מערכת COL | יום כ' אייר ה׳תשע״ג 30.04.2013

חנוכת "גן האותיות" ביארצייט ה-15 של הרב קפלן ע"ה

ביום שישי האחרון, ט"ז אייר, נערך טקס לציון 15 שנה לפטירתו של השליח הראשי של הרבי לצפת, הגאון החסיד הרב אריה לייב קפלן ע"ה, יחד עם חנוכת "גן האותיות" המרשים של מרכז המבקרים "אוצר הסת"ם" ● "אוצר הסת"ם" הוא מרכז מבקרים יחיד מסוגו בעולם, בו לומדים המבקרים בצורה חווייתית ומרתקת על ספר התורה, התפילין והמזוזה חנוכת "גן האותיות"
חנוכת

ביום שישי האחרון, ט"ז אייר, נערך טקס לציון 15 שנה לפטירתו של השליח הראשי של הרבי לצפת, הגאון החסיד הרב אריה לייב קפלן ז"ל, יחד עם חנוכת "גן האותיות" המרשים של מרכז המבקרים "אוצר הסת"ם".

"אוצר הסת"ם" הוא מרכז מבקרים יחיד מסוגו בעולם, בו לומדים המבקרים בצורה חווייתית ומרתקת על ספר התורה, התפילין והמזוזה. מדובר בפרוייקט מרשים ביותר מיוזמתה של אגודת קרית חב"ד בצפת, בראשותו של הרב חיים קפלן - ממלא מקום אביו ז"ל בשליחותו של הרבי.

כעת, נוספה במרכז המבקרים הייחודי אטרצקיה נוספת - "גן האותיות". מדובר בגינת ענק מטופחת המשתרעת סביב הבנין המפואר של "אוצר הסת"ם", כאשר לאורך מסלולי הליכה המפותלים לאורך הגינה פוזרו פסלי ענק של כל אותיות הא-ב, ועל כל אות צוייר ביד אמן ציור המבטא את המשמעות הרוחנית המרומזת באות, של ר' רפי מלכה מצפת.

כאמור, ביום שישי האחרון נחנך גן המבקרים, בהשתתפות קהל רב מתושבי העיר, ובמעמד רבני העיר, ראש העיר ואישי ציבור.

בין המשתתפים נראו הרב הראשי הרב שמואל אליהו, ראש העיר מר אילן שוחט, ראש העיר לשעבר מר זאב פרל, רב קהילת חב"ד הרב מרדכי ביסטריצקי, דיין בית הדין הרבני הרב חיים בזק, רבה של יסוד המעלה השליח הרב יעקב רייצעס, מנכ"ל רשת אהלי יוסף יצחק הרב ישראל בוטמן, השלוחים שנשלחו לצפת - מנהל הסמינר בצפת הרב יוסף חיטריק, מנהל בית חב"ד בעיר העתיקה הרב גבריאל מרזל, המשפיע הרב אלתר אליהו פרידמן ומנהל מכון אלטה הרב יוסף רוזנפלד.

מנהלי המוסדות בצפת - מנהל אור מנחם הרשז"א הענדל, מנהל מכון אסנט ר' שאול לייטר, מנהל משרד כולל חב"ד ר' יורם מעודה, מנהל עמותת חסדי לב הר"ז ביסטריצקי, מנהלי ישיבת חנוך לנער הר"ל ווילשאנסקי ורש"ז ליפסקר, מנהלי ישיבת תמימי דרך הרב שלום פסטרנק והרב אריאל גורנשטיין, מנהל מרפאות ומרכז שיקום כולל חב"ד הר"ז קרומבי ומנהל בית חנה הר"ש רסקין, נציג חב"ד בעיריית צפת סגן ראש העיר ר' משה אוחיון, חברי מועצת העיר, אישי ציבור ובני המשפחה - שליח במישיגן וחבר ועד הנחות בלה"ק הרב מנחם מענדל קפלן, שליח בראש פינה הרב שלום דובער הרצל, שליח באשקלון ור"מ בתו"ת נה"ח הרב מנחם מענדל וואלף ושליח באשדוד ור"מ בתו"ת חולון הרב יצחק קפלן.

הנחה את האירוע הרב חיים קפלן שהזכיר וסיפר שאירוע זה מציין גם 40 שנה לשליחות בצפת, שהחלה תקופה קצרה לאחר חג הפסח תשל"ג, כאשר הרב חדקוב ע"ה קרא לרב קפלן ושאל להסכמתו לנסוע לשליחות בצפת, ותקופה קצרה אח"כ, בט"ז תמוז, הורה הרבי לרב קפלן  ולזוגתו הרבנית תבדלחט"א לארוז את מטלטליהם ולנסוע לצפת.

הרב ביסטריצקי דיבר על האותיות המרתקות בגינה, וסיפר על מסירותו של הרב קפלן לטובת הקהילה ותושבי העיר כולה. ראש העיר העלה על נס את המהפכה הגדולה שעשתה חב"ד בעיר בראשות הרב קפלן, בשליחותו של הרבי, כשהוא מציין את הערכתו הגדולה ל"אוצר הסת"ם" ומאחל לבנו להמשיך את המעשים הנפלאים בעיר. הרב הראשי הרב שמואל אליהו דיבר על המשך שליחותו של הרב קפלן "מה זרעו בחיים אף הוא בחיים", והביא פירוש לכך שכאשר זורעים דבר בחיות - "זרעו בחיים" - תהיה לו חיות גם בהמשך - "הוא בחיים", כשהוא מתייחס לאותיות המאירות ומלאות-החיות הפזורות בגינה.

בהמשך נערכו סיומי מסכתות ע"י בני המשפחה, 8 מסכתות שנלמדו בעל-פה ע"י כמה מהנכדים, סיום מסכת ביצה ע"י הנכד הת' מנחם מענדל הרצל והרב מנחם מענדל קפלן שערך סיום על מסכת בבא מציעא, המדברת בדין "שתי גינות של ירק זו על גבי זו והירק בינתים" עם הדרן מרתק.

בסיום חלק זה של האירוע הודה הרב חיים קפלן לשותף המרכזי בהקמת "אוצר הסת"ם" ר' חיים ריטרי ומשפחתו משווייץ, והלוט הוסר מעל האות ח' בגן האותיות שהוקדשה לו ולהצלחתו. בהמשך הוסר הלוט מעל האות ב' שהוקדשה לכבוד אחד השלוחים מפלורידה ע"י ידיד, ואח"כ הוסר הלוט מעל האות א' בחזית הבנין - שהוקדשה לכבוד השליח הרב קפלן ז"ל.

לאחר מכן המשיך הקהל לאמירת לחיים באולם האירועים בבניין. בכניסה חולק לאורחים הספר "משולחן הארי - עיונים והערות בשולחן ערוך אדמו"ר הזקן" שיצא לאור לכבוד היארצייט, מכתביו של הרב קפלן ז"ל בעריכת בנו הרב מנחם מענדל.

חתם את האירוע סיור חווייתי במרכז המבקרים לאלו שעדיין לא ביקרו בו בעבר, שלא הפסיקו להתפעל מהמיזם המיוחד.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.