוקש לקבוצות בתחומי הנישואין והחינוך, חבר וועדת החינוך של כפר חב"ד, ומוסר שיעורים בקביעות בבתי חב"ד:

"הגעתי בעקבות הפרסום והתכנים שיש בקורס. בעבר שמעתי את המרצה בהזדמנויות שונות, והתרשמתי שיוכל להוסיף לי כלים ותשומת לב לדברים נוספים. הגעתי לקבל מידע והתנסות בדברים חדשים ובשיטות חדשות. רטוריקה זה דבר רחב, ולמרות שהיה לי כבר נסיון כרב צבאי, באתי לקבל חיזוק, "ואין בית המדרש ללא חידוש". קיבלתי בקורס דרכים חדשות ומרתקות איך להתאים את הנאום לקהל, וכללים בבנייה נכונה שלו".

הרב אריק מלכיאלי, רב צבאי לשעבר, ומרצה בכיר בארגון "מחנה משותף" ('מחנה' בח' דוקא), ויו"ר ארגון "לימוד חסידות בגובה העיניים":

"אני עוסק בהרצאות כבר מספר שנים, אך אני מאמין שצריך כל הזמן ללמוד ולהשתדרג. שאלו אותי: "מה לך ולקורס מתחיל?" עניתי להם: "זה סוד ההצלחה. ללטש, לחדד, ולקבל זוית חדשה וכלים חדשים".
"ללטש, לחדד, ולקבל זוית חדשה וכלים חדשים". משתתפים בקורסים קודמים (ארכיון col)


הרב משה קוט, מחנך ומרצה למודעות עצמית עפ"י תורת החסידות:


"אני למעשה 'מדבר הרבה'. גם כמחנך, גם בהתוועדויות,שיחות של הרבי, ובמבצעים. רציתי לעשות את זה הכי טוב והכי מקצועי שאפשר, בצורה נכונה ואפקטיבית שיש לה השפעה על ציבור המאזינים. אם אתה רוצה שמה שאמרת יצליח וישפיע, זו הדרך – ללמוד.

"לפני שהתחלתי ללמוד – חשבתי שאני יודע. כשהתחלתי – מיד הבנתי שאני לא יודע..."

איך הכלים שקיבלת משפיעים ביום-יום בפן המעשי במסגרת תפקידך?

הרב גרברצ'יק:

אכן באמת, כשבאים לאחר מוכנות, יודעים מי קהל היעד בהרצאה, ונערכים בהתאם – התוצאות ניכרות בשטח. כבר כשמזמינים אותי, אני שואל מה אתם רוצים לשמוע, ומי הוא קהל היעד. האם הקהל מוכר לי או לא? בהתאם לנתונים הללו אני בונה את ההרצאה. כיום לאחר הקורס אני מתמקד ב"איך להוריד את ההרצאה הלכה למעשה", איך הקהל יפנים בפועל את ההרצאה. הכנה מדוקדקת הופכת את הנאום לקצר וממוקד יותר, מה שמצריך יותר הכנה."

הרב מלכיאלי:

"הקורס "שווה כל שקל", וההשפעה היא במיידי. את האספקטים אתה רואה ביום יום. נושאים שלמדנו בקורס ודוגמאות שקיבלנו והפעלתי אותם בהרצאות, מיד קיבלתי את ה'פידבק', כדבר הנכון במקום הנכון."

הרב קוט:

"נתתי סדרת הרצאות בחיפה, וראיתי שהמטרות של ההרצאה והשפעתה נתנו את אותותיה בשטח. ההרצאה השפיעה יותר על המאזינים. כשאתה ממוקד ויודע איך להתחיל את ההרצאה, איך לבנותה, ולא פחות חשוב, איך לסיים אותה נכון, המאזינים מקבלים 'משהו אחר', בהיר יותר וממוקד."

מדוע לחסיד חב"ד בפרט, כדאי לדעתך להשתתף בקורס כזה?

