מערכת COL | יום י"ג טבת ה׳תשע״ד 16.12.2013

"תחושה מפחידה שהעולם הגיע לקיצו" ● יומן מיצהר

הזמר ר' אוריה שיף, חב"דניק מהישוב יצהר היה נצור עם בני משפחתו במשך ארבעה ימים ללא חשמל, מזון, וחימום בישוב יצהר שבשומרון, זאת עקב הסופה הקשה שפקדה את ישראל "אנחנו בטירוף פה. תחושה מפחידה שהעולם הגיע לקיצו האוכל נגמר הבגדים רטובים ואין כבר למה להחליף. אנחנו עם עשר שכבות וקופאים מקור רק מחכים שיחזור כבר החשמל ונוכל לחזור לחיים נורמלים" ● בשעות הקשות הוא העלה על הכתב רשמים מהתחושות הקשות, וכעת הוא ניאות לשתף את גולשי COL ביומן ● בלעדי  ליומן המלא
צילום: יחזקאל בלומשטיין. משמאל: ר' אוריה שיף

יום שישי, 12:52
המצב לא טוב, שופל צבאי נפל לתעלה בעת פינוי שלג ליד הש.ג, ג'יפ סמח"ט וגיפ רבש"צ תקועים בכיכר שלג גובה 80 ס"מ. רכב סיור תקוע בשלהבת, אין קליטה של פלאפונים כי האנטנות האזוריות ללא חשמל. כל ישובי גב ההר ללא חשמל מאתמול בלילה, הסופה ממשיכה כל הזמן וצוברת לאט לאט עוד גובה של שלג, מרגישים מדינת עולם שלישית. 

יום שישי, 13:45
הודעה שקיבלנו זה עתה: לתושבים שלום. ככל הנראה מצב החשמל והציר החסום ימשך לתוך שבת. מומלץ להתאגד ולהתארגן עם שכנים וחברים בעלי חימום לא על חשמל. שבת שלום. צוות חירום ישובי.

מוצאי שבת, 17:31
שבוע טוב לכולם, עכשיו הצלחתי להטעין את הפלאפון קצת במטען של הרכב, (מזל שהמצבר עדיין עובד) כמעט אין קליטה במכשירי הסלולר ואין תקשורת עם העולם שלא נדבר על תקשורת בין התושבים למקרה חירום, כל אחד בכוחות עצמו, המצב הוא שעדיין עד רגע זה אנחנו בלי חשמל מיום חמישי בלילה בשעה 12. זה אומר עוד מעט 48 שעות ללא חשמל ואי אפשר לדעת גם מתי החשמל יחזור, במהלך ליל שבת המשיך השלג לרדת ללא הפסקה והגיע לגובה של 1 מטר, בבוקר שבת הייתה הפוגה בשלגים אך בשבת בצהרים המשיך השלג לרדת.

תוך כדי התחדשות השלג הגיע מסוק של חיל האוויר לפנות יולדת לבית חולים, במקביל לפינוי החלו ערבים לעלות לכיוון הישוב מכיוון הכפרים הסובבים את הישוב כיתת הכוננות הניסה אותם, אנחנו בבית ישנו בסלון והתחממנו רק ע''י הגז שבכיריים, לבושים ב 4 שכבות של בגדים ובחוץ בלילה מינוס 1 מעלות לפי המד מעלות.

המקרר והמקפיא כבר הפסיקו את פעולתם ביום חמישי בלילה אז בליל שבת אחרי הסעודה הוצאנו על אדן החלון את הדברים שצריכים מקרר, וקברנו בשלג את הדברים שצריכים מקפיא, כמובן שאין מים חמים מיום חמישי כי אין חשמל, אז אין לנו את הפריוולגיה להתקלח.

חזרנו 100 שנה אחורה ואנו חווים את התחושה כמה קשה לחיות ללא חשמל, מרגישים כאילו חיים באיזה סרט שמתאר את סוף העולם כאשר הכל עוצר מלכת ונקפא, ולא יודעים מה ילד יום, חוששים שהמזון יגמר שהלהבות בגז ידעכו, ואז גם טיפת החום האחרונה תיהיה חום גופנו, וכך אנו מוצאים את עצמנו יושבים כל המשפחה מתכרבלים בשמיכות ומנסים לשמור על המורל ולא להעביר לילדים את תחושת הפחד מהבלתי נודע, (תזכרו טוב את התאריך שבו השלג התחיל 13\12\12 ערב עשרה בטבת, התאריך הזה יכנס להיסטוריה).

כל הישובים בסביבה עדין נצורים אין יוצא ואין בא, הכבישים עם שלג בגובה 60-70 ס''מ, ולא ניתן לפנות כרגע את השלג במקביל בכל הישובים, כי אין מספיק כלים כבדים לפינוי הצירים, מקווים שעד יום שני החשמל יחזור ונוכל להתחיל לנוע בכביש ולחזור לשגרה, כי לפי מה שאנו מבינים החשמל נפל בחלקים גדולים מהארץ ואנו באזור בעדיפות פחות חשובה ביחס לכמות התושבים הגרים בערים הגדולות ששם אין חשמל. מקווים שאתם מחזיקים לנו אצבעות כי אנחנו לא מצליחים להחזיק אותם מרוב קור.

