מערכת COL | יום י"ד ניסן ה׳תשע״ה 03.04.2015

'תמים' אמיתי: חברים מספרים על אורי ניסן גוראריה ע"ה

במלאת ה'שלושים' לת' אורי ניסן גוראריה ע"ה, שהלך לעולמו בפתאומיות בפורים והוא רק בן 20 -  בטרגדיה שהכתה את מכריו וחבריו ואת קהילת חב"ד באנטוורפן בתדהמה, ליקטנו תגובות ושביבים המספרים על דמותו של 'תמים' אמיתי ● על יראת השמים המיוחדת, התמדתו הגדולה בתורה וחסידות, יושרו ויחסו המיוחד לסביבתו ● "לפני תחילת הלימוד היה נוהג לומר: "אל תשכח שאנו לומדים את חכמתו ורצונו של הקב"ה" ● מגזין פסח  אורי ניסן גוראריה ע"ה
'תמים' אמיתי: חברים מספרים על אורי ניסן גוראריה ע

משה בן-חיים

בחג הפסח ימלאו "שלושים" לפטירתו הפתאומית של הבחור התמים אורי ניסן גוראריה, בנם של השליחים באנטוורפן הרב מנדל ורעייתו אסתר גוראריה יבדלח"ט.

הוריו השלוחים שיחיו, משמשים בקודש בשליחות בהקמת ובהפעלת שיעורי תורה באנטוורפן והסביבה, תחת הנהלת השליח הראשי הרב שבתי סלבטיצקי שיחי'. 

הרב מנדל גוראריה שיחי', הסכים להביא את הדברים לפרסום - לעילוי נשמתו של בנו אורי ניסן ע"ה.

ליקטנו כמה תגובות נרגשות של בחורים בישיבה בברינווא, בה למד בעבר אורי ניסן ע"ה, וגם מישיבת "אהלי תורה" שם למד לאחרונה. מהתיאור של חבריו עולה תמונה של "תמים" אמיתי, למדן גדול, בעל יראת שמים טהורה, אהבת ישראל לסביבתו, ורצון להידבק בדרכי החסידים. יה"ר שדברים אלו יהיו לעילוי נשמתו.

הקפדה על ה'סדרים' בישיבה ולימוד בעיון


מספר אחד מתלמידי הישיבה, שלמד יחד עם אורי ע"ה:

"אורי תמיד הגיע בזמן (כהגדרתו: 'על הדקה') ולא משנה מתי הוא סיים את התפילה, אם זה היה 5 דקות לפני תחילת הסדר או 15 דקות.

"בדרך כלל הוא לא רצה לדבר על שום דבר שמחוץ ללימוד, מתחלת הסדר ועד סופו. כל בוקר שהייתי מגיע התחל הסדר תמיד היה אומר "בוקר טוב", "מה שלומך"?, ושואל בשלומי, ותמיד ג"כ באמצע הלימוד היה אומר מילה טובה ומעודד."

 
אורי ניסן ע"ה

עוד נקדוה מעניינת, תמיד בלימוד הוא רצה להבין את הלימוד ולא רק לחזור על המילים (בלי הבנה). היה אומר: "צריך להבין גם את העניין."

"הוא היה מצייר את זה בגשמיות – באופן מוחשי, כגון "יש פה בי"ד ושני עדים שמגיעים" וכיו"ב. כל פעם שהיינו מתחילים סוגיה הוא היה רושם את כל השאלות שעלו במחשבתו, ואחרי שהיינו לומדים פעמיים שלוש הוא היה בודק האם השאלות שכתב תורצו (לפעמים זה היה יכול להיות אפילו עשרות שאלות) ואם לא – הוא היה הולך לרב ומבררת את התירוצים לשאלות."

"תמיד הוא היה מזכיר את דרך הלימוד כמו שכתוב בקונט' עץ חיים איך צריך ללמוד, ותמיד ניסה ללמוד באופן הכתוב שם. הבחורים תמיד אהבו לשאול דווקא אותו שאלות בלימוד, וראיתי תמיד משהו מאוד מיוחד שלדבר מילה או שתיים בסדר (שלא מהלימוד) בשום פנים ואופן הוא לא היה מדבר, אבל כשמישהו בא לשאול אותו שאלה הוא היה עונה לו במתינות עד שהבחור יבין, גם אם היינו צריכים להזדרז ולהספיק חומר - גם אז הוא היה מתייחס בסבלנות לכל אחד ואחד עד שהוא יבין את העניין טוב."

