מערכת COL | יום י"ד סיון ה׳תשע״ד 12.06.2014

50 שביבי שליחות על השליח שחוגג 50 ● פרויקט ענק

מזל-טוב: לרגל יום הולדתו החמישים של השליח ורבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר, יצאנו למסע מרתק בארכיון COL - חב"ד און ליין, בעקבות פעילותו העניפה ברוסיה ● מצאנו מאות סיפורים, מפגשים עם שועי עולם, מנהיגים, פוליטיקאים מרוסיה, מהארץ ומהעולם, אירועים שעשו היסטוריה ושלל סיפורים שמאפיינים את ההצלחה הפנומלית של חב"ד במדינות חבר העמים בעשורים האחרונים, שחלק גדול מזה נזקף לזכותו של הרב לאזאר ● מתוך מאות הכתבות בחרנו עבורכם 50 שביבים של אור ● פרויקט ענק, מיוחד למגזין שישי  הרב בערל לאזאר חוגג יובל   
50 שביבי שליחות על השליח שחוגג 50 ● פרויקט ענק
מזל-טוב, הרב לאזאר (צילום: י. בלינקו, COL)
מאת נחמיה

לרגל יום הולדתו של השליח ורבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר, יצאנו למסע מרתק בארכיון COL - חב"ד און ליין, בעקבות פעילותו העניפה של הרב לאזאר בשנים האחרונות ברוסיה.

מצאנו מאות סיפורים, מפגשים עם שועי עולם, מנהיגים, פוליטיקאים מרוסיה, מהארץ ומהעולם, אירועים שעשו היסטוריה ושלל סיפורים שמאפיינים את ההצלחה הפנומלית של חב"ד במדינות חבר העמים בעשורים האחרונים, שחלק גדול מזה נזקף לזכותו של הרב לאזאר.

מתוך מאות הכתבות בחרנו עבורכם 50 שביבים של אור

1. תשמ"ח

את פעילותו ברוסיה החל עוד בטרם נפלה חומת הברזל, כשהיה עדיין תמים מן המניין ב-770. הביקור הראשון של הרב לאזאר ברוסיה היה בלנינגרד בשנת תשמ"ח, כשהוא מלווה בהוראות והדרכות צמודות מהרבי. הנה תמונה נדירה מהימים ההם:2. תשנ"ו

סיפור פעילות חב"ד בחבר העמים בכלל, וברוסיה ומוסקבה בפרט בלי ה'מרינה רושצ'ה' אינו שלם. המרינה רושצ'ה, הוא שמו של בית כנסת שנבנה לראשונה בשנת תרפ"ה ושימש כמוקד לפעילות חב"דית בזמן השלטון הקומוניסטי. בשנת תשנ"ג, המקום נשרף ובשנת תשנ"ו, חנך הרב לאזאר את המבנה המפואר החדש של המרינה רושצ'ה שמשמש כמרכז קהילתי ליהודי מוסקבה.

3. אלול, תשנ"ו

שמונה שנים אחר כך, כשהוא כבר מכהן כשליח ראשי ברוסיה, אבא לילדים, אירח את שר החינוך הישראלי דאז זבולון המר ז"ל בפתיחת שנת הלימודים בית הספר 'אחי תמימים - אור אבנר'. בתמונה מופיעים גם ר' לוי לבייב, הרב דוד מונדשיין ובנו יחזקאל בן הארבע.4. חורף, תשנ"ח

חלק עיקרי מדברי ימיה של חב"ד בעשורים האחרונים ברוסיה, הוא המאבק על השבת ספריית שניאורסון לידי חסידות חב"ד. הרב לאזאר השתדל רבות לאורך השנים לשחרור ספריית שניאורסון. בתמונה, הרב לאזאר (מאחורי הרב אהרונוב) אחרי פגישה עם נשיא רוסיה בוריס ילצין בנוגע לספריה.5. תשס"ב

כשנשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, ביקר ברוסיה, הוא זכה להיות אורחו של הרב לאזאר והשליח לפטרבורג הרב מנחם מענדל פבזנר, בבית כנסת חב"ד בפטרבורג. הביקור שתוכנן לעשרים דקות נמשך יותר משעה כשהוא משוחח עם הרב לאזאר, הרב פבזנר וראשי קהילות על חופש הדת ברוסיה.6. סיון, תשס"ג

לאורך השנים, נפגש הרב לאזאר עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עשרות פעמים. היחסים בין השנים קרובים וחמים עוד מתקופת כהונתו הראשונה של פוטין כנשיא. בפגישה בקרמלין יחד עם ראשי ארגונים יהודיים מאמריקה אמר פוטין: "אני אוהב אהבת נפש את הרב לאזאר". כשהשיחה גלשה לנושא הקהילה היהודית ברוסיה, הפתיע הנשיא את אורחיו כשאמר להם: "הבניין הגדול שהרב לאזאר הקים ליהודים במוסקבה, היא גאוות העם הרוסי וגאוותי האישית. בכל מקום בעולם אני מספר על הבניין היפה שיש לנו במוסקבה!"

7. תמוז, תשס"ג

באין ספור אירועי הכנסת ספר תורה במוסקבה וברוסיה בכלל, השתתף הרב לאזאר. אך ספר התורה שהוכנס לבית הכנסת 'בית מנחם' שבמרינה רושצ'ה, היה מרגש במיוחד, כיון שזהו ספר התורה הראשון שנכתב ברוסיה שלאחר שנות השלטון הקומוניסטי.

8. חשון, תשס"ד

לצד פוליטיקאים ומנהיגים מכל העולם, גם פוליטיקאים ומנהיגים מישראל ביקרו במהלך השנים במפעל האדיר של מוסדות חב"ד ברוסיה. ראשי ערים, חברי כנסת, שרים ראשי ממשלה ונשיאים. בקבלת פנים מיוחדת לראש-הממשלה אריאל שרון ז"ל, השתתפו שלוחים רבים בראשם הרב בערל לאזאר. המשתתפים סיפרו כי ראש הממשלה המנוח אמר לשלוחים "מקומכם כאן. אתם פועלים גדולות ונצורות".

9. כסלו, תשס"ד

נשיאים, ראשי ממשלות ונציגים מכל רחבי העולם הגיעו להשתתף בהלוויתו של נשיא אזרבייג'אן גידר אלייב שהלך לעולמו. שעה לפני ההלוויה, התקיים טקס ממשלתי סגור לאח"מים בהשתתפות משפחת הנשיא, ידידיו הקרובים ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בין הנוכחים הבודדים שהשתתפו בטקס כובד גם הרב הראשי של רוסיה, הרב לאזאר.

10. טבת, תשס"ד

הפורום הכלכלי בדאבוס, מארח מידי שנה נשיאים, מיליונרים, מדינאים ואנשי כלכלה שמנצלים את הפורום ליצירת קשרים ולהתברג בהנהגת העולם החופשי. אלפיים איש לערך משתתפים בפורום. לצד משתתפים כמו ביל קלינטון, קופי ענאן וביל גייטס. בלטה נוכחותו של הרב היהודי עם הלבוש החסידי הרב בערל לאזאר.

11. אדר, תשס"ד

בין שאר תפקידיו, הרב לאזאר מכהן גם כחבר מועצת מרכז רבני אירופה. במסגרת תפקידו זה הוא עומד בקשר עם רבנים ומנהיגי היהדות והיהדות החרדית בארץ ובעולם. בתמונה: הרב לאזאר נפגש עם האדמו"ר מוויזני'ץ זצ"ל ושוחח עימו על מצב היהודים ברוסיה ועל יהדות אירופה.12. אייר, תשס"ד

לטקס החניכה של הממשלה השניה של פוטין הוזמן גם הרב לאזאר. בטקס פתיחת הקדנציה השניה של פוטין, השתתף הרב לאזאר כמנהיגה של הדת היהודית ברוסיה לצד מנהיגים דתיים נוספים.

