מערכת COL | יום כ"ד חשוון ה׳תשע״ה 17.11.2014

ערד מתי?? ● כל הפרטים על מה שקורה בערד

השאלה "ערד מתי??" זועקת לכל חסיד חב"ד בשבוע האחרון שוב ושוב ממקומות שונים. בלוחות המודעות, בבתי הכנסת, בשבועונים וכאן באתר ● יצאנו לבדוק לא רק "ערד מתי??" אלא גם "ערד למה??", "ערד איפה??", "ערד כמה??" ו"ערד איך??" ● כל התשובות לכל השאלות ששאלתם את עצמכם, ועוד ● ערד עכשיו!
ערד מתי?? ● כל הפרטים על מה שקורה בערד
בית הכנסת בערד (צילום אילוסטרציה: COL)
בית הכנסת המרכזי
הסיפור מתחיל עם פטירתו של הרב ליפסקר ז"ל, כשהנהלת בית הכנסת המרכזי בו הוא כיהן כרב קראה לקהילת חב"ד בערד, בראשות ממלא מקומו של הרב ליפסקר – הרב יעקב מנדלזון שליט"א, להיות שותפים מלאים בניהול בית הכנסת.
באותו זמן נסגר בית הכנסת הקודם של חב"ד ששכן בדירת מגורים, על פי צו שופט. ההזמנה הייתה במקום וקהילת חב"ד עברה דירה.

גורמים עויינים

הכול נשמע מעולה? לא בדיוק... הייתה קהילה אחרת בערד שציפתה לקבל את אותה ההזמנה ולעבור להתפלל באותו בית כנסת בדיוק. כשאנשי חב"ד הגיעו לבית הכנסת המרכזי, לא יכלו אותם גורמים להכיל את העובדות, ופתחו בניסיונות לקבל את בית הכנסת.
הגורמים ניסו לקבל את בית הכנסת לידם בכל דרך. הם פנו אל העירייה, שהמבנה בבעלותה, ולא בחלו גם בדרכים אחרות. מזועזעים? חכו להמשך.

הצקות ואיומים
במשך קרוב לחמש שנים שחלפו מאז חורף תש"ע ניסו הגורמים לגרום לקהילת חב"ד לעזוב את בית הכנסת. הם נהגו להגיע לבית הכנסת בקבוצות מאורגנות שמטרתם אחת: להפריע את מנוחתם של המתפללים. למרבה הבושה, הפכה משטרת ישראל לאורחת קבע בבית הכנסת. רק בחסותה ניתן היה לנהל תפילות כסדרן.
בנוסף, לא בחלו הגורמים באיומים והטרדות. צמיגי רכבו של הרב מנדלזון נוקבו שוב ושוב, ושיחות הטרדה טלפוניות הגיעו למאות גם בשעות הקטנות של הלילה. מכתבי האיומים שנשלחו לבתים היו ברורים: אם לא תעזבו את בית הכנסת עבורנו – נפגע בכם פיזית. ה"י.

בית הכנסת – לגורמים; חב"ד – לרחוב

קרוב לחמש שנים עמדה הקהילה החב"דית בגבורה מול מסכת ההצקות, ההטרדות והאיומים. ההתעללות של מאות האברכים הנמנים על הגורמים שחשקו בבית הכנסת לא הסיגה את קהילת חב"ד לאחור, ולו בצעד אחד.
במשך אותן שנות מאבק שהיו שנות סבל, לא ביקשה הקהילה הערדית את עזרת אנ"ש בארץ ובעולם. למעט עזרת אגו"ח והעסקנים השונים, לא פנו אל הקהל החב"די לעזרה. גם לא כשהוצאות המערכה המשפטית שהגיעו למאות אלפי שקלים של שכר עורכי דין נפלו על כתפי הקהילה המקומית.
אך כעת, לפני חודש החגים, הצליחו הגורמים במזימתם. הם הוציאו בכחש ומרמה מעיריית ערד את מפתחות בית הכנסת, שכנעו שהדבר לא יזיק לניהול התקין שלו, ופלשו למקום. מעתה, בכל פעם שמגיע זמן התפילה כבר נמצאים שם אותם גורמים ומפריעים את מהלך המניין הקבוע.

אז מה עושים?!
בחגי תשרי נבנה אוהל עראי לתפילות קהילת חב"ד ברחובה של עיר. למעלה ממאתיים מתפללים גדשו אותו. כעת משמש כמקום-תפילה-זמני המקלט של התלמוד תורה המקומי, שצר מלהכיל את הכמות הרבה של המתפללים, כ"י.

הפתרון נמצא בדמות מבנה בית הכנסת של חב"ד שכבר החל להיבנות בזמן הרב ליפסקר ז"ל. למעלה ממליון וחצי שקלים כבר הושקעו, והיסודות כבר יצוקים ועומדים עד לשלב השלד. בהשקעה זעומה-יחסית ניתן להשמיש את הבניין ולאפשר את הכניסה להתפלל בו.
בעצת בית דין רבני חב"ד פונה קהילת חב"ד בערד לכל אחד ואחד מחסידי חב"ד בארץ: הושיטו לנו יד! בתרומה של 36 ₪ בלבד לחודש לשנה אחת בלבד, נוכל לבנות את בית הכנסת.

לתרומה כנסו לאתר www.ChabadArad.co.il או חייגו 03-5123103
על פי הוראת הרבנים ניתן לתרום מכספי מעשר ● ניתן לתרום בכרטיס אשראי, הוראת קבע או העברה בנקאית.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.