מערכת COL | יום ג' סיון ה׳תשע״ד 01.06.2014

כך מקרב שליח באמצעת הכינור ● ראיון מיוחד

תגיות: קפלן, יואל
לא רבים יודעים, אבל אחד הכלים של השליח בסלוניקי יוון ובמדינות הבלקן, הרב יואל קפלן, לקרב יהודים, זה באמצעות הכינור ● בראיון ל-COL הוא מספר כיצד הצליח להחדיר חסידות לסטודנטים באמצעות הכינור, חושף כיצד סייע לאישה לא-יהודייה מאלבניה - מה שגרר הד עצום במדינה המוסלמית, ומדבר על הזעזוע משבירת מצבות בבית עלמין יהודי בסלוניקי  הרב יואל קפלן
כך מקרב שליח באמצעת הכינור ● ראיון מיוחד
ערב הצדעה לחב"ד בארצות הבלקן (צילום: מאיר אלפסי)

משה בן-חיים

לאחרונה היו מספר גילויי אנטישמיות ביוון, ומקרה חמור של שבירת מצבות בבית העלמין היהודי. שוחחנו השבוע עם השליח בסלוניקי יוון ובמדינות איזור הבלקן, הרב יואל קפלן.

"נשיא הקהילה היהודית מר דוד שאלתיאל עדכן אותי על הזוועה, ואכן זהו מעשה נורא. השאלה היא כתוצאה ממה זה קרה. האם זה מעשה ונדליזם חד פעמי, או מעשה כתוצאה מהאווירה האנטישמית שגואה לאחרונה באירופה כולה, ובפרט ביוון. לאחרונה עפ"י סקרים שנעשו, יש עלייה באנטישמיות ביוון. באופן אישי אנו לא חשים בשינוי משמעותי, ובאווירה נגד יהודים.

"חזרנו היום מסיור בבית העלמין היהודי, וכעת אנו בביקור ב'בית אבות' היהודי. הגענו לחזק את הביטחון, ואין תחושה של פחד. זה מצידנו. מצד כוחות הביטחון והממשלה, אנו מצפים שיעשו כל מה שנדרש לשמור על הביטחון".

המצב של התגברות האנטישמיות באירופה, משפיע גם ביוון?

"המפלגה הימנית קיצונית האנטישמית הכניסה שלושה מושבים בפרלמנט האירופי, בבחירות שהיו זה עתה. אבל בשטח, יש אלפי ישראלים שמסתובבים כאן בחופשיות, והכל 'תמידין כסדרן', ב"ה".

אור לגויים

לפני כשנה, נשיא אלבניה הזמין אותך להיות שותף במיזם מיוחד, ל"הגברת הסובלנות" ובחברה. במה מדובר למעשה?

"הקשר שלנו עם ראשי הדתות והמימשל, טוב ומתחזק כל העת. יש יוזמה שלנו להקים את "מרכז החסד". זהו קומפלקס גדול, שיהיה בו גם ביכנ"ס, גם כל צרכי הקהילה היהודית, וגם "בית תמחוי", שיעזור ליהודים וגם ללא יהודים. לאחרונה נערכה ללורד רוטשילד קבלת פנים אצל נשיא אלבניה וראשי הדתות, והוא הבטיח לסייע להקים את "מרכז החסד", שנועד להיות באמת "אור לגויים", באמצעות עזרה לחלשים ונזקקים".

כיצד אתם עוזרים לשאינם יהודים?

"דוגמא מהתקופה האחרונה: פנו אלינו לעזרה משפחה של אישה לא יהודייה, בשנות השלושים לחייה, שעקב מחלה קשה הרופאים באלבניה אומרים לקטוע את רגלה, והיא בסכנת חיים מיידית. נחלצנו לעזרה, הטסנו אותה לביה"ח "שיבא" בתל השומר, שם הרופאים הצילו את חייה, וגם את רגלה. עלות כל הניתוח הגיע ל-70000 יורו. הדבר עשה 'רעש' גדול באלבניה, שבמדינה מוסלמית, הרב נחלץ לעזרת לא יהודייה.

"'המופתי' של המדינה קיבל את פניה בחזרה, והעלה על נס את הדבר. צריך להיות 'אור לגויים', וזה באמצעות 'גאון יעקב', כמו שהרבי לימד אותנו.

"ולתחילת דברינו: זהו התשובה שלנו לכל ההתנכלויות. 'אלה ברכב ואלה בסוסים, ואנחנו בשם ה' אלוקינו נזכיר'! יכולים לחשוב שקיבלנו 'חלישות הדעת' מאירועים אלו ואחרים, להיפך, אנו מתחזקים ומחזקים אחרים!".

היכל הנגינה 

התפרסמה תמונה שהנך מנגן בכינור באירוע רשמי מסויים. הניגון בכינור מסייע להפצת יהדות?

"הניגון בכינור זה בזכותו של אבי שיחי'. גרנו בעיה"ק צפת, ומגיל 7-8 התלחתי ללמוד לנגן. אני לוקח את המשתתפים באירועים רשמיים ל'היכל הנגינה', עם ניגונים חסידיים, זה מקום הכי גבוה.

"אספר לך 'אנקדוטה': בסלוניקי, עשינו אסיפת סטודנטים, וניגנתי להם ניגונים חסידיים. באמצע אחד הניגונים, השתחרר ונקרע אחת המיתרים. תוך כדי שאני מסדר את הכינור, ניצלתי את ההזדמנות ושאלתי את הנוכחים: ממה עשויים החוטים של הכינור'? היו ניחושים שונים, ואחד ענה: זה עשוי מזנב סוס.

"אמרתי: פה אני רוצה להמחיש לכם מהי חסידות. לוקחים שיער של זנב של סוס, החיה הבהמית ביותר, שאין לה בעולמה אלא ריצה, ואכילת חציר. למה הזנב של הסוס משמש בעיקר? לגרש זבובים. לוקחים את השיער הזה, מעדנים אותו, מנקים אותו מברישים אותו, והוא הופך לכלי שיוצר את הדברים הרוחניים העדינים והגבוהים ביותר, בהיכל הנגינה.

"כך זהו בחסידות. לוקחים את ה'בהמיות' של העולם, וע"י זיכוך מתאים, הופכים אותו לכלי שמפיק רוחניות וקדושה. ובאמצעות החוטים הללו, מגרשים גם את ה'זבובים', כל המניעות ועיכובים המפריעים לאדם בעבודת ה'. באופן אישי אני יודע שהמשל הזה שסיפרתי פעל עליהם לקבלת מצוות".

אתה מרבה לנגן בכינור באירועים רשמיים?

"בכל עת מצא. בקבלת פנים רשמית, בכנסים, וכדו'. אני מנגן, וזה 'תופס' את האנשים. זה דבר נפלא מאין כמותו".

איזה פעילות תהיה אצלכם בחג השבועות?

"כרגע זוהי עונת התיירות מישראל, ואלפי ישראלים ישהו בחג ביוון. אנו בע"ה נקשר אותם לתורה הקדושה, באמצעות קריאת התורה ועשרת הדיברות, וזה הזמן גם לקשר את עצמנו. זה הייחוד של חג השבועות, הקשר המשולש בין תורת ישראל עם ישראל וארץ ישראל".

איך מרגישים 'ארץ ישראל' ביוון?

"הרבי כבר אמר 'עשה כאן ארץ ישראל'. הכמיהה של כל יהודי זה להיות בארץ ישראל. כאן אנו פועלים לחזק את יישוב היהודים בארץ ישראל. נסיים בברכת 'קבלת התורה בשמחה ובפנימיות'!"

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.