13. אייר, תשס"ד

פעילותו הנמרצת של הרב לאזאר נגד כתות ברוסיה, הכעיסה כתות של מסיונרים רוסים. בתגובה לדברים שאמר נגד פעילות הכתות ברוסיה, הגיבו המסיונרים בכתבות חריפות וכתבו בין השאר "איזה זכות יש לו להחליט איזה קבוצות דתיות כן יישארו ואיזה לא. האם הוא הפך פתאום לנשיא של רוסיה ואנו לא יודעים? האם הוא נהיה עכשיו פוליטיקאי? אנחנו כל הזמן חשבנו שהממשלה מחליטה על חוקי המדינה, והדת נשארה בתחומה של מנהיגי העדה".

14. סיון, תשס"ד

53 נערי בר-מצווה, חגגו במוסקבה, את חגיגת 'בר-המצווה' באירוע גדול ומכובד לכבוד 53 שנות נשיאותו של הרבי. האירוע נערך בית הכנסת הגדול והמרכזי 'בית מנחם - חב"ד ליובאוויטש', בהשתתפות הרב הראשי לרוסיה הרב בערל לאזאר, הנהלת 'מארינה רושצ'ה', נציגי הג'וינט, הסוכנות ועוד אירגונים יהודיים בעיר.

15. תמוז, תשס"ד

הרב בערל לאזאר, נימנה עם יחידי סגולה בצבא, בכלכלה, בתרבות ובחברה הרוסית, שקיבלו מהנשיא ולדימיר פוטין את אות הכבוד "עיטור הידידות הנשיאותי". בדבריו בטקס שנערך בקרמלין אמר נשיא רוסיה כי האות מוענק לרב לאזאר על תרומתו "לפיתוח התרבות הרוחנית ובחיזוק הידידות והאחווה בין הלאומים ברוסיה".16. כסלו, תשס"ה

פרשיה דרמטית שבמרכז עמד ילד יהודי, שנחטף על ידי אביו המוסלמי לרוסיה הגיעה לסיומה בהתערבות הרב לאזאר. שתדלנין ועורכי דין ניסו לאלץ את האב להחזיר את הילד לידי אימו. רק לאחר התערבות הרב לאזאר הוצא הילד מידי אביו והועבר למקום מסתור עד שהוטס ארצה.

17. טבת, תשס"ה

בפרויקט גדול ומשותף של רוסיה וארה"ב, נשלחה לחקר החלל משלחת משותפת של האסטרונאוטים מרוסיה וארה"ב. בין האסטרונאוטים מארה"ב נמצא גם האסטרונאוט היהודי גרגורי שמיטוב. יחד עם כמה מידידיו, הגיע שמיטוב ללשכתו של הרב הראשי לרוסיה הרב בערל לאזאר לקבלת הרכת הצלחה הרב לאזאר בירכו, ויצא איתו לבית הכנסת להדלקת נרות החנוכה.

18. אייר, תשס"ה

טרגדיה פקדה את הקהילה כשבית הכנסת מאלאכווקא שבמוסקבה עלה בלהבות ואיתו נשרפו גם תשמישי הקדושה, ספרים וספרי תורה. בהלוויה שנערכה לספרים, נשא הרב לאזאר דברי התעוררות.19. סיון, תשס"ה

תחילתה של הפרשיה בידיעה צנועה שפורסמה בעיתון מקומי ברוסיה ובה דווח על חפירות שמבצעת עיריית קלינינגראד לצורך הקמתם של תחנת כח ומרכז מסחרי. בידיעה צויין כי במהלך החפירות נתגלו עצמות אדם ושרידי מצבות. כשהתברר שהעצמות הן עצמות יהודים, החל הרב לאזאר לפעול במרץ כדי לסכל את החפירות. רק לאחר שעירב את מושל המחוז ופקידים רמי דרג נוספים, נמנע חילול בית הקברות העתיק.