מה, כבר נגמר ה'סדר'?

"לפני תחילת הלימוד היה אומר: "אל תשכח שאנו לומדים את חכמתו ורצונו של הקב"ה." אני זוכר כמה פעמים לאחרי שלמדנו 3 שעות ברציפות הוא היה שואל: "מה, כבר נגמר הסדר?"... תמיד היה מזכיר בלימוד את הרמב"ם היומי, ואומר: הדבר שלמדנו היום בגמ' למדנו אותו ברמב"ם לפני שבוע/לפני שבועיים".

טוב שם טוב

"בשיעור א' בישיבה קטנה, הראה לי פעם מבחן בגירסא בו קיבל ציון 100. "אבל בעצם", הוא הוסיף, "היתה לי טעות בשאלה אחת. המג"ש רק רואה את השם שלי, וכבר נותן לי 100..."

לדעת איך מתנהג חסיד

בחור שהכיר את אורי ניסן בזמן הקיץ בהרים, מספר: "הייתי יחד עם אורי ניסן בחדר משותף. הוא הביא איתו כ-20 ספרים של סיפורי חסידים והיה קורא אותם בעיקר לפני השינה. יום אחד בהפסקה, הבחין אורי בבחור שעושה 'ספורט אתגרי'. הוא פנה אליו ושאל: "למה אתה עושה את זה? הרי בחור ישיבה בזמנו הפנוי צריך לקרוא סיפורי חסידים!" והסביר: "צריך לקרוא סיפורי חסידים להיות שייך לחסידים, לדעת איך מתנהג חסיד!"


"צריך לקרוא סיפורי חסידים להיות שייך לחסידים" אורי ניסן ע"ה


היה לו 'קאך' מיוחד במבצע תפילין


"היה לו 'קאך' מיוחד במבצע תפילין. הוא היה בחור טוב, עם חיוך מיוחד, והיתה לו מציאת חן אצל אנשים. הוא לא התפעל משום דבר, ושאל את כולם: "האם אתם יהודים"? היתה לו הצלחה גדולה בזה".


אורי ניסן ע"ה בפעילות עם ילדים יהודים


הציל את משגיח הלילה – ברגע האחרון...

כל אחד זוכר כמה מעשי קונדס של בחורים בישיבה קטנה. פעם ניסו כמה בחורים לעשות 'תרגיל' למשגיח הלילה (אחראי כיבוי אורות וכדו'). הם כיבו את האורות בבניין הפנימייה, והציבו באמצע הפרוזדור שולחן. במקביל החלו להקים רעש בחלק אחר, בכדי 'למשוך' את המשגיח לעבר השולחן ובכך להפילו... אורי ניסן, שחדרו היה סמוך לאותו שולחן, הזהיר מבעוד מועד את המשגיח, והלה הודה לו נרגשות. מי שדווקא לא אהב את מהלך העניינים, היו הבחורים הנ"ל, שכעסו על אורי ניסן שהרס להם את ה'תרגיל'...

כמו שנהגו בליובאוויטש

חבר של אורי מספר, כי נהג להניח תפילין ולומר ק"ש לפני סדר חסידות. פעם בשיעור, המשפיע הסביר דיוק במאמר, ממנו השתמע סדר ההנהגה בבוקר: קודם כל ציצית, אח"כ ק"ש, ואח"כ תפילין. כשהמשפיע הסביר זאת – כל התלמידים הסתכלו על אורי ניסן. לאחר מכן, אמר אורי ניסן: "זה דיוק טוב. אבל אני לא מבין למה כל הבחורים לא נוהגים כמוני. הרי ככה נהגו בישיבה בליובאוויטש!"

אהבת ישראל מיוחדת

בחור הגיע ביום הראשון לישיבה, ולא ידע כיצד מכבסים את הבגדים. אורי ניסן הראה לו את המכונות, הסביר לו כיצד מפעילים אותן, וגם נתן לו חומר ניקוי משלו. והכל, בסבלנות ובמאור פנים. "היתה לו אהבת ישראל אמיתית", הוא מספר.

יה"ר שדברים אלו יהיו לעילוי נשמתו של התמים אורי ניסן ע"ה. ושנזכה כבר ול"הקיצו ורננו שוכני עפר", והוא בתוכם, בקרוב ממש.


הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.