הרב גרברצ'יק:

בנוסף לכל הנ"ל, הקורס גם מקנה לך ביטחון עצמי. איך לא להיבהל מקהל יעד שאתה לא מכיר ולא רגיל לדבר אליו. איך לכוון למסרים ולהיות ממוקד. חשוב מאוד לדעתי ללכת וללמוד כלים חדשים לרענן, ולצעוד קדימה."

הרב מלכיאלי:

"הרבי אמר בחג השבועות, שלא מספיק שלרב תהיה "סמיכה", אלא צריך שילמד ויתעדכן תמיד בהתפתחויות האחרונות. לדוגמא בקורס, מציגים סרטונים של מרצים שונים ודוגמאות, וידע מנסיון של אחרים בשטח שאין לו תחליף. גם מרצה טוב יצא מהקורס עם ידע וכלים חדשים".

הרב קוט:

"אני סבור שכל חב"דניק מוצא את עצמו מדבר. אם במבצעים, אם בביהכנ"ס, ואפילו עם חבר, ובוודאי אם זה שליח. גדלנו על זה, שאנחנו משפיעים החוצה, ואם כבר מדברים, אז כדאי לדעת לבנות את השיחה בצורה נכונה, כך שתהיה יותר אפקטיבית."

שוחחנו עם מנחה הקורס ד"ר צוריאל ראשי, ושמענו 'מכלי ראשון' על המטרות של הקורס, ועל ההתאמה שלו במיוחד לציבור החב"די:

"הכרח בקורס בא דווקא מתוך העושר העצום שיש לחב"ד להציע. אנשים מתוך תנועת חב"ד, שיש לה הרבה מה 'למכור' לעם, לא יכולים להרשות לעצמם לפעול כפי שחלקם פועלים היום. חב"ד מביאה את כל העומק והרוחב שיש בתורה, תורת החסידות, ונושאים כאלה חייבים להיות בנויים וברורים, הן למרצה והן לתלמידים.

"רבים מן הנואמים פועלים כיום מתוך תחושת בטן, מנסים כך ומנסים אחרת, ניסוי וטעייה, אך זוהי טעות אמיתית. אתה 'מנסה' את החומר על אנשים, הם עשויים להתרחק חלילה או שלא להתקרב. גם אם יש מה למכור, צריך שיהיה איך".


"גם אם יש מה למכור, צריך שיהיה איך". ד"ר צוריאל ראשי

"הקורס נותן כלים, מסביר באיזה קצב צריך להעביר את המסרים, איך מעבירים רעיונות גדולים בכלים פשוטים וברורים לאנשים שנמצאים במרוץ החיים", אומר ד"ר ראשי. "יש הרבה מאוד אנשים שאומרים דברים טובים, אבל אין להם מערכת עבודה מסודרת. כמו בציור, אם אדם למד לצייר בעצמו, חסר לו את כל הדרך, הוא לא יודע איך לצייר באופן מקצועי.

"אם המרצה לא יודע בדיוק את כל מה שהוא צריך לדעת, הוא לא יודע לאבחן איפה הוא טועה; המרצה שם לב ששיעוריו אינם מושכים, רואה שהאנשים לא מביעים מספיק עניין, אך איננו יודע להצביע על הבעיה, וממילא לא יודע כיצד לתקן.

"כאשר מגיעים לקורס, רוכשים מודעות לעצמכם. מסיימי המחזורים הקודמים של הקורס מעבירים כיום הרצאות בכל רחבי הארץ, וכך האנשים מצליחים בסופו של דבר להעביר בעצמם את הרעיונות הגדולים למסרים קליטים וברורים המתיישבים על הלב.

"מורה או שליח, משפיע או מרצה, שרוצה להיות מקצוען חייב ללמוד. כמו בניהול חשבונות, יש הבדל עצום בין ניהול חשבון הבנק הפרטי לבין ניהול חשבון עסקי. כך בשיעור, אינו דומה מסירת שיעור חד פעמית לשיעור שבועי קבוע המצריך הכנה וידיעה".
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.