20. סיון, תשס"ו

גם זה הגיע. קריקטוריה אנטישמית ארסית פורסמה על-ידי ארגון גזעני ברוסיה בה נראה הרב הראשי בערל לאזאר עם ידיים נוטפות דם ועם הפרוטוקולים של זקני ציון. האיור קורא "נשבור ונחסל את האוייב", וחייל רוסי נראה נועץ כידון ברב לאזאר ל"ע.

21. תמוז, תשס"ו

אל מול כמאתיים נציגים של כל הדתות שפועלות ברוסיה, בהם נציגי הכנסיה הארמנית, אתיופית, קופטית, נציגי הבודהיזם והאיסלם וכן נציגות מכובדת של הוותיקן, נאם הרב לאזאר ודיבר על מידת האחראיות של המנהיגים הדתיים ושעליהם להיות השליחים להבאת מימד רוחני לחיי אדם על מנת שיעצבו את אורח חייהם, ערכים, אידיאלוגיה ומודעות עצמית.

22. חשון, תשס"ז

כבוד מיוחד חלקו לרב לאזאר כאשר קיבל ב"אות הזהב" על פעילותו למען סובלנות דתית. האות הוענק באירוע חגיגי שהתקיים ע"י ארגון "אחדות" הפועל במוסקבה. בדברי הברכה שנשא הרב לאזאר הוא הודה למארגני האירוע, ואמר כי "אנו שומעים מעט מאוד על אנשים שעושים מעשים טובים, אנו צריכים להפיץ הרבה אור וכך נגרש את החושך".

23. אדר, תשס"ז

אחד המשתתפים בסעודת פורים שנערכה בבית הכנסת המרכזי "בית מנחם – חב"ד ליובאוויטש" במוסקבה, יהודי בשם וואדים קאסינסקי, החליט לעבור מיד ברית מילה. לאחר פורים, הגיע יחד קבוצת חברים ונערכה לו ברית מילה במקום, ונקרא שמו בישראל – מאיר. בסעודת המצווה סיפר כי 20 שנה קודם לכן התגורר בצמידות לבית הכנסת מרינה רוצ'ה המקורי. הרב הראשי הרב לאזאר, עמד בדבריו על המצוה הגדולה שזה עתה עשה, ועודד אותו להמשיך ולהתקדם הלאה.

24. אדר, תשס"ז

את חופתו של הבוגר הראשון של ביה"ס "מתיבתא" במוסקבה הת' אריה ליב מירעצקי עב"ג אסתר מנשיקובה, בוגרת מכון 'חיה מושקא' שנערכה במרכז היהודי קהילתי "מרינא רושצ'א" במוסקבה, ערך הרב בערל לאזאר. בשמחה חגגו גם מנהלי המוסדות בהם התחנכו השניים: הרב חיים עוזר אמירגוב מנהל בית הספר "מתיבתא", מכון 'חיה מושקא' בהנהלת הרב אברהם בקרמן.

25. אייר, תשס"ז

מערך הכשרות העניפה של הרב לאזאר מתפרסת כמעט על כל תחומי המזון. לקראת חג השבועות הוכשר עוד מפעל חלב גדול ברוסיה, בהשגחתו המהודרת של הבד"ץ רוסיה, בראשות רבה של רוסיה הרב בערל לאזאר. בגלל הגברת המודעות לכשרות בין יהודי רוסיה, והצריכה למוצרים כשרים שבאה בעקבות זה, מגיעות פניות רבות לוועד הכשרות של הבד"ץ רוסיה מטעם מפעלים שונים הרוצים לקבל את הכשרות המהודרת.

26. חשון, תשס"ח

בוריס ייפימוב הנחשב היום כיהודי הזקן בעולם, חגג את יום הולדתו ה 107 במרכז היהודי-קהילתי 'מארינה רושצ'ה'. ייפימוב שימש בעברו כקריקטוריסט של סטאלין ימ"ש, בעיקר בזמן מלחמת העולם השניה, אך מאז השתנו הרבה דברים ברוסיה וגם אצל ייפימוב עצמו. לפני כמה שנים הוא יצר קשר עם הרב הראשי של רוסיה השליח הרב בערל לאזאר ומסר לו 'מחזור ליום כיפור' אותו מצא בין הדרגשים במחנות ההשמדה של הנאצים, כאשר הגיע לשם יחד עם כוחות הצבא האדום, עם סיום המלחמה. בהמשך התקרב ייפימוב לקהילה ואף החל לקיים מצוות.

