מערכת COL | יום ט"ו סיון ה׳תשע״ג 24.05.2013

לצד גולדה מאיר ודורית בייניש: חב"דניקית בדירוג היוקרתי

בתערוכה יוקרתית בתל-אביב המציגה את מפעל חייהן של 27 נשים שהשפיעו על החברה הישראלית, נבחרה הגב' רחל בולטון מכפר-חב"ד, לצד ראש-הממשלה גולדה מאיר ונשיאת בג"צ לשעבר דורית ביינישהנימוק: בולטון הביאה למהפך כלכלי בקרב החברות המובילות בארץ - בזכותה, הם הכירו במגזר החרדי ככח קניה עוצמתי ● בולטון התבקשה לבחור את הפרט המשמעותי בחייה, והיא בחרה בקמפיין "היכונו לביאת המשיח" הפופולרי ● "זכיתי להעביר באופן גשמי, מושג רוחני גבוה ולהפוך אותו לשיחת היום", הסבירה בראיון מיוחד ל-COL מגזין שישי  רחל בולטון

 אם הדרך: מדור מיוחד לנשי חב"ד. מתכונים, גלריות, בלוגים
לצד גולדה מאיר ודורית בייניש: חב
התערוכה לצד קמפיין "היכונו לביאת המשיח" (צילומים ועיבוד: COL)
מאת שלומית, COL

באחרונה נפתחה תערוכת 'עטורות' במוזיאון 'הרצלילנבלום' בתל אביב. הוזמנתי ביום חמישי למסיבת עיתונאים ב-12 בצהריים, שעה שנקבעה לעיתונאים החרדים שבאו לסקר את התערוכה שנפתחה בכנס רשמי.

נכנסתי למוזיאון נוסח תחילת המאה ועשרים, שנשמר ארכיטקטורית במתכונתו הבראשית ובצבעים תקופתיים הלוקחים אותך אחורה בזמן, בעודך שוגה בדמיונך במציאות העכשווית המפכה לה מחוץ למוזיאון, מציאות ה-2013.

התקבלתי ביחס אישי ואוהד על-ידי יהודית בן לוי, מנהלת המוזיאון ושרית וויס, דוברת הבנק. לוויינו יחדיו בחדרי וחללי המוזיאון כשאני מאזינה להסברים, מתבוננת במוצגים ושומעת על הנושא הכללי עליו סובבת התערוכה.

'הרצלילנבלום', הוא מוזיאון לבנקאות ונוסטלגיה תל אביבית שהוקם על ידי בנק דיסקונט כחלק מפעילותו למען הקהילה. המוזיאון שוכן בפאתי העיר ומתהדר במבנה ייחודי בן 100 שנה, שהוסב למוזיאון בתהליך שימור מוקפד. המבנה בן 3 הקומות משקף את התפתחות הכלכלה והמסחר מקום המדינה ועד לתחזיות לאופן בו תתקיים הבנקאות בעתיד, זאת לצד היסטוריה ונוסטלגיה של העיר תל אביב.

נשים משפיעות

בחודש האחרון, נפתחה תערוכה חדשה במוזיאון, העונה לשם - "עטורות - חלוצות וחולמות". התערוכה מציגה, זו הפעם הראשונה, קבוצת נשים, מעולמות תוכן ומתחומי עיסוק שונים, שהפליאו בהישגיהן ובתרומתן לחברה הישראלית. הייחוד באופן הצגת מארג הנשים העטורות, הוא בחיבור שבין המוכר והידוע לבין האנושי, האישי והפחות מוכר. התערוכה תוצג למשך כחצי שנה במוזיאון "הרצלילינבלום", רחוב הרצל 13.

כל הנשים המוצגות בתערוכה, זכו להוקרה והכרה מקומית ובינלאומית ויחד הן יוצרות, את העוצמה הנשית הארצי-ישראלית לדורותיה. הנשים נבחרו כל אחת מעולם תוכן אחר, בו על-פי מחקר שערך צוות היגוי התערוכה, הן השפיעו בתרומתן והתבלטו אף בשל ההכרה לה זכו. קטגוריות תוכן כגון אמנות, ספרות, מדע, משפט, תיאטרון, מדינאות, תסריטאיות, חינוך, עיתונאות וכו'.


התערוכה הנשית בתל-אביב

מבין הנשים המוצגות, תוכלו למצוא את: פרופסור רות ארנון, גולדה מאיר, דורית בייניש, רות דיין, גאולה כהן, ועוד. לצד שמותיהן ותמונתן, מתנוסס לו הסבר ממצה על כל אחת וכן מוצגים היסטוריים השייכים ומיוחסים להן.

מבין 27 הנשים שנבחרו, בולטת דמות אחת, חסידת חב"ד, אשר נבחרה גם היא להיות מבין הנשים שהשפיעו על ההוויה בארץ לדורותיה.


נימוקי הבחירה בגב' בולטון - כפי שמוצג בתערוכה

רחל בולטון מכפר-חב"ד, המתוארת ככזו אשר הביאה למהפך כלכלי בקרב החברות הגדולות והמובילות בארץ. בזכותה, הם הכירו במגזר החרדי ככח קניה בעל עוצמה והיא הביאה לתמורות רבות ביחס השיווקי והצרכני במגזר ע"י צעדים שננקטו מצד החברות על-מנת להנגיש את שפע המוצרים לקהל החרדי, כמו החלת כשרויות מהדרין ומהלכים שונים מכבדי דת ומסורת.

