מערכת COL | יום כ' חשוון ה׳תשע״ה 13.11.2014

"ר' מולע ביקש להצטלם עם המורים. לא הבנו מדוע" ● מיוחד

תגיות: פריז
השליחות של ר' מולע, התחילה בחינוך. במסירות נפש בל תתואר, התחיל את הכל מ... חלוקת 'חלב ישראל' מבית לבית. אט-אט הצטרפו רבים ושלחו את בניהם ללמוד ב'חיידר ליובאוויטש' שהקים ר' מולע בפריז ● הרב מנחם-מענדל אואקי, מורה מזה 14 שנה ב"חיידר של ר' מולע" ושליח בעצמו בעיר 'סורען' ליד פריז, מספר על מסירות נפש ועל גישה מיוחדת בחינוך של ר' מולע, אותו זכה להכיר מקטנותו ● וגם: התמונה הקבוצתית האחרונה שביקש ר' מולע מהצוות החינוכי  החיידר של ר' מולע
ר' מולע בתמונה אחרונה עם הצוות החינוכי. שני בשורה משמאל, ובתמונה הקטנה: הרב אואקי

משה בן-חיים

הרב מנחם מנדל אואקי, מורה ב"חיידר ליובאוויטש" בפריז, מזה 14 שנה, הכיר את ר' מולע, מלידתו, ועד היום. גם ההורים של הרב מנדי אואקי, התקרבו בזכות ר' מולע. "כל מה שיש לי, קיבלתי ממנו", הוא אומר.

משנות ילדותו, בלומדו בחיידר ליובאוויטש, זוכר הרב אואקי את תשומת הלב המיוחדת שנתן ר' מולע לו באופן אישי. אך מסתבר, שכל אחד הרגיש כך. "הייתי ילד בחיידר הזה. מה שאני יכול לומר, זה שכל ילד הרגיש שר' מולע נתן לו משהו מיוחד בשבילו, תשומת לב אישית. כולם הרגישו כך, שר' מולע מתייחס אליהם באופן אישי ומיוחד", הוא מציין.

"אינני יודע במה זכיתי, אך אני באופן מיוחד קיבלתי ממנו משימות שונות, בכל עניין שהיה צריך לו ר' מולע לסיוע. "לאחר שסיימתי את לימודי כבחור ישיבה, פגש אותי ר' מולע והציע לי ללמד בחיידר. הוא אמר שאקח זמן לחשוב על כך, ואחרי זמן מה פגש אותי ואמר לי: "אני רואה שהתשובה שלך חיובית, תתחיל ללמד..."

מסירות הנפש לחינוך

עוד הוא מספר על הקשר הפנימי ורב השנים של ר' מולע לחינוך, למרות עיסוקיו הרבים כשליח של הרבי, ואחריות עצומה שהיתה לו על תחומים רבים.

"הרב מולע, כשפתח את חיידר ליובאוויטש, קיבל ברכה מהרבי להיות מלמד בעצמו שם. במשך השנים כשהעומס על ר' מולע גבר, הוא שאל את הרבי האם לעזוב את ההוראה, בגלל עומס בשליחות, והרבי אמר לו להמשיך.  

"גם לאחר שחלה בשבץ מוחי, ויצא מבית הרפואה, היה הולך כך יום לשבת וללמוד עם ילדים בחיידר שהיו צריכים חיזוק בלימודם", הוא מציין. "עד לפני חודש החגים השנה, המשיך ר' מולע לבוא וללמוד עם הילדים", מספר הרב אואקי.

דגשים בחינוך חסידי

"ר' מולע רצה מהתלמידים שיהיו מקושרים לרבי. היה מקפיד שכל הילדים ימלאו דוחו"ת על לימוד חת"ת, שנים מקרא ואחד תרגום בשבת, תהלים בשבת מברכים, נט"י, ועוד.


ילדי "החיידר של מולע" בפעילות צבאות השם

"כל שבוע היו עורכים דו"ח של 'צבאות השם', ושולחים את זה ל'אוהל' הק'. הקפיד שיבדקו את הציציות של הילדים שהם כשרות. בכל שנה לפני פסח היה נותן לילדים ציצית חדשה, הרגישו שהדבר נוגע לו".

איך התחיל ר' מולע להקים את אימפריית החינוך?

מספר הרב אואקי: "בתחילת שליחותו היה לוקח מזוודה, עם 'חלב ישראל' והיה הולך זמן רב  ברגל כדי לחלק למשפחות יהודיות. היה נכנס לבית ואומר אני מביא לכם חלב למשפחה. ככה הוא התחיל את החינוך! כך נוצר הקשר הראשוני עם משפחות, קשר שהביא פירות לדורות.  