27. אלול, תשס"ח

בוקר אחד הגיע הרב בערל לאזאר, ללשכת רב העיר ת"א-יפו, הרב ישראל-מאיר לאו, והעניק לו עותק נדיר מסרט בו נראה הקצין הרוסי שאימץ את הרב לאו הילד במחנה הריכוז בוכנוולד, ואשר ביקש לגדלו ולקחתו עמו חזרה לרוסיה בתום המלחמה. "הערצתי אותו, ראיתי בו דמות של גיבור", אמר הרב לאו, "המסירות בה דאג לי הפליאה אותי במיוחד ונצרבה על לוח ליבי".

28. חשון, תשס"ט

משפחת שלוחי חב"ד הפועלים ברחבי חבר-העמים התאספה לאירוע הצדעה לנגיד ר' יקותיאל-יהודה (ג'ורג') רוהר ומשפחתו - המממנת מזה מספר שנים חלק נכבד מפעילות חב"ד בעולם. במהלך האירוע נשאו דברים: סיו"ר המל"ח הרב משה קוטלרסקי, רבה של רוסיה הרב בערל לאזאר ושלוחים נוספים הפועלים בחבר-העמים.

29. תמוז, תשס"ט

תחת הכותרת "השליחות, חיים של מסירות נפש", נערך בבנייני האומה טקס הצעדה לשלוחי חב"ד בחבר העמים. הרב הראשי לרוסיה הרב בערל לאזאר סיפר על מפגשו עם נשיא רוסיה. גם נשיא המדינה שמעון פרס, השתתף באירוע ואף חלק שבחים נדירים לפעילות השלוחים.

30. אב, תשס"ט

בפגישה מיוחדת של הרב לאזאר עם נשיא רוסיה סוכם כי בכל מחנה צבאי ימונה קצין דת, שהוא רב מוסמך מטעם הרבנות הראשית לרוסיה וימומן ע"י צבא רוסיה, למען הגברת הפעילות היהודית בין החיילים היהודיים המשרתים בצבא רוסיה, זאת במסגרת "הרבנות הצבאית הרוסית".

31. אלול, תשס"ט

במהלך אירוע קבלת פנים שהתקיים עם תומו של טקס זכרון והקמת מצבה לנספים הקבורים בקבר אחים בעיר אונגוואר, הגיע שליח מיוחד מראש העיר עם מדליה של כבוד לרב לאזאר. בפני כל הנוכחים סרב הרב לאזאר לקבל את המדליה בעקבות התבטאויות אנטישמיות של ראש העיר. הרב לאזאר אמר לשליחו של ראש העיר כי הוא אינו מתכוון לקחת את המדליה והיא תשאר בעיר עד שראש העיר יתנצל על דבריו. כמו כן, ציין הרב לאזאר כי מאחר שראש העיר לא פגע בו אישית אלא בעם היהודי, עליו להתנצל בפני הקהילה היהודית המקומית.

32. כסלו, תשע"א

לכבוד חג החנוכה, אירח ראש ממשלת רוסיה וולידמיר פוטין, את הרב בערל לאזאר, בלשכתו המהודרת מוסקבה. בפתח דבריו ששודרו מיידי באמצעות כל כלי התקשרות שנכחו שם - שיבח ראש-הממשלה את פעולות הרב הראשי ויהדות רוסיה בכלל ואיחל איחולים לבבים לכל יהודי רוסיה, לרגל החנוכה כשהוא מוסיף: "את ברכתי אני מאחל בעיקר, ליהודים השומרים ומקיימים את מצוות החג וממשיכים את המסורת היהודית המפוארת"

