מערכת COL | יום ב' אלול ה׳תשע״ד 28.08.2014

"ממשיכים בדרכם של גבי ורבקי": השליח במומבאי בראיון מרגש

השבוע, לאחר שש שנים של ציפייה, נפתח מחדש בית-חב"ד במומבאי על-ידי שלוחים צעירים, הרב ישראל קוזולובסקי ורעייתו חיה ● שלוחי הרבי במזרח הרחוק, התכנסו באירוע המרגש שכלי-תקשורת רבים בעולם סיקרו באהדה בלתי מוסתרת ● בראיון בלעדי ומרגש ל-COL, מספר הרב קוזולובסקי על האירוע ההיסטורי, על מסירות הנפש בחייהם של  השלוחים גבי ורבקי הי"ד כדוגמא למעשה, ועל תפקידו המיוחד כשליח הממשיך בדרכם ● ויש גם גילויים מרתקים  הרב ישראל קוזלובסקי
השליח הרב ישראל קוזלובסקי

משה בן-חיים

יום לאחר האירוע המרגש, והסיקור לה זכה מכל העולם, מתפנה השליח הצעיר הרב ישראל קוזולובסקי, לשתף מעט בתחושותיו לאירוע, ועל תפקידו המיוחד כממשיך דרכם של גבי ורבקי הי"ד, בבית חב"ד במומביי. שליח צעיר הוא, אך בדבריו יש להט ואמונה כשליח וותיק ורגיל. "אנו משתדלים רק "לא להפריע לרבי לעשות את העבודה", הוא אומר בצנעה אמיתית.

מה התחושות שלכם בחגיגה כה מרגשת?

"זה היה אירוע שחיכינו לו הרבה זמן. אנחנו נמצאים במקום כשנתיים. האירוע החגיגי בפתיחת בית חב"ד מחדש במומבאי מזכיר לנו מצד אחד את הסיבה שהגענו לכאן והיא הפיגוע הנורא. אבל מצד שני, אנו צריכים דווקא להתחזק, כמו שהרבי הורה ולימד אותנו.

"לדוגמא המכתב המפורסם שהרבי שלח לתושבי כפר-חב"ד אחרי הרצח הנורא של חמשת הנערים ב"בית הספר למלאכה", ובו הרבי כתב להם "בהמשך הבניין תנוחמו". המסר מהמכתב הוא, שלא חלילה להתכנס בתוך עצמנו ולסגת, אלא להיפך, להוסיף ולהאיר.

"אחרי השואה האיומה שעמ"י היה במצב ירוד ביותר ודווקא מתוך החושך הגדול הרבי הרים אותנו "כיתרון האור מן החושך"."אחרי שיש ברוך השם את הבניין עצמו והסתיים השיפוץ שלו, תפקידנו 'לצקת תוכן', ולקיים את ייעודו שיהיה מגדל אור של תורה וגמילות חסדים לעם ישראל וגם לאומות העולם, כמו שהרבי לימד ודרש משלוחיו בעולם כולו".

איך ההרגשה של שליח צעיר כשוועידת רבני אסיה מתכנסת אצלו, וזוכה לכזו חשיפה תקשורתית בין לאומית?

"לשליח יכולות להגיע לעיתים מחשבות והרגשה של "יישות". יכול לחשוב לעצמו: "תראה לאיפה הגעתי. כמה התקרבו בזכות פעולותי, כמה 'סירטוקים' חב"דיים הבאתי. האמת היא שהתוצאות של שליח הם לא בערך לעשייה, אנו 'נתלים בענף גדול' שהוא הרבי המשלח. אנחנו כמו כל שליח. ההצלחה ברוך השם היא לאין ערוך ולא ביחס לפעולה עצמה.

"אצלנו יש מאפיין ייחודי. אנו ממשיכים את הפעולות של הקדושים גבי ורבקי הי"ד. זה תופס יותר כותרות וחשיפה גדולה, ואנו משתדלים רק לא להפריע לרבי לעשות את העבודה, משתדלים ויש הצלחה ב"ה".

"גבי לא היה מסכים שידברו עליו כך"

ממשיך ואומר הרב קוזלובסקי: "בקשר לגבי ורבקי הי"ד, אם גבי היה כאן במעמד (חנוכת בית חב"ד מחדש במומביי, מ.ב.) הוא לא היה נותן לאנשים לדבר עליו ולפרסם אותו כך. הוא ורעייתו היו עושים תפקידם בהצנע לכת.

"אספר אנקדוטה להבין מי היה ה'בן-אדם':
השבוע בחנוכת הבית חב"ד, סיפרו שהכינו לנדיב סטנלי רוהר ז"ל לפני כמה שנים, אלבום תמונות של כל השלוחים שתמך בהם. המארגנים צלצלו לגבי ואמרו לו שישלח תמונה שלו לטובת הפקת האלבום. לגבי לא היתה ברירה, והוא שכר צלם שיצלם אותו ואת רעייתו לצורך כך. לא היתה לו תמונה! זו אגב, התמונה המפורסמת של בני הזוג גבי ורבקי הי"ד שהתפרסמה לאחר הרצח. שליח שעבד כמה וכמה שנים, ולא היתה לו אפילו תמונה אחת ויחידה שלו! זה ממחיש קצת את הדבר. 