יום ראשון, 06:49
בסיום ישיבת מטה החירום במועצה האזורית שומרון הוחלט להמליץ לתושבי עינב שבי שומרון ואבני חפץ להתפנות מבתיהם. זאת משום שאין במקום חשמל ואין צפי לחזרתו בימים הקרובים. רכבי ארבע על ארבע עלו לפנות תושבים מיצהר והר ברכה לצומת סגולה ולתושבים במרכז השומרון שהציעו לארח אותם. אין גישה לתושבי הגבעות ביצהר ואיתמר ותפוח. המועצה האזורית שומרון הגדירה את הטיפול בתושבי הגבעות אירוע בטחון לאומי. מדובר בכ-100 משפחות שמנותקות לחלוטין מחשמל מים טלפון וכל קשר בקור מקפיא עם תינוקות. ב 3 הימים האחרונים היו כבר 2 הפלות בגבעות יצהר. מועצת שומרון קוראת לרשויות לסייע באופן מיידי לפני שיקרה אסון.

יום ראשון, 07:36
עכשיו הודיעו לנו שבגלל שבלילה הצטבר קרח על כביש הגישה לישוב, גם 4*4 לא יכול לצאת וטרקטורים של הצבא צריכים לנקות שוב את הקרח. הניקוי של כביש הגישה לישוב לא יסתיים לפני השעה 10.

יום ראשון, 14:45
אין קליטה בכלל אני כרגע עומד במקום שפתאום מסמן שיש פס של קליטה אז אנסה את מזלי אם ישלח- ישלח. אנחנו בטירוף פה. תחושה מפחידה שהעולם הגיע לקיצו האוכל נגמר הבגדים רטובים ואין כבר למה להחליף אנחנו עם עשר שכבות וקופאים מקור רק מחכים שיחזור כבר החשמל ונוכל לחזור לחיים נורמלים.

הפחד הגדול הוא על הילדים הם מסתובבים עם שפתיים כחולות נגמר לי הטישו כבר לנגב להם תאף לא התקלחו מספר ימים, ולהעסיק אותם ימים שלמים בסלון אחד קפוא וחשוך זה אתגר לא פשוט בכלל. יחד עם זאת אני חייב לומר שתיפקדנו כמו גדולים ומגיע לנו צל"ש על שמירת המורל והאופטימיות כל השישי-שבת והיום... אנחנו משדרים לילדים שזה ימים מיוחדים וכיפים ומנסים לעשות מהלימון לימונדה. פתאום אנחנו רק איתם בלי מחשב/אמצעי אלקטרוני כלשהו מספרים סיפורים מכורבלים יחד ומשתוללים איתם כמה שניתן. אנחנו מחזיקים מעמד יפה והילדים בסדר גמור.

כעיקרון ארזנו כבר תיקים ואם לא יחזור החשמל במהלך היום מן הסתם נתפנה מפה.
מה שבטוח שהגענו להרבה תובנות מהימים האלה ובעיקר- מי שלא עובר את זה לא יוכל להבין.

יום ראשון, 15:16
הקליטה עדיין באה לעיתים נדירות, בנתיים שרדנו את הבוקר ולא התפתנו להתפנות מאוד קשה עם כל הילדים ואמרו שלא בטוח תיהיה גישה בחזור בגלל הקרה שתצטבר על הכביש בינתיים לא לוקחים סיכון אבל בכוננות. מייחלים לחשמל שיבוא ויפתור את הכל, הודיעו שבשעה הקרובה יהיה חשמל חזרה בישוב, ואז אנו נחזור לשגרה. כל שאנו צריכים זה חשמל שככל הנראה יחזור בשעות הקרובות.

יום ראשון, 19:52
עדיין לא חזר החשמל, אך פינו לנו ע''י שופל ציר בריחה, פיניתי את השלג מהאוטו ומסביבו במשך שעה עם את חפירה, העמסתי את הילדים ויצאנו מהגהינום לפתח תקווה, לקבל קצת תקווה. מתחילים לעכל מה עברנו ולהתאושש מארבעה ימים קשים במיוחד. תודה לכל הדואגים בשלומנו, ואנחנו משפחה אחת מתוך....... תחשבו כמה עשרות אלפי משפחות עוברות את אותו סרט. 

זהו, כעת יצאנו מהגהינום-עזאזל-קיצו של קיצו של חודו של עולם- זאת הייתה משימה כמעט בלתי אפשרית כל הגוף שלי רועד. אתם לא מבינים איזה קשה זה. קשה לתאר במילים איזה זוועות והתחבטויות קשות אם להישאר בבית או לצאת. הילד חולה ומקיא. הילדים פשוט בשוק. ישבנו ליד הילדים ואמרנו תהילים עכשיו. מפשירים סופסוף במזגן של הרכב...

הוסף תגובה
0 תגובות
פופולרי באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.