33. טבת, תשע"א

אורח חריג בלבושו נכנס לבניין המפואר והגדול של המרכז היהודי "מארינה רושצ'ה". פניו ופני מלוויו היו ללשכתו של רבה הראשי של רוסיה, הרב לאזאר. זה היה המופתי החדש של רוסיה, המייצג מליוני מוסלמים המתגוררים במדינה. המופתי, שלו כבר היכרות אישית עם שליח חב"ד בעיר מגוריו, אסטרחן, הביע את התפעלותו מהיחס היפה והמכובד שהעם היהודי זוכה לקבל מכל גווני קשת האוכלוסייה הרוסית ובראשם מהממשל.34. תמוז, תשע"א

אירוע נדיר בכנסת ישראל: כנס הצדעה לשלוחי חב"ד בחבר העמים בראשות הרב לאזאר, נערך בבית המחוקקים הישראלי, בהשתתפות שרים בכירים ושורת חבר-כנסת מכל סיעות הבית. "פעילות חב"ד היא חשובה. יש לישראל שגרירות רשמית בכל מדינה ויש לנו שגרירות נוספת: בית-חב"ד. חב"ד עושה דבר בלתי-יאמן", אמר שר החוץ אביגדור ליברמן. יו"ר ועדת העלייה והקליטה חבר-הכנסת דני דנון: "לחבר את הגופים הישראלים לעבודה משותפת למען חב"ד. כולנו שלוחים"35. שבט, תשע"ב

מידי שנה נערך במוסקבה כינוס של איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה. שנה זו היא כבר השנה החמישית בה נערך הכנס. משך יומיים רצופים, ישבו במוסקבה בירת רוסיה זה לצד זה, שלושים רבני ערים ומאתיים וחמישים ראשי קהילות יהודיות ודנו על עתיד יהדות רוסיה. אגרות ברכה רבות נשלחו ע"י ראשי המדינה, ובהם אגרתו של נשיא רוסיה מר דימטרי מדבדב, ראש ממשלת רוסיה מר וולדימיר פוטין, ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו ועוד.

36. אדר, תשע"ב

אורחים רבים ומגוונים פוקדים כמעט מידי יום את לשכתו של הרב לאזאר. אחד מהם הוא נשיא רפובליקת ׳קאלימי׳ בדרום רוסיה המשמש גם כיו״ר איגוד השח-מט העולמי, שהגיע לביקור במרכז היהודי-קהילתי "מארינה רושצ'ה" ולפגישה עם הרב לאזאר. במהלך הפגישה הביע האורח את התרשמותו העמוקה מהפעילות של כלל הקהילות היהודיות ברוסיה ועל היהודים הרבים, שמאז ומתמיד ידועים כמומחים ואלופים גדולים במשחק השח-מט.

37. אייר, תשע"ב

הרב לאזאר, נוהג במשך השנה, לפקוד ערים שונות ברוסיה. כשהגיע לרוסטוב, נפגש עם עם מושל רוסטוב, יחד עם השליח המקומי הרב דניצגר והרב ברדה נשיא איגוד הקהילות ברוסיה. בפגישה דנו בין השאר בשיקום הלכתי והנצחה מכובדת של קבר אחים גדול, של כ-27,000 יהודים קדושים הי"ד שנטבחו במלחמת העולם השניה.

38. תמוז, תשע"ב

בביקור היסטורי שערך נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בישראל, לקח אותו הרב לאזאר גם לביקור בכותל המערבי. בשעה 2 בלילה הופיע הנשיא פוטין בכותל המערבי, כשהוא מלווה בשיירה של מאבטחים, אנשי מודיעין רוסיים וישראלים ובשני אישים חב"דיים: הרב הראשי לרוסיה בערל לאזר ונשיא הקהילות היהודיות הרב אלכסנדר ברדה - שהצטרפו למשלחת הממלכתית של פוטין בביקורו בארץ-הקודש. בתום הביקור אמר פוטין לנוכחים "באתי לכאן, להתפלל שיבנה שוב בית המקדש. אני מאחל לכם שיתקבלו תפילותיכם".