"הרב והשליח הראשי לתאילנד הרב יוסף חיים קנטור, שתמך ותומך בנו ברוך השם עד היום, סיפר במעמד חנוכת הבית חב"ד, שיש שני שלוחים שהם מהווים דוגמא של שליח, וציין שליח אחד צעיר ושליח אחד וותיק. השליח הצעיר זהו גבי הולצברג הי"ד. הוא סיפר עליו כמה סיפורים, אספר שניים מהם:"וכך סיפר הרב קנטור. אני מצטט את דבריו: 'יום אחד אני מקבל שיחת טלפון מגבי. היה זה כשנה וחצי אחרי תחילת שליחותו במומביי, והוא מספר לי: 'מצאתי בניין לקנייה עבור בית חב"ד' שאלתי אותו: 'מי אמר שאתה צריך לקנות בניין?', ענה לי גבי: 'בגלל שאני לא מוצא דירה להשכרה, זה סימן שהרבי רוצה שנקנה!', והוא הוסיף מיניה וביה: 'אני צריך מליון וחצי דולר!'". והרב קנטור הוסיף: 'זהו סיפור שמעיד על מסירות הנפש של גבי גם בחייו, בפעולתו כשליח מסור בלו"נ לרבי'.

"הסיפור הנוסף, גילה
כיצד הגיעו גבי ורבקי הולצברג הי"ד לשליחות במומביי.
הרב יוסף חיים קנטור פגש בשכונת הרבי קראון הייטס, בפינת רחוב, את האברך הצעיר גבי הולצברג. פנה אליו גבי ואמר: 'שמעתי שמחפשים מישהו למומביי. אני רוצה לנסוע'. והמשיך: 'אתה חושב שאני מתאים לזה?', ענה לו הרב קנטור: 'כן, אני חושב שאתה מתאים...'"

מוסיף השליח הרב קוזולובסקי: "וכך השליח הצעיר יצא לדרך, בלי בירורי עומק, איפה זה, במה זה כרוך, אלו קשיים, כלום. אני בררתי הרבה לפני שהגעתי לכאן...

"זה היה ה'ביטול' של גבי לרבי. באמת רואים שבזכות מסירות נפשם של גבי ורבקי הי"ד, הם זכו להאדיר ולקדש את שמם של הרבי והשלוחים, ומי יודע כמה החלטות טובות וכמה התקרבו לשמירת תומ"צ בזכותם.

"ידוע הסיפור שה'בית יוסף' רצה למות על קידוש ה', ובגלל מקרה מסויים לא זכה לכך. גבי ורבקי הי"ד זכו לקדש את ה' בחייהם, וגם אחרי כן. השליחות שלהם לא נפסקה והיא נמשכת גם היום! לפני כן, גבי ורבקי הי"ד פעלו רק בהודו, ואילו עתה ממשיכה פעולתם בכל העולם כולו!

התמודדות במקום נידח בעולם

"זה לא מקום קל", אומר הרב קוזולובסקי. "עובדה שלקח הרבה זמן עד שהגיע לכאן שליח. אם הקב"ה בוחר בבן אדם מסויים לעשות שליחות מסויימת, הקב"ה נתן לו גם את הכוחות לכך. יכול להיות שאתה עצמך באמת אין לך כוח לזה, אבל הקב"ה אומר 'אני נותן לך הכוחות לכך'. והדבר תקף לכל השלוחים בעולם.

"ברגע ש'מחוברים למעלה', כל הנסיונות לא קיימים. הרב העכט באחת השנים ביקש מהרבי ברכה שהרבי 'יוציא אותו ממצבו הכלכלי הקשה'. הרבי חייך ואמר לו: "להוציא אותך? להרים אותך." שאדם מתחיל לחשוב שהצלחתו היא תוצאה של ה"מוח" שלו, יש בעיה. אנחנו זה כמו הידים והרגלים של הרבי".

קשיים וניסיונות

כששואלים את הרב קוזולובסקי על המצב הבטחוני במקום בו נרצחו יהודים, הוא מלא אמונה וביטחון. "נכון שהכתובת לא פורסמה זמן רב, עד היום לאחר השיפוץ, מסיבות בטחוניות. אנו אכן עושים את כל הדרוש מבחינה זו בתיאום עם הרשויות וגופי הביטחון במדינה.

"מאידך, יש בעולם שליחים אפילו במרכז אירופה, שמתמודדים יום יום עם תקריות אנטישמיות וחווים זאת על בשרם עד כדי פגיעה פיזית. ב"ה אצלנו זה לא קרה. אנו צריכים לעשות מה שאפשר בגשמיות, ולבטוח במה שהרבי אמר \'שלא תקום פעמיים צרה'".

הכרת הטוב

ומסיים הרב קוזלובסקי: "ברצוננו להודות לכל מי שנטל בסיוע לבית חב"ד: לנדיב איש החסד גורג' רוהר, לרב משה קוטלרסקי ולרב אליעזר אשכנזי מבית חב"ד בננגקוק שאירגן ועשה את כל השיפוץ של הבניין. לכל המסייעים תבורכו בכל מילי דמיטב בגשמיות וברוחניות, ונזכה במהרה לראות את השלוחים גבי ורבקי הי"ד עם כל עם ישראל בביאת משיח ובתחיית המתים תכף ומיד ממש".

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.