"
ר' מולע היה 'תופס' בן אדם ומקרב אותו בלי לעזבו, לאורך כל הדרך. היו כאלה שהיו רחוקים מאוד מיהדות, ור' מולע התעקש וקרב אותם בכל זאת. שאלו את ר' מולע: מדוע אתה מקרב אותו? הוא היה אומר: אולי הוא יביא את הגאולה?... הוא האמין בכל יהודי, שיש בו משהו מיוחד. כך גם קרב את ההורים שלי, והביא אותם בצעירותם לרבי", מספר הרב אואקי.

מה היה 'סוד הקסם' של ר' מולע?

"הוא היה מדבר עם בן אדם, היה מתייחס לפנימיות של האדם, היה  מעצים את המעלות שלו. לדוגמא: אם למד עם מישהו עניין מסויים, היה מבקש ממנו שיחזור את העניין בפני אחרים, וכך העצים את העניין כדי לתת הרגשה טובה. היה נותן יחס אישי לכל אחד,  כל שמחה, כל בר מצווה היה עושה מאמץ ומגיע, ואנשים הרגישו את זה".

משפיע בכח החסד

ר' מולע היה פוגש מישהו, מסתכל עליו ואומר לו: 'נו, למה אתה לא מניח תפילין?' בחיבה כזו, באהבה ובחסד גדול, עד שהלה היה פשוט מתחיל להניח תפילין. "אין לי הסבר אחר", אומר הרב אואקי, "אלא לומר שר' מולע נתן לו כח להניח תפילין כל יום".  גם בחורים שהתרחקו, הוא לא אמר להם משהו שלילי, רק דברי חיבה וקירוב, היה מעלה אותם למעלה, וכך קרב הרבה בחזרה. "היה לו כח שלאף אחד לא היה.

"לפני שנים, הרגיש ר' מולע שכובד המשא רובץ עליו מריבוי המשימות, וביקש עזרה מהרבי שיגיעו שלוחים חדשים נוספים לסייע לו ממקומות אחרים. אמר לו הרבי: הילדים של המקורבים שלך, הם יעזרו לך. "וכך אני רואה במציאות, שהורי התקרבו בזכות ר' מולע, ואני סייעתי לו בעבודת השליחות", הוא מסכם.

הרב אואקי מצרף תמונה שצולמה בי"ד אייר, תשע"ד, לפני חודשים ספורים. בתמונה (מצורפת) נראה ר' מולע נושא דברים ב'בנקעט' להקמת מקווה במקום שליחותו של הרב אואקי. "בתמונה ניתן לראות, גם כשהיה חולה, במסירות נפש הגיע והשתתף כדי לסייע לי בשליחות", הוא מספר.


משמאל: ר' מולע ע"ה, ב'בנקעט' להקמת המקווה. מימין: הרב מ"מ אואקי יבדלח"ט

כיצד מתמודדים בחיידר עם חסרונו של ר' מולע?

"היום עדיין זה עדיין טרי, וקשה לנו לדבר ולחשוב שר' מולע איננו," הוא אומר וקולו נסדק.  "אני אישית סבור, שר' מולע  השאיר לנו את הדרך, הכל לפי מה שהרבי הדריך".

היחס החינוכי לילדים מאתגרים

"כל שנה עשה ר' מולע אסיפה, וביקש לדבר על כל ילד באופן פרטני לפחות חמש דקות. תמיד היה מביא את ההוראות של הרב חודקוב שקיבל מהרבי, והוראות שהרבי אמר לו עצמו. היה היה תמיד אומר, שאם לא לומד בגלל שאין לו ראש טוב, או סיבות אחרות, אסור לזרוק אותו.

"גם אם ילד היה שורף את הבית ספר, היה אומר שאי אפשר לדעת מה יהיה איתו בחוץ. הוא היה שומר על כל נפש של יהודי. אני זוכר מקרה מסויים, של ילד שנתן מכות לילדים אחרים, שרף אשפה, ור' מולע לא רצה לזרוק אותו - שלא יהיה אפילו יום אחד מחוץ לבית הספר. 'מי יקח האחריות כשהוא מחוץ ללימודים?', היה שואל ר' מולע.

 

"ר' מולע היה כותב כל יום לרבי. היה מאמין שמיד ששלח את המכתב, כבר קיבל את הברכות. היה מקושר בלב ונפש לרבי".

כמו אברהם אבינו

"כשאתה מבין זאת, אתה מבין הכל. אברהם אבינו היה איש חסד. אני יכול להגדיר כך את ר' מולע כאיש חסד כמו אברהם אבינו." הרב מנדי אואקי ממשיך, ונימת העצב והגעגוע ניכרת בקולו: "הוא נתן לי הכל. מברית המילה, בר מצווה, חתונה, את השליחות, הכל", הוא אומר. 

"השנה ר' מולע רצה תמונה עם כל צוות המורים, ולא כל כך הבנו למה", הוא מספר. "היום אנו מבינים, ובהמשך דרכו בשליחות הרבי אנו צריכים ללכת עד ביאת משיח", הוא מסכם בהתרגשות.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.