39. תמוז, תשע"ב

מידי שנה בקיץ, מסייר הרב לאזאר עם קבוצת תורמים נכבדים בישראל. בביקור בשנה זו, הפתיע הרב לאזאר את הנוכחים בביקור במקום מיוחד. בשעות הקטנות של הלילה, נכנסו לתפילה מיוחדת בקבר יוסף בשכם - הרב לאזאר ועימו קבוצה של אוליגרכים מרחבי רוסיה, ממקורביו ומסביבתו הקרובה של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. את המשלחת המיוחדת אירחו בשומרון ובקבר יוסף ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה ורב השומרון הרב אליקים לבנון, וכן הרב הצבאי הראשי תא"ל הרב רפי פרץ. האורחים והמארחים לא הסתירו את התרגשותם בעת התפילה והריקודים החב"דיים שלאחריה.

40. חשון, תשע"ג

הקשר החם עם ראשי הממשל והרב לאזאר, נשאר גם אחרי שהם מסיימים את תפקידם. "רוסיה טובה ליהודים, והיהודים טוב להם ברוסיה – ואני גאה במצב נוכחי זה, אליו הובלתי את ההיסטוריה", אמר נשיא ברית המועצות לשעבר מר מיכאל גורבצ'וב בפגישה שנערכה בינו לבין רבה הראשי של רוסיה הרב בער'ל לאזאר, שהזמינו לבקר במוזיאון היהודי החדש שנבנה ע"י "איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה",

41. אדר, תשע"ג

אחד הביקורים הדרמטיים במוזיאון היהודי במוסקבה, היה ביקורו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. את הביקור ליווה יוזם הקמת המוזיאון הרב בערל לאזאר ונשיא איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה ר' אלכסנדר ברדה. הנשיא פוטין תמך וסייע רבות למען הקמת המוזיאון ואף הקדיש משכורת אישית שלו כתרומה למוזיאון.

42. תמוז, תשע"ג

המאבק על ספריית שניאורסון הוא חלק בלתי נפרד מקורותיו של הרב לאזאר ברוסיה וקורותיה של הקהילה היהודית המתפתחת ברוסיה בכלל. צעד גדול לקראת השבת "אוסף שניאורסון" לספריית 'אגודת-חסידי-חב"ד' העולמית נרשם במוזיאון היהודי במוסקבה, כשנשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז על החזרת הספרים לידי חסידי חב"ד ברוסיה. "היום, הספרים הללו חוזרים לעם היהודי. אני יודע כמה שנים וכמה מאבקים ניהלתם על מנת שסוף-סוף הספרים הללו יהיו בידיים שלכם. אנחנו נותנים לכם את הספרים מכל הלב" - אמר הנשיא פוטין לרב לאזאר.

43. אב, תשע"ג

קידוש השם עצום. ביום שישי נערך אירוע חשוב לזכר 70 שנה לניצחון הרוסים על הגרמנים במלחמת העולם השניה. האירוע נערך במרחק של שעה טיסה ממוסקבה. עיכובים שונים מנעו את נחיתת המטוס בזמן, שנחת רק 10 דקות לפני כניסת השבת. את הדרך משדה התעופה לעיר, מרחק של 30 ק"מ עשה הרב לאזאר רגלית. בשעה 6 בבוקר של יום שבת הגיע הרב לאזאר לבית הכנסת וניהל את המשך השבת כמידי שבת שבשבתו.

44. תשרי תשע"ד

מי יהיה ה"גוברנטור" (=ראש מחוז), מי יבחר לראש העיר, ומי יתפוס את כסאות חברי הפרלמנט השונים ברפובליקות שונות, או משאלי עם למיניהם – כל זה קובעים היום למעלה ממאה מליון אזרחי רוסיה, הפזורים באלפי ערים. כאזרח רוסיה וכתושב מוסקבה בירתה, הגיע גם הרב בערל לאזאר, ומילא את חובתו האזרחית בקלפי בשכונת "מארינה רושצ'ה".