"היכונו לביאת המשיח"

בשיחה ל-COL היא מספרת בנימה אישית על התערוכה והמוצג אותו דווקא בחרה להציג מבין שלל פעולותיה כאשת עסקים בעבר וכמייסדת שיטת 'תעצומות' כיום:
"כל אחד נדרש מדי פעם להעיף מבט לאחור, להתבונן על מה שעשה ועל מה שהחמיץ, להתרפק על הצלחות, לנסות... ללמוד מכישלונות ובעיקר לסקור את עברו. בדיוק כך הרגשתי, כשפנו אלי להשתתף בתערוכת 'עטורות- חלוצות וחולמות'.
התערוכה מציגה קבוצת נשים מהחברה הישראלית, שהפליאו בהישגיהן ובתרומתן לחברה הישראלית.

"אחרי שסיימתי להתרגש, התחלתי לחשוב. מכל הדברים שעשיתי בחיי, מהו הדבר שהייתי רוצה להציג בתערוכה? שאלה קשה"... רחל בולטון משתפת וממשיכה; "אולי המהפכות שעשיתי בעולם הצרכנות של המגזר החרדי? הכשרויות המהודרות למוצרי מזון, שהיו נחלתם של הציבור החילוני בלבד. כניסת כרטיסי האשראי לבתי אב חרדיים.


קמפיין "היכונו לביאת המשיח" (צילום: הערוץ הראשון)

"או אולי דווקא את ההישגים מתחום העסקים. החברות בדירקטוריון אפריקה ישראל, משרד הפרסום שהיה בבעלותי. ואולי בכלל עלי להציג את "תעצומות - כלים לשינוי בחיים", המפעל הנוכחי שעליו אני שוקדת, אשר כל מטרתו היא לתת לנשים כלים מעשיים לשיפור איכות חייהם, תוך בחירה מתמדת בטוב ובאושר.

"וכך חככתי בדעתי שעה ארוכה עד שהבנתי; הפרט הבולט, המשמעותי והגדול שעשיתי בחיי, הוא הקמפיין: "הכונו לביאת המשיח". התחושה ש'זה-זה' הייתה חזקה מאוד, אבל למה? נדרשתי לתת לעצמי לפחות איזה צידוק או שניים.

"אז ראשית, זכיתי לעשות את רצונו של הרבי, הרבי מליובאויטש, מלך, נביא ואב. האיש שבשבילו כל נפש בישראל היא כיהלום נוצץ ושמפעל חייו הוא להרבות באהבת ישראל בפרט ואהבת הזולת בכלל. דבר שני, זכיתי להעביר באופן מוחשי וגשמי, מושג רוחני גבוה ולהפוך אותו לשיחת היום. נושא שדוּבּר, מדובר וידובר בכל בית בישראל.

"ולבסוף, זכיתי לפרסם משהו שכולם, אבל כולם, צריכים. וכל מי שעסק אי פעם בפרסום יעיד שאין דבר כזה, כמעט... כיוון שכולם צריכים משיח. יהודיים וגויים כאחד, דתיים וחילוניים כאחד, נשים וגברים כאחד, זאבים וכבשים... גם יחד. משיח הוא משאת נפשנו, מיום הִולדנו, רק שלא תמיד אנו יודעים לקרוא לו בשמו. כי משיח הוא האיזון, שהכל מחפשים אחריו. שבזכותו לא נזדקק עוד לשנאה, קנאה, או תחרות, כי כל אחד ידע את מקומו וישמח בתפקידו ובחלקו. משיח הוא האיש שיאפשר את פעולת כל הכוחות כולם, בו זמנית בשלווה, בכבוד בשמחה, באהבה".

הגב' רחל בולטון חותמת, ודבריה כמו מתקבלים מאליהם, מסתבר, גם על מי שאינו שוחה במושי היהדות והדת.

בתערוכה: מכתב אורגינל של הרבי

בתערוכה מופיעה אישיות רבת פעלים נוספת ומוכרת, הגב' גאולה כהן - עיתונאית ושדרית של תנועת לוחמי חירות ישראל (לח"י), סופרת, חברת כנסת במשך 19 שנים ברציפות, יוזמת ומובילה של מפעלי תרבות וחינוך, כלת פרס ישראל.


ראיון שערכה גאולה כהן עם הרבי בשנת 1,964


אגרת מהרבי לגב' גאולה כהן המוצגת בתערוכה (צילום: COL)

כהן חושפת בתערוכה מכתבים ומסמכים מרגשים שטרם נראו לעיני הציבור כמו פתק קטן שנכתב אליה ע"י אריק שרון, מסמכים ומכתבים אישיים אותם קיבלה מדוד בן גוריון, ריצ'רד ניקסון וכן חליפת מכתבים בכתב יד קודשו של הרבי המוצגים בתערוכה כמוצגים היסטוריים יקרי ערך.

הגב' גאולה כהן ידועה בקשר הרציף ובהתייעצויות הרבות שנהגה לערוך עם הרבי, גם מנהלי התערוכה הבינו אפוא, שכשהם מציגים את פועלה, הקשר עם הרבי, זהו אבן דרך משמעותית בחייה.
הוסף תגובה
0 תגובות
פופולרי באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.