45. כסלו, תשע"ד

ראש הממשלה בנימין נתניהו שהגיע לביקור בן יום וחצי למוסקבה, לפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הגיע בליל י"ט כסלו, לסיור מרגש של שעתיים ב"מוזיאון היהודי הגדול" מלווה ברב בערל לאזאר. במהלך הביקור נכנס ל"ספריית שניאורסון", המכילה כבר מאות ספרים שהושבו לידי חב"ד. בסיום הביקור אמר: "פוטין צדק כשאמר לי אתמול, שגם בישראל אין מוזיאון יהדי יפה ומשוכלל כמו שעשיתם כאן"

46. כסלו, תשע"ד

הדלקת החנוכיה בכיכר האדומה, הפכה למסורת וסמל של גאווה יהודית. גם השנה למרות הקור העז, לא וויתרו המונים רבים על החוויה הרוחנית, עת הדליק הרב לאזאר את הנר הראשון של חנוכה, בחנוכיה המתנשאת לגובה עצום על גבי במה רחבה ומקושטת. ריקודי השמחה ומעגלי הריקודים שפרצו מיד, הביעו את תחושות הציבור מגודל המעמד ויוקר השעה.

47. טבת, תשע"ד

התרגשות במוסקבה. תחת הכותרת "יודו לה' חסדו" השתתפו מאות איש ובראשם הרב הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר ונשיא איגוד הקהילות בחבר העמים הנגיד ר' לוי לבייב, ועוד - ב"זאת חנוכה" בהיכל בית הכנסת המרכזי "מארינה רושצ'ה" במרכז מוסקבה, ב"סעודת הודיה" של שליח חב"ד ורב העיר דרבנט הרב עובדיה איסקוב, על נס הצלתו מידיו של מתנקש טרוריסט ימ"ש, לפני מספר חודשים.48. חשון, תשע"ד

כאחד מחשובי הרבנים בעולם, גם הרב לאזר, הגיע למאהל ניחום האבלים של משפחת יוסף בהר נוף שבירושלים, היושבת שבעה אחר אביהם הגדול הרב עובדיה יוסף זצוק"ל. הרב לאזר, הגיע עם משלחת מאיגוד רבני גיאורגיה, בראשות חכם משה מיכאלשוילי זצ"ל. הרב לאזר סיפר לבני המשפחה על ביקורו של הרב יוסף במילאנו שבאיטליה, שם קיבל את פניו, אביו, השליח הרב משה לאזאר

49. אדר, תשע"ד

אחד המפעלים הקרובים ביותר לליבו של הרב לאזאר הוא 'קרן חיה מושקא', ע"ש ביתו שנפטרה בשנת תשנ"ז. מידי שנה מתקיים מלווה מלכה לטובת הקרן. גם השנה במעמד מפואר ומרגש, נערכה בפעם ה-י"ג מסיבת "מלווה מלכה" השנתית של קופת גמילות חסדים המרכזי במדינות חבר העמים. המעמד היה ערב הצדעה לידידי הגמ"ח, באמצעותם מתאפשרת הפעילות השוטפת והמגוונת במשך כל ימות השנה, ובסיועם ניתנת האפשרות לתת מענה לאלפי הפניות הרבות בגמ"ח המרכזי.

50. ניסן, תשע"ד

בצהרי היום של ערב חג הפסח, הוזמן הרב לאזאר, לפגישה עם נשיא רוסיה וולדימיר פוטין, בלשכתו של הנשיא בתוככי הקרמלין. בפתח הפגישה, התעניין הנשיא על מצב הקהילות היהודיות בכל רוסיה וחצי האי קרים ואיך ההכנות לקראת סדרי פסח בחג בכל רוסיה. בהמשך בירך הנשיא את יהודי רוסיה והוסיף: "אני רוצה להודות לך על כל מה שאתה עושה כדי לחזק את השלום בין הדתות ברוסיה, העבודה המשותפת שלנו חשובה לכל האזרחים כאן במדינה..."
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.